Kalandāra Om-1 lietošana

Nokopējiet zemāk pievienoto AdobeAcrobat.pdf dokumentu, un izmantojiet linkus uz Panchanga mājas lapām ar plašākiem paskaidrojumiem!

Om-1 kalendāru visērtāk lietot gadījumos, kad gribam piemeklēt labvēlīgu muhurtu garākā laika posmā. Kalendārs vienā atvērumā apskata veselu mēnesi, padarot vispārīgo muhurtas piemeklēšanu daudz ērtāku. Tieši tāpēc Om-1 kalendārs ir lieliski piemērots tiem lietotājiem, kas nevēlas iedziļināties muhurtā līdz sīkākajām detaļām, bet izmanto kalendāru, lai atrastu nepieciešamās labvēlīgās dienas dažādām vratām, procedūrām, praksēm utt. Kā zināms lielākais uzsvars vēdisko svētku un procedūru noteikšanā ir uz lunārajām dienām jeb tithi. Otrkārt, kolonnā „Čandra Nakšatra” novērtējam nakšatras dabu jeb raksturu. Labvēlīgām darbībām izvēlamies kustīgās, vieglās, maigās vai fiksētās nakšatras, savukārt, sagraujošām darbībām izvēlamies atlikušās – cietsirdīgās un šausmīgās nakšatras.

Jāņem vērā, ka attiecībā uz šādiem svētkiem parasti tithi enerģētika atveras pilnībā tikai krustojoties ar saullēktu (respektīvi, ja attiecīgais tithi jau ir iestājies pirms saullēkta, un tad saullēkta spēks atver šī tithi garīgo enerģiju). Tāpēc, Om-1 kalendāra apakšējā atvērumā pirmās divas kolonnas (vara un tithi) ir kā atslēga, lai pareizi noteiktu – kurā dienā īsti iestājas apskatāmie vēdiskie svētki. Ja, piemēram, ekadaši (11.tithi) ir sācies pēc saullēkta, tad ekadaši vrata ir svinama tikai nākamajā dienā pēc saullēkta, kad šis 11.tithi būs piedzīvojis saullēktu. Ja vēlamies piemeklēt labvēlīgu laiku kādai noteiktai darbībai, tad arī lietojot Om-1 kalendāru ir vairākas „ātrās receptes”. Pirmkārt un galvenokārt, ir jāatrod diena, kad ir spēcīgs un labvēlīgs Mēness (Čandra). Tātad atrodam apakšējā atvēruma vidū pozīciju “Čandra Raši” un skatāmies, kad Ch iekrīt 4. zīmē „Karka / Vēzis” vai 2. zīmē „Vrišabha / Vērsis”. Tad pārliecināmies (apakšējā atvēruma labajā pusē) lai Ch atrastos labvēlīgajos Puškara navamšas vai puškara bhagas grādos un nebūtu nelabvēlīgajos Mritju bhagas grādos.

2023. gada kalendārs

Kalendārs veidots ar pārskatāmu Čandra Šukla Pakša (augošs Mēness) un Krišna Pakša (dilstošs Mēness), uča (eksaltācija, paaugstinājums) un niča (pazeminājums) stāvokļiem (kalendārā lietoto terminu skaidrojumu skat. Muhurtas vārdnīcā).

Mēneša kalendāra Om-1 kopskats

Šukla pakša (dzeltena krāsa) – augoša Mēness fāze

Sākas ar pirmo lunāro dienu uzreiz pēc jauna (tukša) Mēness (Amavasja – oranža krāsa) un noslēdzas ar pilnmēnesi (Purnima). Muhurtā augoša mēness fāze kopumā tiek uzskatīta par labvēlīgu. Šukla pakša sastāv no 15 augoša mēness lunārajām dienām (tithi). Šis laiks ir piemērotāks darbībām, kas vērstas „uz āru”, sabiedriska rakstura. Sk.arī – Pakša, Krišna pakša.

