Nitja Joga

Čandra Joga jeb vēl saukta Naisargik joga vai Nitja joga ir ļoti būtiska Pančangas sastāvdaļa. Tā sniedz atbalstu veicamajām darbībām un palīdz notikumu saturēt kopā.

Katra Čandra joga jeb Nitja joga ilgst aptuveni vienu kalendāro dienu un veido 13°20’ leņķi starp Sauli un Mēnesi. Ik dienu Mēness, riņķojot ap Zemeslodi, attālinās no Saules par 13°20’. Nav brīnums, ka viens no tās nosaukumiem atspoguļo šo domu: Nitja nozīmē – ikdienas, savukārt, joga nozīmē – savienošanās. Nitja joga (Čandra joga) ir Saules un Mēness enerģiju specifisks sakopojums, kas piešķir katrai dienai noteiktas īpašības.

Nelabvēlīgās Nitja jogas: 1-Viškambha (pirmie 3 ghati – 1 st. 12 min.), 6-Atiganda (pirmie 6 ghati – 2 st 24 min.), 9-Šūla (5 ghati – 2 st.)., 10-Ganda (6 ghati – 2 st. 24 min.), 13-Vjaghata (9 ghati – 3 st. 36 min.)., 15-Vadžra (3 ghati – 1 st. 12 min.), 17-Vjatipata (60 ghati – 24 st.), 19-Parigha (30 ghati – 12 st.), 27-Vaidhriti (60 ghati – 24 st.).

Ghati (sanskritā “kanna”) ir laika mērvienība Indijā, ko izmanto astroloģijā. 1 ghati = 1/60 dienas = 24 min. = 0,4 stundas)

Čandra jogu tabula

 JogaNozīmeNakšatraSaimnieks
1ViškumbhaAtbalstsPušjaSa
2PrītiPrieks / MīlestībaAšlešaBu
3AjušmānaDzīveMaghaKe
4ŠaubhagjaLaba veiksmePurva PhalguniSk
5ŠobhanaLieliskā / skaistāUttara PhalguniSy
6AtigandaNepārvarama savienošanāsHastaCh
7SukarmaLabi darbiČitraMa
8DhritiTurošā / pasludinošāSvatiRa
9ŠūlaPīķisVišakhaGu
10GandaApvienotāAnuradhaSa
11VriddhiPalielināšanāsDžještaBu
12DhruvaFiksētāMulaKe
13VjaghataSitošāPurva AšadhaSk
14HaršanaPriecīgāUttara AšadhaSy
15VadžraZibens šautraŠravanaCh
16SiddhiPiepildītāDhaništaMa
17VjatipātaPostsŠatabhišaRa
18VarījanaVislabākāPurva BhadrapadaGu
19ParighaDzelzs slēdzeneUttara BhadrapadaSa
20ŠivaLabvēlīgsRevatiBu
21SiddhaPiepildītāAšviniKe
22SadhjaPārvarētBharaniSk
23ŠubhaLabvēlīgāKrittikaSy
24ŠuklaGaišāRohiniCh
25BrahmaAttīstībaMrigaširaMa
26IndraPiederēt IndramArdraRa
27VaidhritiAtdalīšanaPunarvasuGu

Muhurtas integritāte atkarīga no Čandra Jogas. Lai varētu piemeklēt labvēlīgu laiku pozitīvām, radošām darbībām, Čandra Jogai jābūt labvēlīgai un tās saimniekam jābūt spēcīgam (labi izvietotam horoskopā, ar spēcīgu Aštakavargu, Navamšu utt).

1 Viškumbha
Viškumbha Jogu pāvalda Jama (Yama jeb Jama Vēdu tradīcijās ir nāves Dievs). Viškumbha ir viena no septiņām nelabvēlīgajām zemākās pakāpes Jogām. Tās sākotnējie 3 Ghati (1 st. 12 min.) tiek uzskatīti par īpaši nelabvēlīgiem, savukārt vārds Viškumbha burtiski tiek tulkots kā “trauks ar indi”. Nelabvēlīgs laiks labvēlīgām lietām. Labi uzvarai pār ienaidniekiem, labklājībai uz citu rēķina, spiediena izdarīšanai. Piemērots šķēršļu pārvarēšanai, konkurētspējīgiem pasākumiem, bagātībai, vēlmei gūt panākumus. Nelabvēlīgi, ja motīvi nav tīri un vilšanās vai slikta griba rada vairāk šķēršļu un neskaidru rezultātu. Saimnieks planēta Saturns / Graha Šani (Saturns). 

