Nakšatras un Gunas

Gunas atklāj trīs smalko enerģiju kustības veidus, kas izteiktas ar četriem elementiem (uguns, zeme, gaiss un ūdens), un tādējādi ar saistītajām Nakšatrām un Saules zīmēm (Raši). Nakšatras un zīmes apzīmē enerģētiskās īpašības, kas rada mūsu izteiksmes formu, bet Gunas apzīmē enerģijas kustības būtību, kas izpauž vai rada šo formu, mūsu uzvedības impulsu. Gunas var uzskatīt par enerģijas īpašībām, kas atklāj, kā dabā pasaule izpauž un līdz ar to veido radošo procesu. Šīs enerģijas plūsmas būtība ir visa pamatā, precizējot, kā mēs mēdzam izteikt un īstenot mūsu vispārējo dzīves mērķi un varam to sasniegt konkrētā dzīves jomā.

Trīs Gunas ir Radžas, Tamas un Sattva. Ir arī trīs Gunu līmeņi: primārā, sekundārā un augstākā pakāpe (terciārā). Primārais vai galvenais līmenis aptver trīs Gunu grupas no četriem elementiem. Tādējādi katrā Gunu grupā ir četras zīmes (Raši) un deviņas Nakšatras (attēlā redzams kā iekšējais gredzens).

Radžas sākas ar Aunu (Meša), uguns zīmi un Ašvini Nakšatru. Radžas pēc Auna turpinās uz Vērsi (Vrišabha), pirmo zemes zīmi, tālāk uz Dvīņiem (Mithuna), pirmo gaisa zīmi un Vēzi (Karka) – pirmo ūdens zīmi.
Tamas sākas ar Lauvu (Simha), nākamo uguns zīmi un Magha Nakšatru. Tamas izplešas no Lauvas uz Jaunavu (Kanja), otro zemes zīmi, tālāk uz Svariem (Tula), otro gaisa zīmi un otru ūdens zīmi Skorpionu (Vriščika).
Sattva sākas ar Strēlnieku (Dhanu), trešo uguns zīmi un Mula Nakšatru. Sattva turpinās no Strēlnieka (Dhanu) uz Mežāzi (Makara), trešo zemes zīmi, uz Ūdensvīru (Kumbha), trešo gaisa zīmi un Zivīm (Mina) – trešo ūdens zīmi.

Sekundārais līmenis ir primārā sadalījums otrā Gunu grupā. Tādējādi, veidojas trīs primāro daļu dalījums vēl trijās iedaļās. Augstākā pakāpe ir sekundārā līmeņa dalījums trešajā Gunu komplektā (kā parādīts attēlā).
Sekundārais līmenis sastāv no 9 Gunām. Augstākā līmeņa sastāvā ir 27 Gunas, kas sakrīt ar katru no 27 Nakšatrām. Variet uzzināt, kā katrā Nakšatrā izteiktas ir trīs Gunas. Ašvini, pirmā Nakšatra Auna zīmē (Meša Raši), ir Radžas-Radžas-Radžas (R-R-R). Bharani, otrā Nakšatra, ir Radžas-Radžas-Tamas (R-R-T). Krittika, trešā Nakšatra, ir Radžas-Radžas-Sattva (R-R-S) un tā tālāk.

Piemēram, Radžas-Radžas-Radžas (R-R-R) dod spēcīgu impulsu kustībai, pārmaiņām, rezultāta sasniegšanai, darbībai, kas ir ļoti koncentrēta uz individualitāti, nošķirtību, lai kļūtu par kaut ko tādu, kas tā nav. Tas ir radošs potenciāls, kas jāizsaka. Tas ir nemierīgs un var būt neprognozējams vai ļoti koncentrēts, atkarībā no tā, cik astroloģiskajā kartē to norūdījusi pārēkā enerģētika. Tāda ir Ašvini Guna.

Rajas-Rajas-Tamass (RRT) joprojām ir spēcīgs impulss sasniegumiem, bet gan tādiem, kas ir materiāli, taustāmi, tāpat kā tas tiek virzīts uz tāda veida materiāliem rezultātiem vai stāvokli, tādu materiālu lietu iegādi, kā zeme, bagātība, priekšmeti vai attiecības ar uzsvaru uz garīgajiem un spilgtiem aspektiem, varbūt būtiski, bagātīgi utt. Tā ir Bharani Guna.

Radžas-Radžas-Sattva (RRS) arī sniedz spēcīgu impulsu sasniegumiem, bet tādiem, kas nav materiālistiski, piemēram, intelektuālās zināšanas, akadēmiskās, filozofiskās, ekspansīvas, neaprobežotas, pārpasaulīgas, mistiskas vai attiecības ar uzsvaru uz garīgo un intelektuālā rezultātu. Tā ir Krittikas Guna.

