A • B-C • D • E-F • G-H • I-J • K-L • M • N • O-P • R-S • T-U • V-Z • Raši un navamšu, Nakšatru un padu Čakra

M

Magha – Apzīmē gan nakšatru, gan lunāro mēnesi:

(1)   Desmitā no 27 nakšatrām (zvaigžņu kopām). Tās deva – Pitris (Senči). Senču pasaule ir cieši saista mūs ar pagātni. Magha saista mūsu šīsdienas dzīvi ar pēcnāves dzīvi. Tās simbols – Tronis, kas saistās ar karaliskumu, dižciltību, statusu, godu, utml. Tronis ir no vecākiem un senčiem mantotie sasniegumi. Magha ir cieši saistīta ar identitātes apziņu – kas mēs esam un kurp dodamies. Daba – cietsirdīgā. Aktivitāte – aktīvā. Šakti – Ķermeņa atstāšana. Maghu pārvalda Ke.

(2)   Vienpadsmitais lunārais mēnesis.

Maitra nakšatra – sk. Nakšatru daba.

Makara – Horoskopa desmitais zvaigznājs, Mežāzis. To pārvalda Sa. Makara ir čara (dinamiskais) un prithvi (zemes) raši.

Mangala – viena no deviņām grahām, kuras fiziskais ķermenis ir planēta Marss. Mangala pārvalda Meša un Vriščika zvaigznājus. Muhurtā Mangala uzskatāms par papi grahu (nelabvēli jeb kaitnieku). Nelabvēlīgākais Mangala stāvoklis muhurtas horoskopā ir Lagnā un 8.bhavā. Labvēlīgākais stāvoklis muhurtā Mangalam ir upačaija bhavās (3., 6.vai 11.bhavā). Mangala apzīmē enerģiju, elektrību, uguni, traumas, konfliktus, karadarbību, militārpersonas, brāļus un māsas.

Mangalvar – otrdiena. Šo dienu pārvalda graha – Ma.

Mantra – sk.upaija

Manušja nakšatras – Cilvēciskās izcelsmes nakšatras: Bharani, Rohini, Ardra, Purva Phalguni, Uttara Phalguni, Purva Ašadha, Uttara Ašadha, Purva Bhadrapada un Uttara Bhadrapada.

Margašira – devītais lunārais mēnesis.

Marss – sk. Mangala.

Māja – sk.Bhava

Merkurs – sk.Budha.

Mēness – sk.Čandra.

Mezgls – Mēness ziemeļu vai dienvidu mezgls, sk.Rahu un Ketu.

Meša – horoskopa pirmais zvaigznājs (rietumu astroloģijā saukts Auns). Tā pārvaldošā graha – Ma, elements – uguns.

Mežāzis – sk.Makara

Mina – horoskopa divpadsmitais zvaigznājs (rietumu astroloģijā saukts Zivis). Tā pārvaldošā graha – Gu.

Mišra nakšatra – sk. Nakšatru daba.

Mithuna – horoskopa trešais zvaigznājs (rietumu astroloģijā saukts Dvīņi). Tā pārvaldošā graha – Bu. Tas ir dvišvabhava (divējādais, mainīgais), kā arī Vaiju raši.

Mitra – sk.grahu attiecības.

Mridu nakšatra – sk. Nakšatru daba.

Mridutiksna nakšatra – sk. Nakšatru daba.

Mrigašira – Piektā no 27 nakšatrām (zvaigžņu kopām). Tās deva – Soma jeb Čandra. Nepastāvīgums, svārstīgums, mainīgums, maigums, jūtīgums, empātija – šīs Ch īpašības izpaužas Mrigaširā. Mrigašira tiek saistīta ar Parvati (Šakti). Tāpēc Parvati īpašības attiecināmas arī uz Mrigaširu – labvēlība, devība, šarms, mainīgums, līdzjūtība, rotaļīgums, prieks. Parvati var būt arī spēcīga, nepiekāpīga, dusmīga un nikna, ja nepieciešams. Mrigaširas simbols – 1) briedis. Tas ir kautrība, biklums, vieglums, trauslums, nepastāvīgums, klejošana. Brieži parasti staigā pa iepriekš paredzamām takām, tāpēc Mrigašira saistās ar noteiktiem ceļojumiem pa ceļu, gaisu utt. Briedis mīl dzīvot gleznainās vietās, arī Mrigašira jūtas labi tikai gleznainā apkārtnē.2) Somas pilns trauks. Soma – dievu dzēriens, debesu nektārs, kam ir saistība ar Mēnesnīcu. Mrigaširas šakti – dot piepildījumu. Daba – maiga. Pārvaldošā graha – Ma.