2 Prīti
Priti Jogu pārvalda Višnu. Priti ir viena no 18 labvēlīgajām jogām, un tās būtību raksturo tādi vārdi kā “mīlestība”, “prieks”, “atlīdzība”, “maigums”. Laiks labvēlīgām lietām. Mīlas lietām, seksam, baudām, darbībām, kas vērstas uz baudu iegūšanu. Piemērota popularitātes iegūšanai, kad nepieciešama harizma vai daiļrunība. Mazāk labvēlīga, jo to viegli ietekmē vēlmes. Saimnieks planēta Merkurs / Graha Budha.

3 Ajušmana
Ajušmāna Jogu pārvalda Čandra (Soma) Devata. Ājušmāna ir viena no 18 labvēlīgajām jogām, un tās būtība ir aprakstīta kā “ilgmūžība” (“ayush” no sanskrita tiek tulkots kā “dzīve”). Šī Joga ir piemērota ikvienai darbībai, kur svarīga rezultāta stabilitāte un noturība. Laiks labvēlīgām lietām un visam, kas saistīts ar veselību, prānas uzkrāšanu, ilgmūžību, panākumiem un bagātību. Saimnieks planēta Ketu.

4 Saubhāgja
Saubhāgja Jogu pārvalda Brahma. Saubhāgja ir viena no 18 labvēlīgajām jogām, un tās iedarbība tiek raksturota kā “labvēlīgā”, “laimīgā”, “lieliskā”, “kas noved pie labklājības, pārticības”. Piemērota visām darbībām, kas nes laimi un veiksmi. Saimnieks planēta Venēra / Graha Šukra.

5 Šobhana
Šobhana Jogu pārvalda Brihaspati. Šobhana ir viena no 18 labvēlīgajām jogām, un tās iedarbība tiek raksturota kā “brīnišķīga”, “skaista”, “tikumīga”, “efektīva”, “iedarbīga”. Piemērota lietām, kas saistītas ar intelektu, skaistumu, ķermeni, juteklīgām baudām un pelnīšanu ar cienījamiem līdzekļiem. Saimnieks planēta Saule / Graha Sūrja.

6 Atiganda
Atiganda Jogu pārvalda Čandra Devata, un tā tiek uzskatīta par nelabvēlīgu. Nelabvēlīgā daļa ir pirmie 6 Ghati (2 stundas 24.min.). Šī ir viena no 7 nelabvēlīgajām zemākās pakāpes Nitja Jogām, un tās ietekme klasiskajos avotos aprakstīta kā “daudz problēmu”, “daudz sarežģītu mudžekļu”, “liels šķēršļu, barjeru skaits”, “nepārvarama savienošanās”. Sarežģīta un problemātiska Joga, jo tā ir destruktīva, mānīga un neveiksmīga. Problēmas, nelaimes gadījumi, katastrofas, labi atriebībai. Saimnieks planēta Mēness / Graha Čandra.

7 Sukarma
Sukarma Jogu pārvalda Indra. Šī ir viena no 18 labvēlīgajām jogām, kuras iedarbība klasiskajos tekstos tiek raksturota kā “labs darbs”, “pareizs darbs”, “labi padarīts darbs”, “tikumība”. Piemērota rīcībai, bagātībai, panākumiem, sasniegumiem, biznesam un mākslai, labdarībai un žēlsirdībai. Saimnieks planēta Marss / Graha Mangal.

8 Dhriti
Dhriti Jogu pārvalda Apas (cits šī dievišķā principa nosaukums ir Džala (ūdens)). Tā ir viena no 18 labvēlīgajām jogām, kuras iedarbība parasti tiek raksturota kā “paliekoša”, “pastāvīga”, “noturīga”, “apburoša”, “turošā”, “sludinošā”. Labi labklājībai, attiecībām ar precētiem cilvēkiem, viesu pieņemšanai. Labi, ja nepieciešams atbalsts, konsekvence, lojalitāte un pacietība. Mazāk labvēlīga, jo tā var novest pie alkatības un dominēšanas pār citiem. Saimnieks planēta Rahu.