Primārajā (pirmajā) līmenī Guna nosaka pamatu vai pamatā esošo motivējošo spēku, kur sekundārais līmenis nosaka, kā šis motivējošais spēks tiek piemērots augstākajai (terciārajai) Gunai, kas ir tā ārējā izteiksme, kā arī līdzekļi, ar kuriem tiek sasniegts pamatā esošais motivējošais spēks. Piemēram, Mula Guna atrodas Strēlnieka zīmē (Dieva vārti), un ir Sattva-Radžas-Ragžas. Te mums ir pamats, kas ir garīgs, transcendentāls, filozofisks, izteikts kā rīcība, lai sasniegtu, radītu kaut ko nemierīgu dvēseli ar nepieciešamību nemitīgi paplašināt savu primāro motivāciju, kļūt vairāk, saprast vairāk, kļūt kosmiski zināmam, apvienoties universālā izpratnē.

Izpētot Gunas kopā ar 12 zīmēm (Raši), Nakšatra padām un to pārvaldniekiem, elementiem un zvaigznājiem, var gūt daudz lielāku ieskatu par planetārā izvietojuma dabu astroloģiskā kartē un mēs varam labāk izprast sevi un to, kā piepildīt dažādas jomas mūsu dzīvē.

Mūsu pirmatnējai dabai – Prakriti, piemīt trīs īpašības, kuras dēvē par Gunām jeb virvēm, jo tās ir saistošais faktors. Te darbojas gaismas jeb gaišuma princips Sattva, kas personificē labumu jeb šķīstību; Radžas – enerģijas jeb brāzmainuma princips, kas burtiski nozīmē vētru; un Tamas – inerces un smagnējuma princips.

Prakriti (varenā Daba) sastāv no trim pamatīpašībām, trim galvenajiem raksturojumiem (sanskritā – gunas): Sattva, gaismas princips, uztvere, intelekts un harmonija, Radžas, enerģijas princips, aktivitāte, emocijas un nemiers, Tamas, inertuma princips, tumsa, grūtsirdība, dzīvības trūkums un pretestība.

Satva ir prāta dabiskā īpašība, Radžass ir dzīvības spēks un Tamas – fiziskais ķermenis. Kad Radžas un Tamas pārņem prātu, tas kļūst par tumsonību un vienmuļību (Tamas), izklaidību un alkām (Radžas). Visas Jogas mācības mērķis ir iemācīties atbrīvoties no Radžas un Tamas mūsu prātos, lai prāta stāvoklis būtu tīra Sattva. Tīra Sattva jeb prāts tā dabiskajā stāvoklī nozīmē spēju uztvert patiesību, personificējot redzošo jeb Purušu.

Trīs Gunas piedāvā izpratnes sistēmu par lietu īpašībām jeb garīgo vērtību. Tās izmanto, lai klasificētu visas lietas mūsu dzīvē: ēdienu, domas, emocijas, iespaidus, mūsu uzskatus un izaugsmes centienus.

Sattva – nebojāta un nedara ļaunu vai nenes slimības pasaulē, gaišums, miers, skaidrība, viedība;
Radžas – saprātīga, bet neaizsargāta pret kārdinājumiem – darbība, kaisle, radīšana;
Tamas – tumsība, neapjēga, tūļīgums, posts, kūtrums, slimības.
Tās mūsu dzīvēs nāk cikliski.

Kad nāk Sattva, ir modrība, zināšana, interese, prieks, laime, nāk daudz kas labs. Kad nāk Radžas, ir vairāk vēlmju, uzbudinājuma, nemiera, grūtsirdības – tie atnāk. Kad nāk Tamas, tad maldi, atkarības, aprobežotība, gurdums – tie visi atnāk. Šīs trīs sastāvdaļas, pamatīpašības, raksturojumi, kvalitātes, pazīmes (gunas) nāk dzīvē riņķi pēc riņķa, bet cilvēks, kas ir savācies, tas vēros, būs kā liecinieks un tikai ies tam cauri pavisam dabiski, viegli, bez nepatikas.