Krišna pakša (balta krāsa) – dilstoša mēness fāze

Sākas ar pirmo lunāro dienu uzreiz pēc pilnmēness (Purnima – zila krāsa) un noslēdzas ar jauno (tukšo) mēnesi (Amavasja). Muhurtā Krišna pakša mēness fāze kopumā tiek uzskatīta par nelabvēlīgu, taču tas nenozīmē, ka izvēloties muhurtu, būtu kategoriski jāizvairās no krišna pakša fāzes. Krišna pakša sastāda 15 dilstoša mēness lunārās dienas jeb tithi. Šis laiks ir piemērotāks darbībām, kas vērstas „uz sevi”, savu iekšējo pasauli, lai gan tas nenozīmē, ka šajā laikā jebkādas sabiedriskās aktivitātes lemtas neveiksmei. Sk.arī – Pakša un Šukla pakša.

Čandra Uča Vrišabha (Mēness eksaltācijā Vērsī) – tumši zaļā krāsa

Lavēlīgākais Mēness izvietojums. Īpaši labi popularitātei.

Čandra Niča Vriščika (Mēness eksaltācijā Skorpionā) – sarkanā krāsa

Nelavēlīgākais Mēness izvietojums materiālās pasaules lietām, laiks meditācijai, attīrošām masāžām, jogai. Pirkt auto, nekustamo īpašumu ļoti nelabvēlīgi. Raksturīgas emocionālas problēmas, grūtības saskarē ar citiem cilvēkiem, var norādīt uz slimīgu iztēli, halucinācijām un psihiskām slimībām, tai skaitā mēnessērdzību.

Čandra Karka (Mēness savā mājā Vēzī) – gaiši zaļā krāsa

Labvēlīgs Mēness izvietojums savas iekšējās pasaules, intuīcijas attīstīšanai un emocionalitātes līdzsvarošanai. Lieliski harmonizēt attiecības ar māti un sievietēm, labi draudzībai, visa veida cilvēciskai komunikācijai, tirdzniecība un bizness.

15 Pūrnima (pilns Mēness)

Purna (pilns, pilnība), Guru (Jupiters). Daba – Saumja (maiga). Dievība – Višvadevas / Čandra. Purnima – Višvadevas – 10 devas, Visuma dievi, visi pozitīvi (Satja, Kama u.c), viņu vārdi tulkojas kā Patiesība, Laiks, Gribasspēks, Prasme, Skaidrība, Mantošana, u.c. Višvadevas, Purna Gu – labvēlīgi dharmiskām darbībām, jogai. Ziedošana Manu, visas labvēlīgās darbības, ieiešana amatā vai darbā, garīgās ceremonijas, mājas lietas, fiziskā aktivitāte. Šajā dienā gatavo Gī (Ghī) sviestu. 15 tithi Šukla Pakša ir pārpilns ar enerģiju, Ch ir sava spēka augstākajā punktā, tāpēc arī produktivitāte var ciest. Jāpiedomā pie līdzsvarojošiem faktoriem, lai būtu vēlamais rezultāts.

Nelabvēlīgi: Attiecību skaidrošanai, aktivitāte var būt pārāk liela un izmaiņas pārāk neprognozējamas.

15 Amavasja (tukšs, jauns Mēness) – oranža krāsa

Purna (pilns, pilnība), Guru (Jupiters). Daba – Pitara (Senču). Dievība – Pitris / Čandra. Amavasja – Pitris, senču dievība, kūrē mirušo pasauli, aizkapa pasauli, saistīts ar aizgājējiem. Debesu valstībā ir Pitra loka, kurā nonākam pēc fiziskās nāves. Tas ir starpstāvoklis, kur satiekam senčus un atpūšamies pirms nonākam atkal jaunā dzimšanā. Amavasjā Ch enerģija ir ļoti vāja, psihei, emocijām nav atbalsta. Šajā dienā to vislabāk iegūt no senčiem, saņemt senču enerģētisko palīdzību, atbalstu. Mēs pielūdzot, piedomājot dodam enerģiju viņiem, viņi par to mums sniedz pretim savu atbalstu. Tāpēc visās kultūrās senču pielūgšana ir neatņemama dzīves sastāvdaļa. Senajiem latviešiem tas ir veļu laiks. Zaudējot saikni ar senčiem, mēs zaudējam enerģētisko atbalstu, kas mūsu emocijām un psihei jo īpaši mūsdienās ir tik ļoti nepieciešams. Pitris – Senču – Purna Gu – labvēlīgi iekšējiem meklējumiem, reliģiskiem mājas rituāliem, jogai, senču atcerei, godināšanai, mierīgām darbībām. 15 tithi Krišna Pakš ir arī Tumšais un Aklais, turklāt Amavasja un Pitris, un arī sadedzis – Copa (Sy un Ch kopā), tāpēc šis noteikti ir nelabvēlīgs produktīvām un sadzīviskām darbībām. Pozitīvas pārmaiņas tas var dot tikai pārejai uz garīgu dzīves veidu utml.

