Svara Joga – elpošana

Nadi un Svara. Tithi cikli.

Triju tithi cikls rāda, kura Nadi dabiski ir valdošā šo dienu saullēktu laikā. Aptuveni pēc 1 stundas nadi dabiskais cikls mainās un līdz ar to ir jāmainās arī cilvēka svaras ciklam. Lai pieskaņotu savu svaru dabiskajam ciklam, ir jāceļas pirms saullēkta un jānodrošina atbilstošo svaras plūsmu, lai saullēkta laikā tā būtu atvērta. Pieradinot ķermeni, tas pats dabiski sāk vērt pareizo nadi saullēkta laikā.
Ja mēs guļam saullēkta laikā, tad mums nav iespēju apzināti pieskaņot savu nadi darbību dabiskajiem lunārajiem cikliem. Tāpēc ļoti svarīgi celties pirms saullēkta. Ap vasaras un ziemas saulstāvju laiku var būt zināmi sarežģījumi, jo tad saullēkts ir 4:30 un 9:00. Vienā gadījumā ļoti agri jāceļas. Otrā gadījumā mēs bieži jau esam darbā.

Šo lielo triju Tithi ciklu iekšienē notiek mazie svara cikli, kas katram cilvēkam ir individuāli.

Vidēji katra svara ir atvērta apmēram 1 stundu, tad tā mainās uz pretējo. Pārejas brīdī no vienas svara uz otru, abas plūsmas ir vienādas, un prāna sāk plūst caur sušumna nadi. Parasti tas norit vien dažas minūtes.
Ja plūsma spēcīgāka caur labo nāsi, mēs nosliecamies uz aktīvu darbību. Mums vairāk der fizisks darbs. Prāts ir vērsts uz āru un ķermenis izstrādā vairāk siltuma. Ja vairāk gaisa plūst caur kreiso nāsi, tas nozīmē, ka prāts ir vērsts uz iekšpusi un mums piemērota ir prāta darbība.
Miega laikā pārsvarā aktīva ida nadi. Ja prāna plūst pa pingala nadi, tad ir grūtāk aizmigt. Ideālā, barības uzņemšanas laikā jābūt plūsmai pa pingala nadi. Pretējā gadījumā gremošanas procesi nav tik efektīvi.

Pranajama ir efektīvākais veids kā regulēt savu prānu. Tāpēc mūsdienās sakarā ar dabisko ritmu izjukšanu, pranajama iegūst īpašu nozīmi. Pančangas Kalendārs parāda, kura no nadi ir aktīva dabā attiecīgās dienas saullēktā. Ja mums ir atvērta tā pati nāss, kas atbilst dabiskajai nadi plūsmai, lunārajiem ritmiem, mēs izjutīsim ieguvumus visu dienu. Ja saglabā šo sinhronizāciju uz ilgu laiku, tad mēs iegūstam dziļas un ilgstošas izmaiņas savā dzīvē.

Čandra Tithi
Mēness diena
Čandra Šukla pakša
Augošs Mēness
Čandra Krišna pakša
Dilstošs Mēness
1 Pratipada
2 Dvitija
3 Tritija
Čandra (Mēness)  Svara (ida)Saule (Saule)  Svara (pingala)
4 Čaturthi
5 Pančami
6 Šašti
Saule (Saule)  Svara (pingala)Čandra (Mēness)  Svara (ida)
7 Saptami
8 Aštami
9 Navami
Čandra (Mēness)   Svara (ida)Saule (Saule)  Svara (pingala)
10 Dašami 1
1 Ekadaši
12 Dvadaši
Saule (Saule)  Svara (pingala)Čandra (Mēness)  Svara (ida)
13 Trajodaši
14 Čaturdaši
15 Amavasja / Purnima
Čandra (Mēness)  Svara (ida)Saule (Saule)  Svara (pingala)

Svara Joga

Nadi un Svara ir ezoteriski parametri, kas ar ieelpas un izelpas starpniecību atspoguļo cilvēka mēness (ida) un saules (pingala) enerģētiskās plūsmas. Lai arī Nadi un Svara nav klasiskās pančangas sastāvdaļa, tomēr muhurtā, kā arī citās prognozēšanas tehnikās, to var veiksmīgi izmantot kā visai spēcīgu palīglīdzekli.
Katram šim parametram iespējami divi varianti – labais (pingala), kas apzīmē Sūrja (saules) enerģiju un kreisais (ida), kas apzīmē Čandra (mēness) enerģiju.
Parametram “svara no rīta” ir nozīme, ceļoties no rīta. Tas parāda, ar kuru kāju ieteicams izkāpt no gultas un kurā debespuses virzienā jābūt vērstam skatam. Svara “no rīta” norāda vadošo svaru šīs attiecīgās dienas saullēkta laikā (respektīvi, kura sākusies pirms saullēkta).