Gunu atbilstība Nakšatrām

Nr.NakšatraI līmenisII līmenisIII līmenisMērķis uz zemes
1AshviniRadžasRadžasRadžasDharma
2BharaniRadžasRadžasTamasArtha
3KrittikaRadžasRadžasSattvaKarma
4RohiniRadžasTamasRadžasMokša
5MrigaširaRadžasTamasTamasMokša
6ArdraRadžasTamasSattvaKarma
7PunarvasuRadžasSattvaRadžasArtha
8PušjaRadžasSattvaTamasDharma
9AšlešaRadžasSattvaSattvaDharma
10MaghaTamasRadžasRadžasArtha
11PurvaPhalugniTamasRadžasTamasKarma
12UttaraPhalguniTamasRadžasSattvaMokša
13HastaTamasTamasRadžasMokša
14ČitraTamasTamasTamasKarma
15SvatiTamasTamasSattvaArtha
16VišakhaTamasSattvaRadžasDharma
17AnuradhaTamasSattvaTamasDharma
18DžjestaTamasSattvaSattvaArtha
19MulaSattvaRadžasRadžasKarma
20PurvaAšadaSattvaRadžasTamasMokša
21UttaraAšadhaSattvaRadžasSattvaMokša
22ŠravanaSattvaTamasRadžasArtha
23DhaništhaSattvaTamasTamasDharma
24ŠatabhišaSattvaTamasSattvaDharma
25PurvaBhadrapadaSattvaSattvaRadžasArtha
26UttaraBhadrapadaSattvaSattvaTamasKarma
27RevatiSattvaSattvaSattvaMokša

Horoskops

PlanētaNakšatrasGunasRadžasTamasSatva
AscendentsAnuradhaTamas Satva Tamas 21
SauleAnuradhaTamas Satva Tamas 21
MēnessArudraRadžas Tamas Satva111
MarssAšviniRadžas Radžas Radžas3  
MerkursAnuradhaTamas Satva Tamas 21
JupitersDhaništhaSatva Tamas Tamas 21
VeneraAnuradhaTamas Satva Tamas 21
SaturnsAnuradhaTamas Satva Tamas 21
RahuArudraRadžas Tamas Satva111
KetuPšadaSatva Radžas Tamas111

Kopā: Radžas – 6; Tamas – 15; Satva – 9. Tāpēc Tamas ir vissvarīgākā horoskopa iezīme, kurai seko Satva un Radžas.

Nakšatru pārvaldnieki un Gunas: 

Mēs zinām, ka katrai Nakšatrai kāda no planētām ir tās pārvaldnieks. Nakšatras pārvaldnieks, kurā dzimšanas brīdī atradās Mēness, nosaka pirmo Dašu (planētu periodu) cilvēka dzīvē Vimšottari Dašu sistēmā.

Izvērtēsim Nakšatru pārvaldniekus un Gunas, noskaidrojot, vai pastāv kādas attiecības. Varam atrast katras Nakšatras pārvaldnieku, atsaucoties uz jebkuru Nakšatru raksturojošu tabulu. Tomēr, lai saņemtu atbildes, analizējam Nakšatru pārvaldniekus:

 1. Ketu – Ašvini, Magha, Mula
 2. Venēra – Bharani, PūrvaPhalguni, PūrvaAšadha
 3. Saule – Krittika, UttaraPhalguni, UttaraAšadha
 4. Mēness – Rohini, Hasta, Šravana
 5. Marss – Mrigašira, Čitra, Dhaništha
 6. Rahu – Arudra, Svati, Šatabhišak
 7. Jupiters – Punarvasu, Višakha, PūrvaBhadrapada
 8. Saturns – Pušaja, Anuradha, UttaraBhadrapada
 9. Merkurs – Ašleša, Džestha, Revati

Vispirms pārbaudam pamatgunu, kas pieejama jebkurā Nakšatru raksturojuma tabulā, kas ir tāda pati kā iepriekš aprakstītā trešā. līmeņa iezīme. Skatīt zemāk: Zīmējums Nr.1

Radžas kvalitāte Nakšatru trešajā. līmenī vai pamatkvalitāte –

 1. Ašvini, Magha, Mula (Pārvaldnieks ir Ketu)
 2. Rohini, Hasta, Šravana (Pārvaldnieks ir Mēness)
 3. Punarvasu, Višakha, PūrvaBhadrapada (Pārvaldnieks ir Jupiters)

Tamas kvalitāte Nakšatru trešajā. līmenī vai pamatkvalitāte –

 1. Bharani, PūrvaPhalguni, PūrvaAšadha (Pārvaldnieks ir Venēra)
 2. Mrigašira, Čitra, Dhaništha (Pārvaldnieks ir Marss)
 3. Pušja, Anuradha, UttaraBhadrapada (Pārvaldnieks ir Saturns)

Satva kvalitāte Nakšatru trešajā. līmenī vai pamatkvalitāte –

 1. Krittika, UttaraPhalguni, UttaraAšadha (Pārvaldnieks ir Saule)
 2. Arudra, Svati, Šatabhiša (Pārvaldnieks ir Rahu)
 3. Ašleša, Džestha, Revati (Pārvaldnieks ir Merkurs)

Pirms nonākt pie jebkāda secinājuma, pārbaudīsim arī otrā līmeņa Gunas:

 1. Ašvini, Magha, Mula (Pārvaldnieks ir Ketu)
 2. Bharani, PūrvaPhalguni, PūrvaAšadha (Pārvaldnieks ir Venēra)
 3. Krittika, UttaraPhalguni, UttaraAšadha (Pārvaldnieks ir Saule)

Radžas guna otrajā līmenī.