Nelabvēlīgi: Operācijām, kur ir asins zaudēšanas risks.

Ekadaši Vrata (gavēnis) – datums apvilkts ar rozā līniju

Brahma riši Vašistha ir teicis, ka Ekadaši tithi (11) iznīcina visus grēkus, ja šajā dienā gavē, dod žēlastības dāvanas, izpilda lūgšanas, klausās reliģiskus stāstus, veic gavēšanas rituālus, utt. Ēkādašī dienas ir nelabvēlīgas materiālai darbībai, savukārt garīga darbība šajās dienās dos lielu labumu. Ekadaši vratas laikā parasti tiek ieturēts gavēnis. Gavēņa formas un stingrība variē atkarībā no skolas un konkrētās ekadaši vratas, sākot no atturēšanās no graudaugiem (atteikšanās no rīsiem saistīta ar to, ka dēmons Mura bija paslēpies rīsa graudā, un Višnu radīja dievieti Ekadaši, kura iznīcināja šo dēmonu) un zirņveidīgo kultūrām, līdz pat pilnīgam gavēnim vai pat ilglaicīgai gavēšanai vairāku dienu garumā. Ja tiek ieturēts pilnīgs gavēnis, tad jau iepriekšējā dienā (dašami tithi jeb 10.lunārajā dienā) tiek ieturēta tikai viena maltīte, ar aprēķinu, lai uz Ekadaši vratas laiku kuņģī vairs nebūtu ēdiena atlikumu. Savukārt, ekadaši vratas laikā tiek ieturēts pilnīgs gavēnis, kura laikā var tikt lietots tikai ūdens, vai arī notiek atturēšanās arī no ūdens uzņemšanas. Tajās Ekadaši vratās, kurās nav stingra prasība pēc pilnīga gavēņa, pats pielūdzējs atkarībā no savas sajūtas un ķermeņa spējām izlemj vai ieturēs pilnīgu gavēni, vai tomēr lietos uzturā arī augļus un citu vieglu ēdienu.

Sūrja Sankranthi – Saules zīmes maiņa 2023. g.

5) Sūrja Sankranthi (Saule maina zīmi)

Sūrja Gočara nākamajā zīmēPeriodnelabvēlīgās stundas
sestdiena 14.janv. 17:15  10-Makara14.janvāris 10:51 – 23:39
pirmdiena 13.febr. 6:14  11-Kumbha12.februāris no 23:50 līdz 13.febr. 12:38
trešdiena 15.marts 3:04  12-Mina14.marts no 20:40 līdz 15.martam 9:28
piektdiena 14.apr. 12:28  1-Meša14.aprīlis 6:04 – 18:52
pirmdiena 15.maijs 9:14  2-Vrišabha15.maijs 2:50 – 15:38
ceturtdiena 15.jūn. 15:46  3-Mithuna15.jūnijs 9:22 – 22:10
pirmdiena 17.jūl. 2:36  4-Karka16.jūlijs no 20:12 līdz 17.jūl. 9:00
ceturtdiena 17.aug. 11:02  5-Simha17.augusts 4:38 – 17:26
svētdiena 17.sept. 11:00  6-Kanja17.septembris 4:36 – 17:24
otrdiena 17.okt. 22:59  7-Tula17.oktobris no 16:35 līdz 18.okt. 5:23
ceturtdiena 16.nov. 21:48  8-Vriščika16.novembris no 15:24 līdz 17.nov. 4:12
sestdiena 16.dec. 12:28  9-Dhanu16.decembris 6:04 – 18:52

Sūrja un Čandra avasthana (Saules un Mēnesss aptumsums) – datums apvilkts ar melnu līniju

Nelabvēlīgas divas dienas pirms (aptumsums dienas laikā) un pēc (aptumsums nakts laikā).
2023. gadā notiek četri aptumsumi – 2 Sūrjas (Saules) un 2 Čandras (Mēness).