9 Šūla
Šula Jogu pārvalda Nagas (vēl viens šīs Devatas nosaukums ir Sarpa Devata). Šūla ir viena no 7 nelabvēlīgajām jogām, īpaši pirmās divas stundas. Šīs jogas nosaukumu var tulkot kā “dzelzs smaile”, “pīķis” vai “nāve”. Nelabvēlīgi, jo rada dusmas, pārpratumus un sāpes. Labi konfliktiem, skandāliem. Saimnieks planēta Jupiters / Graha Guru.

10 Ganda
Ganda Jogu pārvalda Agni (uguns). Ganda ir viena no 7 nelabvēlīgajām Jogām. Tās ietekme tiek raksturota kā “problēmu mudžeklis”, “šķēršļi”. Nelabvēlīgā daļa ir pirmie seši Ghati (2 st. un 24. min.). Nelabvēlīgi, jo rada pieķeršanos, atkarības, alkatību, skarbumu, neapmierinātību un sarežģīti attiecībām. Labi tumšām, sliktām lietām. Saimnieks planēta Saturns / Graha Šani (Saturns). 

11 Vriddhi
Vriddhi Jogu pārvalda Surya (Saule). Vriddhi ir viena no 18 labvēlīgajām jogām, un tās īpašības ir “augšana”, “pacelšanās”, “pieaugums”, “palielināšanās”. Noderīga izaugsmei, paplašināšanai, gudrībai, runai, bagātībai, biznesam un tirdzniecībai. Dod uzplaukumu un uzlabojumus, palielina rezultātu, bet ne uzreiz, ar laiku. Saimnieks planēta Merkurs / Graha Budha.

12 Dhruva
Dhruva Jogu pārvalda Bhumi Devi. Tā ir viena no 18 labvēlīgajām jogām, lai gan dažos avotos tā tiek uzskatīta par ļaunu, nelabvēlīgu jogu, kurā pirmie 4 Ghati (1 st. 36 min.) ir “indīgi” vai īpaši nelabvēlīgi jebkurai darbībai. Dhruva efektu parasti raksturo kā “nesatricināmu”, “noturīgu” vai “pastāvīgu”, “fiksētu”. Noder bagātībai, mācībām un gadījumos, kad nepieciešama stabilitāte, noturība un ilgmūžība. Nav piemērota lietām, kurām būs nepieciešamas pārmaiņas vai kustība. Stabilitāte, labklājība, lietām, kas prasa laiku, pacietību. Saimnieks planēta Ketu.

13 Vjaghata
Vjaghata Jogu pārvalda Vayu (gaiss). Vjaghata ir viena no 7 un nelabvēlīgajām zemākās pakāpes jogām. Vjagatas jogas būtība tiek raksturota kā “nāvējoša”, “vedoša uz nāvi”.  Nelabvēlīgā daļa ir pirmās trīs stundas un 30.min. Nelabvēlīga, jo tā ir bīstama, dusmīga, dominējoša, sitoša un var radīt traumas. Labi agresīvām, cietsirdīgām lietām, skandāliem. Saimnieks planēta Venēra / Graha Šukra.

14 Haršana
Haršana Jogu kontrolē Bhaga (vēdiskā dievība, viena no Aditjām, kas ir atbildīga par labklājību un laulību savienībām un veiksmes un dāvanu izplatīšanu starp cilvēkiem). Sūrja kopā ar Bhagu šeit pauž savas pozitīvākās īpašības, tādējādi pastiprinot Haršana labvēlīgās īpašības. Haršana ir viena no 18 labvēlīgajām jogām, un tās būtību raksturo tādi vārdi kā “prieks”, “gavilēšana”, “labklājība”, “apburošā”, “priecīgā”. Labi intelektuālām darbībām, slavai, jautrībai, izklaidei, atpūtai. Saimnieks planēta Saule / Graha Sūrja.