 1. Rohini, Hasta, Šravana (Pārvaldnieks ir Mēness)
 2. Mrigašira, Čitra, Dhaništha (Pārvaldnieks ir Marss)
 3. Arudra, Svati, Šatabhiša (Pārvaldnieks ir Rahu)

Tamas guna otrajā līmenī.

 1. Punarvasu, Višakha, PūrvaBhadrapada (Pārvaldnieks ir Rahu)
 2. Pušja, Anuradha, UttaraBhadrapada (Pārvaldnieks ir Saturns)
 3. Ašleša, Džestha, Revati (Pārvaldnieks ir Merkurs)

Satva guna otrajā līmenī.

Sagatavosim tabulā minētos divus secinājumus, ņemot vērā otro līmeni pirmajā un trešajā līmenī kā otro:

Planēta2. līmenis3. līmenis
KetuRadžasRadžas
VenēraRadžasTamas
SauleRadžasSatva
MēnessTamasRadžas
MarssTamasTamas
RahuTamasSatva
JupitersSatvaRadžas
SaturnsSatvaTamas
MerkursSatvaSatva

Ko nozīmē šī tabula? Vai mēs varam izdarīt secinājumus?

Saule ir ugunīga planēta (Radžas). Bet tā simbolizē dvēseli un līdz ar to arī piemīt Satva īpašības.

Venēra ir mīlestībai, iekāre un kaisle (Radžas). Lai sasniegtu šīs iespējas, mēs dodamies dziļāk materiālajā dzīvē (Tamas).

Arī Jupiters ir ugunīga planēta (Radžas), bet atkal ir Satva īpašības, jo viņš ir Guru un nosaka gudrību.

Saturns ir garīga planēta, jo tā ir Sanjas planēta (atteikšanās no pasaules). Tomēr, kā mēs visi zinām, Saturns pārstāv materiālās lietas un līdz ar to arī Tamasu.

Rahu ir tāda pati enerģija kā Saturnam, tikai citā secībā. Tas nes mūs dziļi materiālajā dzīvē (Tamasā). Tomēr tas tikai dara to, lai mēs varētu pārdzīvot visu, ko šī zeme var piedāvāt, un pēc tam atbrīvot sevi (Satva).

Dažiem cilvēkiem tas var būt pārsteigums, ka Merkurs izrādās visgarīgākā planēta. Tomēr viena lieta, kas mūs atšķir no dzīvniekiem, ir mūsu spēja domāt un novērtēt sevi. Merkurs kā gaisīga planēta mūs no šīs zemes var atbrīvot. Tā nav materiālisma planēta (Tamas), un tas arī nav smags darbs un rīcība (Radžas). Merkurs domā par Tamas un Radžas, nevis pārstāv šīs kvalitātes.

Guru (skolotāja) vārdi:

“Mans mērķis nav sniegt visas atbildes, bet tikai dot lasītājam sistēmu un pārstāvēt domāšanas veidu, ko lasītājs var viegli pielietot pats. Ar šiem piemēriem, iespējams, nebūs pārāk grūti meditēt par Ketu, Marsa un Mēness raksturu.

Terciārs atbilst Grahai, kura pārvalda Nakšatru – tas būtu rezultējošs lielums, vibrācija, sekas, pamatinstinkts. Satva ir Sūrja, Rahu un Budha. Tamas ir Šukra, Mangal un Šani. Radžas ir Ketu, Čandra un Guru.
 
Primārs ir vibrācija, kura atnes, ierosina pārmaiņas – tie ir Radžas Raši Nakšatras no Mešas (Auns) līdz Karkai (Vēzis). Tamas no Simhas (Lauva) līdz Vriščika (Skorpions) un Satva no Dhanu (Strēlnieks) līdz Mina (Zivis).
Sekundārs varētu atbilst principiem, kā tiek uzturēta konkrētā kvalitāte, raksturs, notikums.
Persona ar stipru Sauli var Radžasā izlamāt otru, un rezultāts ir pārmaiņās, kuras harmonizē (Satva).
Zīmējums Nr.1
Translate »