Sūrja hibrīdveida aptumsums (Latvijā neredz)   
1-Ašvini Nakšatrā, 2 pada, Meša Raši               
20. aprīlī7:18
Čandra pusēnas aptumsums (Latvijā redz)
Čandra 16-Višakha Nakšatrā, 1 Pada, Tula Raši
Sūrja 2-Bharani Nakšatrā, 3 Pada, Meša Raši
5. maijā20:24
Sūrja gredzenveida aptumsums (Latvijā neredz)
14-Čitra Nakšatrā, 2 Pada, Kanja Raši
14. oktobrī21:00
Čandra daļējs aptumsums (Latvijā redz)
Čandra 1-Ašvini Nakšatrā, 4 Pada, Meša Raši
Sūrja 15-Svati Nakšatrā, 2 Pada, Tula Raši
28. oktobrī23:15

Janvāris

Čandra Masa (lunārie mēneši)

Čandra Masa (lunārie mēneši) no viena augoša Mēneša pirmās dienas Pratipada, līdz Amavasja (ieskaitot)

Ch mēnešu jeb lunāro mēnešu josla ietver katra lunārā mēneša nosaukumu, sākot ar iepriekšējā kalendārā gada noslēgumu (parasti tie ir lunārie mēneši – Margašira un Pauša). Šajā joslā svarīga norāde ir uz lunārā gada sākumu, kas ir Čaitra mēnesī. Norāde satur arī ziņas par kalendāro mēnesi, datumu un laiku, kurā apskatāmajā gadā sākas pirmais lunārais mēnesis – vēdiskais jaunais gads (sīkāk sk. sadaļā “Papildinformācijas zona” iedaļā “Lunārie mēneši”).

Saules (Sy) mēnesis ir aptuveni 30 dienu laika posms, kurā Sūrja atrodas vienā zvaigznājā. Šis laiks nesakrīt ar kalendāro mēnesi. Zvaigznāju maiņa (kad Sūrja pāriet uz nākamo zvaigznāju) notiek aptuveni ap katra kalendārā mēneša 14-16.datumu. Šajā joslā ir norādīts datums, kad saule ieiet attiecīgajā zvaigznājā. Zvaigznāji, kuros Sūrja jūtas īpaši labi – Meša zvaigznājs un Simha zvaigznājs, atzīmēti ar zaļu fonu, savukārt, Tula zvaigznājs, kurā Sūrja jūtas īpaši slikti, iekrāsots ar sarkanu fonu.

Ajana – ir pusgada cikls.

Pastāv divi šādi pusgadu cikli: Uttarajana un Dakšinajana. Uttaraijana – no 22. decembra dienas kļūst arvien garākas, naktis īsākas. Īsākā diena Latvijā, Rīgā ir 6 stundas un 45 minūtes ziemas saulgriežos decembra beigās. Uttaraijana muhurtai skaitās labvēlīgāka kā Dakšinaijana. Dakšinaijana (Pitriaijana) – no 22. jūnija, kad naktis kļūst arvien garākas, dienas īsākas. Garākā diena Lavijā, Rīgā ir 17 stundas un 52 minūtes. Dakšinaijana muhurtai skaitās nelabvēlīgāka kā Uttaraijana. Uttaraijana un Dakšinaijana kopā ir viens cilvēka gads, Hindu reliģijā – viena Devu diena.

Om-1 kalendārā no 2014. gada ir norādīti visi svarīgākie un populārākie vēdiskie svētki un vratas (garīgās prakses, askēzes), kas visa gada garumā atspoguļo enerģētiski spēcīgākos laika posmus. Vēdisko svētku un vratu apraksti un skaidrojumi atrodami grāmatā „Pančanga. Vēdiskie svētki”. Om-1 kalendārs ir papildināts ar nakšatru padu skaņām, kas ikvienam ļauj noteikt valdošās skaņas attiecīgajā dienā. Tas palīdz piemeklēt enerģētiski atbilstošu skaņu, piemēram, nosakot jaundzimuša bērna vārdu, vai arī izvēloties jaundibināmai organizācijai nosaukumu utt.