15 Vadžra
Vadžra Jogu pārvalda Varuna. Vadžra ir viena no 7 nelabvēlīgajām jogām, īpaši tās pirmie 3 Ghati (1 st. 12 min.), un tās iedarbība tiek raksturota kā “pērkons”, “zibens šautra”, “grūti izturams”, “neieņemams”, “nestabils”. Noder spēkam, jaudai, drosmei, enerģijai un motivācijai. Nelabvēlīgi, jo tas var būt grūti, bezrūpīgi un biedējoši. Neparedzams rezultāts, nenoteiktība, labi kaut ko saputrot. Saimnieks planēta Mēness / Graha Čandra.

16 Siddhi
Siddhi Jogu pārvalda Ganešs (vēdiskā dievība, Šivas dēls, kurš ir atbildīgs par jebkādu šķēršļu pārvarēšanu). Siddhi ir viena no 18 labvēlīgajām jogām, un tās būtība tiek raksturota kā “labklājība”, “pabeigšana”, “kaut ko darīt”, “veiksme”, “askētiskas īpašības”, “baudīt dievu pielūgšanas augļus”, “superspēju iegūšana”. (pabeidzot kādu maģisku, mistisku vai alķīmisku rituālu vai procesu). Labi panākumiem, piepildījumam, aizsardzībai un sasniegumiem visos pasākumos, pārsteidzošu, neiedomājamu rezultātu sasniegšanai. Īpaši piemērota garīgo zināšanu apguvei un seno reliģisko un filozofisko tekstu studijām. Saimnieks planēta Marss / Graha Mangal.

17 Vjatipāta
Vjatipāta Jogu pārvalda Rudra (viena no Šivas “vardarbīgajām” formām, kas personificē neparedzamas katastrofas un briesmas un pārrauga vētras, vētras un citas dabas katastrofas). Vjatipātas būtība tiek raksturota kā “katastrofas, “nepatikšanas”, “katastrofas vēstnesis”, “posts”. Nelabvēlīga visas 24 stundas. Visnelabvēlīgākā, jo tā ir mānīga, neskaidra, pārvietojas daudzos virzienos, rada necieņu un ārkārtējas grūtības, pēkšņas nepatikšanas. Saimnieks planēta Rahu.

18 Varījana
Varījana Jogu pārvalda Kubera. Varidžana ir viena no 18 labvēlīgajām jogām, un tās iedarbība ir aprakstīta kā “darīt vairāk, labāk; sniedzot ērtības un komfortu.” Vislabākā, greznība, baudas. Saimnieks planēta Jupiters / Graha Guru.

19 Parigha
Parigha Jogu kontrolē Višvakarmans (cits vārds ir Tvashtar, Visuma arhitekts, kurš bija atbildīgs par Visuma “projekta” izveidi un organizēšanu un bija visa Visuma celtnieks. Vēdu mitoloģijā Višvakarmans cēla pilis visiem Dēviem un Asuriem, kā arī izgatavoja visu veidu ieročus un bija labākais ieroču meistars). Šīs jogas būtība klasiskajos avotos ir aprakstīta kā “dzelzs sija vārtu aizvēršanai”, “pils vārti” vai “dzelzs vāle”. Dzelzs slēdzene. Nelabvēlīgā daļa ir pirmie 30 Ghati (12 stundas, viens Ghati ir 24 minūtes). Ļauj pārvarēt šķēršļus, atrisināt sarežģītas problēmas. Saimnieks planēta Saturns / Graha Šani (Saturns). 

20 Šiva
Šiva Joga pārvalda Mitra (vēdiskā dievība, kas atbild par draudzību, sarunām, harmoniju, svētlaimi un saules gaismu). Šiva ir viena no 18 labvēlīgajām jogām, un tās būtība tiek raksturota kā “labvēlīga”, “veicina labvēlīgu iznākumu”. Labi panākumiem, cieņai, godam un mieram, lai vērstos pie guru, valsts, priekšniecības, ļauj iegūt no šīm personām to, ko vēlas. Īpaši piemērota Džotišai (vēdiskajai astroloģijai), jogai, mantrām, jantrām un jutekļu kontrolei. Saimnieks planēta Merkurs / Graha Budha.