Mritju bhaga – Mritju bhaga tulkojumā nozīmē nāves vagīna. Astroloģiski tie ir noteikti grādi horoskopā, kas nes „nāves” enerģiju un ir uzskatāmi par nelabvēlīgiem.

Muhurta – Laika posms 48 minūtes. Viena muhurta sastāv no diviem ghati (viens ghati ir 24 minūtes). Plašākā nozīmē ar jēdzienu ‘muhurta’ apzīmē selektīvo (izvēles) astroloģiju, kas ir džjotiša (indiešu astroloģijas) sastāvdaļa, kas apskata labvēlīga laika izvēli noteiktu darbu veikšanai. Ar muhurtas palīdzību tiek noteikts labvēlīgs laiks ne tikai sadzīvisku un sabiedrisku, bet arī visu rituālo darbību veikšanai. Muhurta var tikt piemērota labvēlīga laika noteikšanai notikumiem pat pirms cilvēka dzīves sākuma – nosakot labvēlīgu laiku bērna ieņemšanai, tā arī pēc dzimšanas – gan vārda piešķiršana (nama karana), gan pirmā barošana ar rīsu, gan pirmā matu griešana, apmācības sākšana utt. Īpaša uzmanība muhurtā ir pievērsta laulībai, kas cilvēka dzīvē pēc dzimšanas un nāves ir uzskatāma par nākamo galveno notikumu. Taču muhurta tāpat ir piemērojama arī vienkāršākām ikdienišķām lietām, sākot ar ķermeņa kopšanu, medicīniskiem jautājumiem un beidzot ar lietu iegādi, piemēram, transporta, dzīvestelpas, dārglietu utt. Reliģiskie rituāli un svētki indiešu dzīvē tiek strikti veikti pieturoties pie muhurtas, piemēram, Ganeš čaturthi, Maha Šivaratri, Čaitra Šukla Pratipad (vēdiskais jaunais gads) utt. Tāpat Muhurta apskata ne tikai individuālus un sociālus, bet arī valstiskus jautājumus – pilsētu celtniecība, karaļa kronēšanu (mūsdienās – valsts galvas iecelšanu), kara uzsākšanu u.c. Muhurtas būtiskākā sastāvdaļa ir Pančanga (sk.pančanga).

Mula – Deviņpadsmitā no 27 nakštarām (zvaigžņu kopām). Tās deva – Nritti, destrukcijas un iznīcināšanas dievība, viņas vārds tulkojumā nozīmē – posts, nelaime. Adharmas un Vardarbības meita, Mrity (nāves) un Baiļu māte. Mula ir ļoti varena nakšatra (tāpat kā Nritti ir varena devata). Mula var iedot pasaulīgu statusu, uzplaukumu utt, un tāpat arī atņemt. Mulas mērķis ir cilvēku atvest pie darba ar apziņu. Mulas simbols – sakne, sakņu bunte (saknes simbolizē apslēptas lietas, lietu būtību). Tās daba – cietsirdīgā. Aktivitāte – Aktīvā. Šakti – sagraut, iznīcināt. Pārvaldošā graha – Ke.

Mulatrikona – Vārds „mula” nozīmē – sakne, un tā norāda, kur meklējams grahas pirmsākums jeb „sakne”, t.sk. šīs grahas attiecībām ar citām grahām. Vārds „trikona” nozīmē – trīsstūris. Ja ar taisnām līnijām savieno attiecīgās grahas mulatrikonas zvaigznāju ar tā trikonām (5.un 9.zvaigznāju no mulatrikonas), veidojas vienādmalu trīsstūris. Visos gadījumos trīsstūri veidojošās grahas pārstāv vienu un to pašu elementu – uguni, zemi, gaisu vai ūdeni. Vienu elementu pārstāvošām grahām visām ir kopīgas saknes (mula). Piemēram, uguni pārstāvošais Meša zvaigznājs caur trikonām ir saistīts ar pārējiem diviem uguns zvaigznājiem – Simhu (5.no Mešas) un Dhanu (9.no Mešas). Mulatrikonas stāvoklis grahai skaitās ļoti labvēlīgs (labvēlīguma pakāpe aptuveni pa vidu starp svakšetra un uča stāvokļiem). Mulatrikona ir atslēgas stāvoklis grahu savstarpēju attiecību noteikšanā.

Translate »