Vārda piešķiršana jeb Nama karana

Neviens šajā pasaulē nav bez sava vārda. Katram no mums tāds ir. Vēdiskajā kultūrā vārdam un tā atbilstībai ar attiecīgā cilvēka enerģētiku piešķīra ļoti lielu nozīmi. Šī pieeja līdz mūsdienām ir saglabājusies Indijā, un šobrīd tā sāk rast savu pielietojumu arī citur pasaulē. Vārda piešķiršanai ar muhurtas palīdzību tiek piemeklēts atbilstošs laiks, astroloģiski tiek izvēlēta piemērota vārda sākuma zilbe, burtu skaits utt, kā arī tiek noturēts speciāls vārda piešķiršanas rituāls – Nama karana. Cilvēka vārds ir skaņa. Cilvēks šo skaņu asociē un attiecina uz sevi. Tāpēc, ir svarīgi, lai šī skaņa, kas pavada viņu visu mūžu, atbilstu šī cilvēka enerģētikai, nevis konfliktētu ar to. Tas, protams, nav izšķirošais faktors likteņa veidošanā, taču, tam nenoliedzami ir savs svars. Liela daļa cilvēku, vienkārši pieņem savu vārdu kā faktu, pat neaizdomājoties vai tas viņiem atbilst vai nē. Dažreiz, savukārt, cilvēkam ir kāda neizskaidrojama emocionāla pretestība savam vārdam, tas nepatīk, reizēm pat līdz tādai pakāpei, ka cilvēks galu galā maina savu vārdu uz kādu citu. Tam visam ir savs pamats – cilvēka enerģētika pieņem vai atgrūž skaņu (enerģētisko vibrāciju), kas veido viņa vārdu. Tāpēc ir tik svarīgi cilvēka vārdu pieskaņot viņa enerģētiskajam laukam.

Visizplatītākā pieeja vārda noteikšanai ir pirmās zilbes piemeklēšana atbilstoši nakšatru padu skaņām[1]. Katrai nakšatras padai atbilst noteikta skaņa sanskritā. Kurā no šīm nakšatru padām dzimšanas horoskopā atrodas Čandra (mēness), tā skaņa arī ir visatbilstošākā šim cilvēkam. Taču, jāņem vērā, ka daļa sanskrita skaņu ir tādas, ar kurām latviešu valodā grūti iedomāties cilvēka vārda sākumu, piemēram, „čha” (nakšatras Ardra ceturtā pada). Tādā gadījumā, tiek izmantotas šīs pašas nakšatras pārējo padu skaņas. Citas nakšatras, pat tieši blakus esošās, nav piemērojamas.

Raši Čakra un Lagnu laiki / Horoskops un ascendenta laiki

Kalendārā Om-1 katram mēnesim pievienoti pirmdienu horoskopi ar planētu grādiem, atrašanos Nakšatrās un Navamšās. Diennaktīm norādīti 12 Lagnu sākuma laiki, sniedzot iespēju plānot Muhurtu atbilstoši Planētu izvietojumam 12 Bhavās (mājās). Dienas nelabvēlīgākā ietekme ir Mangal (Marss) astotā mājā. Šīs stundas apvilktas ar sarkanu līniju, atzīmējot ar Ma 8. 
Diena sākas ar Lagnu (ascendentu), kurā atrodas Sūrju (Saule). Tabulā atzīmēts ar gaiši oranžu toni, ierāmētu sarkanā līnijā Sy – Lagna saullēktā. Sūrja maina zīmi (Sūrja Sankranthi) mēneša vidū, pārejot nākamajā zīmē, attiecīgi mainot Lagnu, ar kuru sākas diena.

[1]Nakšatras ir 27 zvaigžņu kopas uz zodiaka, kurām katrai ir četras daļas jeb padas (plašāks apraksts šeit). Čandras Nakšatru (Mēness zvaigznāju) Padu/Navamšu sākuma laiki atrodami kalendāra pēdējās lapās.

Translate »