Pančanga un Muhurta
Kalendārs ir ērts un vispusīgs instruments pančangas piemērošanai. Kā jau norāda pats kalendāra nosaukums „Pančanga”, kalendārs atspoguļo katras dienas pančangu – vēdisko piecu sastāvdaļu sistēmu, kas satur ziņas par Vara (kalendāro dienu), Tithi (lunārajām dienām), Karanu (pusi lunārās dienas), Nakšatru (Mēness atrašanos noteiktā zvaigžņu kopā) un Nitja jogu (Saules un Mēness attāluma proporciju).
Kalendārā atrodami populārākie vēdiskie svētki un vratas (garīgās prakses, askēzes), kas visa gada garumā atspoguļo enerģētiski spēcīgākos laika posmus, kuros vislabvēlīgāk veikt garīgās prakses. Vēdisko svētku un vratu apraksti atrodami grāmatā “Pančanga. Vēdiskie svētki”.
Pionieris Latvijā
Pančangas kalendārs ir pirmais Latvijā izdotais vēdiskās astroloģijas kalendārs, un ilgus gadus tas praktiski bija arī vienīgais daudz-maz vērā ņemamais pančangas avots pie mums. Kalendārs ir attīstījies daudzu gadu garumā, un 2022. gadā tas nosvinēja savu divdesmitgades jubileju. Pa šo laiku Kalendārs ir būtiski izaudzis un nobriedis, ieguvis skaidras aprises un iekarojis stabilu vietu Latvijas vēdisko astrologu vidē. Šobrīd kalendārs ir kļuvis par neatņemamu muhurtas (labvēlīga laika piemeklēšanas) palīgu gan astroloģijas profesionāļiem, gan iesācējiem.
No 2012. gada Kalendārs ir attīstījies jaunā kvalitātē. Pieejami divi dažādi Kalendāra veidi Om-1 un Om-2. Kalendārs Om-1 sniedz pilnīgu pančangas informāciju, plašas muhurtas ziņas, kā arī izvērsti apskata vēdiskos svētkus un vratas. Savukārt, Om-2 kalendārs satur īpaši padziļinātu muhurtas informāciju, ikdienas horoskopus, kā arī vairāku citu pozīciju atšifrējumu katrai dienai.
Kalendārs katram
Kalendārs ir piemērots gan profesionāliem astrologiem, gan jogiem, kas veic dažādas jogas prakses, gan jebkuram ikdienas lietotājam. Kalendārs sevī ietver daudzus līmeņus, un katrs lietotājs var tajā atrast sev noderīgu informāciju. Svarīgi ir zināt, kādu informāciju mums ir nepieciešams iegūt un kā to pareizi pielietot.
Ikdienas lietotājs, kurš neaizraujas ar astroloģiju vai jogu var iegūt informāciju par galvenajiem dabas cikliem, precīziem saullēktu, mēnesfāžu, aptumsumu utml.datumiem un laikiem, kā arī vispārīgo informāciju par labvēlīgām vai nelabvēlīgām dienām. Praktizējoši jogi var iegūt ziņas par ikdienas un ikmēneša vratām (jogas praksēm), kā arī svarīgākajiem vēdiskajiem svētkiem visa gada garumā, kā arī precīziem to norises laikiem. Savukārt, astrologi var iegūt ļoti plašu informāciju par ikdienas enerģētisko stāvokli gan jogas praksēm, gan muhurtas (labvēlīga laika) piemeklēšanai.
Ko rāda Kalendārs
Kalendārs iekodētā veidā satur ziņas par katras diennakts enerģijas plūsmu, sākot no saullēkta līdz saulrietam, kā arī nakts laikā. Saullēkts ir dienas enerģētisks sākums, ar kuru sākas diena un enerģijas aktīvais posms. Saulriets ir enerģijas nomierināšanās, ieiešana pasīvā režīmā. Saullēkts un saulriets – divi enerģētiskie pārejas punkti, kas ir vissvarīgākie diennakts laikā. Taču bez šiem diviem vissvarīgākajiem enerģētiskajiem punktiem Kalendārs attēlo visas dienas enerģētiskās svārstības, būtiskus laika posmus, savstarpējās ietekmes un to sākuma un beigu laikus.