Ida un pingala
Vārds “nadi” nozīmē enerģētiskais kanāls. Tādu ķermenī ir 72 000. Svarīgākie nadi cilvēka enerģētiskajā ķermenī ir trīs. Pirmais: ida (kreisais enerģētiskais kanāls, kas saistīts ar mēness enerģiju) sākas muladhara čakrā un beidzas kreisajā nāsī. Otrais: pingala (labais enerģētiskais kanāls, kas saistīts ar saules enerģiju) sākas muladhara čakrā un beidzas labajā nāsī. Trešais: sušumna (vidējais enerģētiskais kanāls), pa kuru, apvienojoties saules un mēness enerģijām un tām kļūstot par uguns enerģiju, virzās cilvēka šakti jeb kundalini. Tā kā sušumna ir izteikti ezotērisks kanāls, tāpēc materiālās pasaules darbībām, t.sk., muhurtas noteikšanai, pamatā tiek izmantotas pingala un ida.

Pingala kā saules enerģija ir saistīta ar aktīvo, sabiedrisko darbību, tā ir izpaustā – pozitīvā enerģija. Savukārt, ida kā mēness enerģija ir saistīta ar pasīvo, iekšējo pasauli, tā ir saistīta ar neizpausto, negatīvo enerģiju. Tāpēc, aktīvām, dinamiskām, sabiedriski orientētām darbībām ir piemērota pingala, savukārt, mierīgām darbībām, pārdomām utml. ir piemērota ida. No tā kļūst skaidrs, ka ejot gulēt, labvēlīgi, lai aktīva būtu ida (mēness enerģija), kas ļauj prātam nomierināties un atlabināties. Savukārt, ķeroties pie dienas darbiem labvēlīgi, lai aktīva būtu pingala (saules enerģija), kas ļauj koncentrēt un virzīt enerģiju uz ārējo pasauli.

Svara un virziens
Vārds “svara” nozīmē – gaisa plūsma caur vienu no nāsīm, kas faktiski attēlo enerģētisko plūsmu pa nadi (enerģētiskajiem kanāliem). Pārbaudīt, kura svara (enerģētiskā plūsma) ir aktivizēta attiecīgajā brīdī var vienkārši pārliecinoties, kura nāss ir vairāk atvērta, papušot ārā gaisu pa vienu un otru nāsi. Katrs no šiem diviem enerģētiskajiem kanāliem (gan ida, gan pingala) beidzas pie attiecīgi kreisās un labās nāss. Tā kā cilvēka enerģētika ir cieši saistīta ar elpošanu un gaisa plūsmu ķermenī, tad ar gaisa plūsmas palīdzību, mēs varam noteikt savu enerģētisko noslieci attiecīgajā brīdī.

Svaras ir saistītas ar debespusēm: Tas ir jāņem vērā, nosakot darbības virzienu, piemēram, ceļoties no rīta no gultas, uzsākot ceļojumu utt. Saule pārvalda dienvidus un rietumus, tātad viņas skatiens vērsts attiecīgi uz ziemeļiem un austrumiem, līdz ar to, pingala ir saistīta ar virzienu uz ziemeļiem un austrumiem. Savukārt, mēness pārvalda pārējās divas debespuses, tātad viņas skatiens vērsts attiecīgi uz dienvidiem un rietumiem, līdz ar to, ida ir saistīta ar virzienu uz rietumiem un dienvidiem. Tāpēc, atvērta pingala saistīta ar virzienu uz ziemeļiem un austrumiem, savukārt, atvērta ida saistīta ar virzienu uz dienvidiem un rietumiem.

Attiecīgās dienas “svara no rīta” parāda ar kuru kāju šajā rītā ir labvēlīgāk izkāpt no gultas un pret kuru no debespusēm tas jādara: ja dienas svara ir ida, tad – ar kreiso kāju un ar skatu uz dienvidiem vai rietumiem, ja, savukārt, dienas svara ir pingala, tad – ar labo kāju un ar skatu uz ziemeļiem vai austrumiem.

Ja pamostoties, cilvēka paša svara nesakrīt ar Kalendārā norādīto, piemēram, cilvēkam vairāk atvērta ir kreisā nāss (respektīvi, ieelpa un izelpa brīvāk plūst caur kreiso nāsi), bet Kalendārā kā rīta svara ir norādīta pingala (kas saistīta ar lielāku plūsmu caur labo nāsi), tad kādu laiku paguļot uz kreisā sāna, pēc kāda brīža atveras labā nāss. Tādā veidā mēs vienmēr varam attiecīgi piekoriģēt vajadzīgo svaru (enerģijas plūsmu), paguļot uz viena no sāniem, lai augšpusē būtu tā nāss, kuru plānots atvērt.

Cita pieeja, ir celties no gultas ar to kāju, kura nāss ir atvērta pašam cilvēkam, neatkarīgi no tās, kas šai dienai atzīmēta Kalendārā. Katram ir jāatrod sev piemērotais svaras izmantošanas veids. Svarīgi ir atrast paņēmienus, kas tiešām darbojas, nevis dogmatiski sekot kādiem priekšrakstiem.

Translate »