21 Siddha
Siddha Jogu pārvalda Kartikeja. Šī ir viena no 18 labvēlīgajām Nitya jogām, kuras būtība klasiskajos avotos ir aprakstīta kā “noslēgums”, “pabeigšana”, “pilnība”, “piepildītā”. Piemērota panākumiem uzņēmējdarbībā un visos uzņēmumos, kur nepieciešami tikumi, lietpratība un īpašas vai vairākas prasmes. Mērķu sasniegšanai, jogai, mistikai. Saimnieks planēta Ketu.

22 Sadhja
Sadhja Jogu pārvalda Savitri. Sadhja ir viena no 18 labvēlīgajām jogām, un tās iedarbība tiek raksturota kā “realizējams”, “reāls”, “iespējams”, “sasniedzams”, “pārvarēt”! Mierīga, mērena, skaidrība, izplānotām un saskaņotām darbībām, lai viss noritētu pēc plāna. Piemērots mērķu sasniegšanai. Īpaši labi tur, kur vajadzīga patiesība, tīrība un tikumi. Saimnieks planēta Venēra / Graha Šukra.

23 Šubha
Šubha Jogu pārvalda Lakšmi. Šubha ir viena no 18 labvēlīgajām jogām un tās būtību raksturo tādi vārdi kā “veiksmīgs”, “tikumīgs”, “efektīvs”, “labvēlīgs”, “lielisks”, “labs”, “laipns”. Labvēlīgā, labi visam, īpaši veselībai un bagātībai, lai nopelnītu. Planēta Saule / Graha Sūrja.

24 Šukla
Šukla Jogu pārvalda Parvati (vēdiskā dievība, Šivas sieva, kura ir “visu lietu māte”, “visa radītāja” un visas pārējās sieviešu dievības, kas cēlušās no viņas). Shukla ir viena no 18 labvēlīgajām jogām un tās būtību raksturo tādi vārdi kā “balts”, “tīrs”, “spilgts”, “gaišā”. Ātrām darbībām un rezultātam. Noder intelektam, runas spēkam, bagātībai, panākumiem un mākslai. Saimnieks planēta Mēness / Graha Čandra.

25 Brahma
Nitja (Naisargika) Joga, ko pārvalda Ašvini Kumaras. Brahma ir viena no 18 labvēlīgajām jogām, un tās būtība ir aprakstīta kā “svētais, dievišķais avots” un “visuma būtība, kvintesence”. Šī joga ir labvēlīga jebkurai darbībai, kurā kaut kas ir jāpiepilda ar enerģiju, jāatjauno vai jāārstē. Attīstība, labi iesākumiem, lai vienotos ar kādu, lielām lietām un rezultātiem. Saimnieks planēta Marss / Graha Mangal.

26 Indra
Piederēt Indram. Joga, kuru pārvalda Pitri. Indra ir viena no 18 labvēlīgajām jogām, un viņas būtība tiek raksturota kā “vadonis”, “ķēniņš starp Dēvām”. Labi visam, īpaši mācībām. Noder bagātībai, godam, varai, prestižam, popularitātei un pasākumiem, kas saistīti ar intelektu un labvēlību. Saimnieks planēta Rahu.

27 Vaidhriti
Vaidhriti Jogu pārvalda Diti, un tiek uzskatīta par ārkārtīgi kaitīgu. Šīs Devatas būtības raksturīgākā iezīme ir viņas naids un cīņa ar dēmoniskajām būtnēm, kā arī viņas apsēstība ar vēlmi sasniegt Asuru varenību un spēku to absolūtā virsotnē. Kopā ar Vjatipatu Vaidhriti ir īpaši nelabvēlīga joga. Tiek uzskatīts, ka abas šīs Jogas ir jāizslēdz no Muhurtas radošu darbību sākumam. Labi konfliktiem, lai kādu pakļautu, strīdiem, visnelabvēlīgākais, jo ir satraukts, neelastīgs, spītīgs, nelaimīgs un nepareizs. Atdalīšana, arestēšana, aizturēšana. Nelabvēlīgā Vaidhriti Joga zaudē nelabvēlīgumu dienas otrajā pusē. Saimnieks planēta Jupiters / Graha Guru.

Translate »