Kalendāra lietošana
Pančangas Kalendārs Om-1 ir universāls instruments dabā valdošo ciklu un enerģētiskā stāvokļa noteikšanai. Tas ir tālu pārsniedzis pančangas ietvarus un sniedz arī informāciju par lielāko daļu muhurtas pozīciju. Kalendārā ir ietverti attiecīgo dienu horoskopi, kas satur gan ziņas par Lagnu (ascendentu) un tranzīta grahu izvietojumu un pat svara jogas (enerģētiskās plūsmas) elementus.Ja Kalendāru lieto ne-astrologs, tad viņam vienkārši ir jāzina vispārīgie parametri, kas palīdz noteikt sev piemērotus ikdienas enerģētiskos ritmus. Savukārt, tiem, kas pretendē jau piemeklēt labvēlīgu astroloģisko laiku dažādu nopietnu darbību veikšanai, ir nepieciešamas priekšzināšanas muhurtā. Jāņem vērā, ka arī muhurtā ir vienkāršāki un sarežģītāki jautājumi. Turklāt, muhurta ir jāmāk piemērot kompleksi, pareizi izvērtējot tās elementus un to savstarpējās saiknes.
Pret muhurtu ir jāattiecas ar lielu cieņu un nopietnību. Katrai darbībai ir savs enerģētiskais jeb karmiskais svars. Jo nopietnāka darbība, jo lielāka karmiskā atbildība par izdarīto izvēli. Izvēloties labvēlīgo laiku, ir jānovērtē savu kvalifikāciju un patieso spēju uzņemties šādu atbildību.
Divas svarīgākās Kalendāra pozīcijas ir Čandra (mēness) un Lagna (ascendents). Šīm abām pozīcijām katrā izvēles gadījumā ir jābūt spēcīgām. Taču, muhurtu nedrīkst noreducēt tikai uz šīm divām pozīcijām. Ne velti muhurtas pamats vienmēr ir bijusi pančanga (5 astroloģisko pozīciju kopums), līdz ar to, arī pārējām pozīcijām muhurtas kartē ir jābūt līdzsvarotām. Muhurta ved mūs pretim harmonijai. Tas ir jāatceras gan filozofiski apskatot muhurtu, gan to pielietojot tīri praktiski. Tāpēc, neskatoties uz Čandras un Lagnas milzīgo nozīmi muhurtas izvēlē, mums vienmēr jāpatur prātā, ka līdzsvars ir jāmeklē visās pozīcijās. Tas nenozīmē, ka vienmēr ir jānonāk līdz ideālai muhurtai (praksē tas ir gandrīz vai nereāli), tas nozīmē, ka muhurtas kartē nevajadzētu pielaist krasas pozīciju svārstības.
Novērtējot muhurtas pozīcijas, jāpatur prātā, ka pozīcija ir forma, kurai saturu piedod šīs pozīcijas saimnieks – pārvaldošā Graha (planēta). Laba ārējā forma bez spēcīga satura, nespēs nodrošināt vēlamo rezultātu. Analizējot muhurtas pozīcijas, ir ļoti rūpīgi jānovērtē kā jūtas tās pārvaldnieks. Tikai pārliecinoties, ka pozīcija ir spēcīga gan pēc formas, gan satura, var izdarīt izvēli par labu šim laikam.
Kalendārs Om-1
Kalendārs Om-2
Om-2 kalendārs satur ne tikai papildus informāciju, kura nav ietverta Om-1 kalendārā, bet arī dod ikdienas raši čakras un tajā ietverto Gočaru (planētu tranzītu) grafisko attēlojumu, kā arī vairāku citu pozīciju atšifrējumu katrai dienai.
Plašāk par Pančangu un Muhurtu lasiet grāmatā “Pančanga. Rokasgrāmata”, savukārt, par vēdiskajiem svētkiem un vratām grāmatā “Pančanga. Vēdiskie svētki”.
Saziņai: ompanchanga@gmail.com