
Vēzis, zodiaka ceturtā zīme, ir attēlots ar diviem maziem apļiem, ko savieno divas izliekuma līnijas “S” formā. Šī impulsa vadībā dvēsele raugās debesu augstumos, kas ved uz pilnību, bet vienlaikus arī lejup – uz elles bezdibeņiem, kur mīt visa cilvēku kaislība un materiālās vēlmes. Šī impulsa gaitā gars var attīstīt izcilas intuitīvās spējas vai arī nonākt visdziļākajā degradācijā. Impulss darbojas pār septiņām augstākajām un septiņām zemākajām pasaulēm.
Četri apziņas līmeņi*, četri telpas virzieni un četri Brahmas galvas (kosmiskā radītāja) aspekti – visi saistīti ar Vēža zīmi. Tie aptver visu subjektīvo un objektīvo manifestāciju no mūžīgas pagātnes līdz mūžīgai nākotnei. Abi apļi izsaka, ka eksistences divi aspekti, kas jāizpauž visai radībai, šī impulsa ietekmē paliek vienoti, vienlaikus saglabājot savu atšķirību.
Vēzi pārvalda Mēness. Mēness attiecas uz cilvēka psihi, prātu, inteliģenci un iztēles lidojumu. Šīs planētas starojums uztur dzīvību uz Zemes. Šis uzturējums tiek sniegts fiziskajiem, psihiskajiem un arī augstākiem eksistences līmeņiem. Mēness spēj veicināt garīgo spēju attīstību, kā arī dot spēku veikt melno maģiju. Vēža simbolā izliekuma līnijas pārstāv šī pamata impulsa kvalitāti. Augšup izliektā līnija pauž iespēju attīstīt smalkākas jūtas, kas ceļas no dvēseles dzīlēm, kamēr lejup izliektā līnija norāda uz materiālajām tieksmēm, kas cilvēku iesaista varas meklējumos. Līdz ar to Vēzis ir saistīts ar lielu noslēpumainību.
Vēzis tiek simbolizēts ar krabi. Šis desmitkājainais posmkājis ir ļoti pieticīga izskata radījums, un līdzīgi Vēža zīmes simbolam tas sākotnēji nešķiet kā dziļš kosmiskās evolūcijas emblēmas piemērs. Tomēr abi šie simboli kodolīgi pauž šī impulsa lielo dziļumu. Krabis dzīvo gan ūdenī, gan uz sauszemes, taču nav sastopams ne dziļi ūdenī, ne tālu no krasta. Tam ir desmit kājas.
* Džagriti (nomods), Swapna (sapņu stāvoklis), Sušupti (dziļš vai dziļi ieniris miegs) un Samādhi (dziļa, abstrakta meditācija jeb Turja).
Krabis nomet savu cieto čaulu, kad tā kļūst tam par šauru. Tas pēc dabas ir kautrīgs. Visām šīm īpašībām ir cieša saikne ar ceturtās zīmes būtiskajām īpašībām. Desmit kājas apzīmē desmit maņas – piecas uztveres maņas, kas darbojas subjektīvajā plānā, un piecas darbības orgāni, kas darbojas objektīvajā. Ceturtais kosmiskais impulss paplašina darbības lauku. Dzīve uz Zemes atbilst fiziskajam līmenim, bet krabja ūdens vide atbilst emocionālajām, psihiskajām un subjektīvajām sfērām. Cilvēki, darbojoties šajos plānos, reti sper tālākus soļus garīgās dziļuma izpētē. Nepārtrauktība caur dvēseles reinkarnācijām tiek simbolizēta ar čaulas nomešanu. Cilvēks pēc dabas arī ir ļoti kautrīgs kā krabis – nevēlas tuvoties garīgās pasaules iemītniekiem.
Vēzis rada telpas un laika izpausmi objektīvajā plānā. Tas rada debesis un elli, un piešķir cilvēkam atbilstošus “transportlīdzekļus” viņa ceļojuma turpināšanai. Evolūcijas nepārtrauktība caur reinkarnāciju tiek nodrošināta šī kosmiskās izpausmes impulsa vadībā. Krabja desmit kājas arī norāda uz skaitli “desmit”* (skatīt Mežāzi. Vēzis ir cieši saistīts ar Mežāzi; abas ir viena otras pretpoli.), kas ezotērikā apzīmē pilnību. Visas fiziskās un psihiskās pieredzes caur reinkarnācijas mehānismu mērķis ir aizvest cilvēku līdz viņa arhetipiskajai pilnībai. Tas arī norāda, ka pilnība ir katras būtnes iekšēja daba. Šī iedzimtā pilnības īpašība garantē, ka cilvēka potenciāls pakāpeniski atvērsies kosmiskās evolūcijas gaitā.
Arī paredzēšanas nolūkiem krabja simbols ir zīmīgs. Vēzī dzimušie cilvēki parasti ir kautrīgi. Krabis ir jūtīgs pret vissīkāko troksni vai kustību sev apkārt. Vēža zīmes cilvēki ir nervozi, jūtīgi un viegli ietekmējami. Krabis nav indīgs, pat ēdams. Cilvēki zem šīs zīmes reti ir vardarbīgi pēc dabas. Viņi pat varētu ziedot savu dzīvību augstāka mērķa labad. Krabja spožās acis atgādina par Vēža personības žēlsirdīgo dabu. Krabja ūdeņainā daba liecina, ka šī izpausmes stadija vēl nav pārtraukusi saikni ar savu sākotnējo elementu, tā vēl saglabā savas dabas tīrību. Tā iegūst spēju pielāgoties, vienlaikus saglabājot apziņas nepārtrauktību. Lai gan krabis dzīvo arī uz sauszemes, tā ūdens daba joprojām dominē – tas liecina, ka evolūcija vēl nav sasniegusi pilnīgu diferenciāciju fiziskajā līmenī. Tā vēl atrodas atpūtā lielajā cilvēces dvēseļu traukā – Hiranjagarbha. Diferenciācija ir sasniegusi universālizācijas stadiju, ko viduslaiku domātāji apzīmēja ar Anima Mundi, Pasaules Dvēsele, bet individualizācija, kas vajadzīga atsevišķu cilvēku ego radīšanai, vēl nav notikusi.
Ceturtais zodiaka impulss piešķir unikālu īpašību: tas iemūžina dažādās izpausmes formas ar to nākotnes iespējām un galīgo likteni. Vēzis simbolizē visas slēptās potenciālās iespējas, kā arī katras radības formas galamērķi. Tas izraisa pakāpenisku visu apziņas stāvokļu un eksistences dimensiju atvēršanos. Krabja spožās acis, kas raugās tālumā, norāda uz saikni starp dziļi slēpto un galīgo mērķi. Parasti novērots, ka Vēžos dzimušajiem ir redzējums. Viņi pievērš lielāku uzmanību tam, kas varētu būt, nevis tam, kas ir. Tas attiecas gan uz attieksmi pret cilvēku attiecībām, gan uz praktiskām situācijām.
Kreisais aplis Vēža simbolā apzīmē indivīda slēpto potenciālu, savukārt labais – tā pilno izplaukumu. Indivīda evolūcijas ceļojums ļauj ceturtajā zīmē iemiesotajām slēptajām spējām sasniegt to arhetipisko formu, ko apzīmē desmitā zīme. Evolūcijas ceļš no ceturtās līdz desmitajai zīmei, kas vijās cauri vairākiem zodiaka impulsiem, tiek attēlots ar abu apļu un izliektās līnijas vienotību. Savienojošie loki attēlo impulsus, kas saista abus apļus un pauž duālismu kopējā indivīda evolūcijas ceļojumā. Zelta Ola, vai Hiranjagarbha pēc vēdiskās filozofijas, pati sēkla un mērķis, izpaužas caur Vēža simbolu.
Kreisais aplis, kas parādās augšā, virzās pa labi un izliecas uz leju, attēlo enerģiju, kas atrodas Kosmiskās Mātes klēpī, no kuras sākas evolūcijas ceļš. Izliekums lejup galā norāda, ka visas pieredzes izriet no apziņas, kas vada dvēseli uz tās galīgā likteņa piepildījumu, ko simbolizē labais aplis. Kreisajā aplī ir attēlotas attīstāmās spējas. Slēpto spēju iedzimtā tieksme pēc to arhetipiskās pilnības, ko apzīmē labais aplis, nosaka evolūcijas ceļu. Arhetips nepārtraukti sūta impulsus iemiesotajai dvēselei, lai to vadītu. Apļi simbolizē pilnību, ritmisku kustību un veselumu. Ceturtais zodiaka impulss, tāpat kā desmitais, ir saistīts ar veselumu un kosmiskās izpausmes ritmisko kustību īpašā veidā. Labais aplis ir saistīts ar loku, kas to pieskaras no apakšas, norādot, ka pieredzes atliekas, pārvēršoties tīrā Esencē, iziet cauri pārmaiņu virknei, kas būtni aizved dziļākos materiālajos slāņos.
Abu apļu simbolika rāda, ka Vēzis pārstāv radošās enerģijas mini-pasauli. Šajā izpausmes līmenī pastāv konkretizēts duālisms – gars un matērija, forma un apziņa, latentums un pilnībā izpausta jauda. Vēzim ir unikāla spēja paplašināt savu darbības lauku no cilvēka pieredzes zemākajiem dziļumiem līdz augstākajai sasniedzamajai svētlaimei. Tas ir posms, kurā inteliģence ir polarizēta, duālisms kļuvis acīmredzams, un ir sācies ārējais evolūcijas ceļš laikā un telpā. Dzīvē redzams, ka Vēzī dzimušajam cilvēkam ir ļoti plašs darbības diapazons. Nav tāda sasnieguma, kas būtu pārāk augsts, vai tādas degradācijas, kas būtu pārāk zema. Vēži jūtas ērti materiālajā pasaulē, fiziskajā darbībā un sociālajās attiecībās. Tajā pašā laikā viņi var darboties psihiskajā plānā, domu un emociju jomā, kā arī garīgajā līmenī.