Džješta 16˚40’ – 30˚00’ Vriščika (Skorpions)
Debesīs
Džješta, vecākā starp 18 pirmajām nakšatrām, sastāv no trīs zvaigznēm, kuru izvietojuma formā senatnē saskatīja līdzību ar pusapaļu auskaru (vai lietussargu). Mūsdienu astronomijā šīs trīs zvaigznes pazīst ar nosaukumiem Alpha- Scorpionis (Antares), Sigma –Scorpionis un Tau Scorpionis. Visas šīs zvaigznes atrodas Skorpiona zvaigznāja vidējā daļā. Antares – zvaigzne ar sārtu nokrāsu, ir spožākā no visām un tās vizuālā spožuma koeficients ir 1.07. Antares tika godāta jau senajās kultūrās. Patiesībā tas ir viens no spožākajiem objektiem naksnīgajās debesīs un to visai viegli var atpazīt.
Nosaukums
Jyeshta tiek tulkots kā „vecākais”. Līdzīgi dažām citām nakšatrām, arī Jyeshtas vārds pats par sevi daudz atklāj par nakšatras būtību un darbības veidu. Jyeshtu uzskata par vecāko no pirmajām 18 nakšatrām. Sendienās tika izmantota tikai 18 nakšatru sistēma un līdz ar to Jyeshta bija pēdējā un vecākā no tām. Kopš tiem laikiem nakšatru pulkam ir pievienotas arī citas, tomēr Jyeshtas nosaukums ir saglabājies.
Simbols
Galvenais simbols ir „apaļš talismans”. Senajās leģendās un civilizācijās apaļš talismans parasti bija dievišķās aizsardzības simbols. Daudzos gadījumos var teikt, ka tas vienlaikus bija autoritatīvas pozīcijas atribūts.
Piemēram, apļveida auskari arī bija sava veida apaļš talismans, un senie valdnieki tika valkājuši lielus, apaļus auskarus. Tādējādi auskars pilnībā var tik uzskatīts par Jyeshtas simbolu.
Apaļi talismani, gredzeni vai auskari – tie visi tiek asociēti ar Visumu pārvaldošajiem spēkiem. Kā gudri cilvēki to ir zinājuši cauri gadu tūkstošiem, visas lietas dabā notiek „pa apli”. Agrāk jebkurš valdnieks tika uzskatīts par zemi pārvaldošo augstāko spēku pārstāvi. Fakts, ka valdnieks nēsāja lietas ar apļa (riņķa) simboliku, uzsvēra viņa saistību ar šiem spēkiem.
Līdz ar to var secināt, ka Jyeshta ir saistīta ar tiem indivīdiem, kuri atrodas autoritatīvās pozīcijās. Šīs pozīcijas zināmā mērā atspoguļo viņu relatīvo tuvumu Visuma pārvaldošajiem spēkiem. Tas var būt kā rezultāts iepriekšējās dzīvēs pieliktajām pūlēm okultās prakses, karmas izlīdzināšanas vai „grēku izpirkšanas” jomā.
Vissvarīgākais okultais simbols ir Ouroboros, gredzenā satinusies čūska, kas pati aprij savu asti. Čūskas simbolika saistās ar Rahu, Ketu un kundalini shakti .
Lietussargs ir alternatīvs simbols. Tā pamatfunkcija ir aizsargāt indivīdu no lietus, saules vai vēja, tātad – no dabas spēkiem. Domājams, ka tādā pašā veidā šī nakšatra var sniegt aizsardzību apkārtējiem pret Visuma spēku iedarbību. Iespējams, ka tas ir iemesls, kāpēc senatnē neviens valdnieks vai valdniece neizgāja no savas mītnes bez lietussarga/saulessarga virs galvas. To uztvēra kā visredzamāko karalisko atribūtu.
Jyeshtas spēja aizsargāt rodas, pateicoties sapratnei par Visuma funkcionēšanas veidu, ko sniedz agrāk uzkrātās okultās zināšanas. Zināmā mērā arī priesteru klase bija valdnieku aizsargājošais vairogs. Mūsdienās, kad lielākā daļa sabiedrības ir vienaldzīga pret okultajām zināšanām un maz ko saprot no Visuma darbības principiem, tīri aizsargājošais aspekts šajā nakšatrā ir reti pamanāms. Tomēr politiķi un valdošais slānis nereti pielieto okultus palīglīdzekļus (tos neafišējot), lai pasargātu savu varu un pozīcijas.
Dievība
Dievu pēcnācējs Indra ir galvenā Jyeshtu pārvaldošā dievība. Ir svarīgi pieminēt, ka Indra ir tāds kā „postenis”, ko katra dvēsele ieņem kādā noteiktā dzīves brīdī – tad, kad dvēsele ir pielikusi pietiekami pūļu agrāko nodarījumu izlīdzināšanai. Šajā sakarībā Jyeshtai jau ir pietiekami kapacitātes, lai atrastos kādā autoritatīvā pozīcijā, kura ir dota kā iepriekšējo dzīvju pūliņu rezultāts. Vārdu Indra tulko kā „dievišķais malks”, „dievišķais piliens”. To var saprast dažādos veidos. Lai gan Indra ir dievu valdnieks, tomēr Visuma kontekstā viņš ir tīrais „piliens”. No otras puses, Indra ticis uzskatīts par lietus dievību lielā daļā seno kultūru, un arī tas ir iespējamais vārda skaidrojums. Gadus tūkstoš atpakaļ Indra bija dievība, ko pielūdza visvairāk. Vēdās, īpaši to senākajās daļās, ir daudzas norādes par Indras varenību un slavu.
Indras pielūgšana saglabājās līdz pat apmēram 500 gadiem pirms Kristus, par ko liecina fakts, ka arī grieķi pielūdza pērkona dievu Thoru. Thors savā rokā turēja zibens šautru – ļoti līdzīgu kā Indram, ko vienmēr attēlo ar zibens šautru rokā. Lietus senajām kultūrām bija ļoti būtisks, jo lauksaimniecība vistiešākajā veidā bija saistīta ar pārticību. Līdz ar to nav brīnums, ka šī nakšatra ir saistīta ar labklājību dzīves materiālajā sfērā. Zināmā mērā Jyeshta izpauž dedzīgu saistību ar labklājību gluži tāpat kā cilvēki agrākos laikos dedzīgi gaidīja lietus parādīšanos. Ja lietus bija neregulārs, tas varēja drīzāk izpostīt ražu nekā to veicināt.
Tas liecina, ka arī Jyeshta dažkārt var pakļauties izlaidībai un grūtiem laikiem nekā centieniem pēc turības. To var saistīt ar faktu, ka gadījumos, ja nācijas pārvaldošie, autoritatīvie spēki ir korumpēti un alkatīgi, tautu sagaida grūti laiki. Pēc jauno tehnoloģiju izgudrošanas un pielietošanas lauksaimniecības atkarība no lietus, protams, ir mazinājusies. Tāpat gājusi mazumā arī dieva Indras pielūgšana.
Var teikt, ka Krishna bija pirmais, kas novērsa ļaužu prātus no Indras godināšanas. Tā vietā viņš iedrošināja tos izveidot tiešu komunikāciju ar dabas spēkiem. Galu galā arī Indras spēks ir tikai tajā, ka viņš paļaujas uz dabas spēkiem. Mūsdienās valdošā elite pieliek pūles, lai uzturētu šo saistību ar dabas spēkiem, kamēr vienkāršie cilvēki nedomājot attālinās no tiem.
Lielākajā daļā purānu Indram tiek piedēvēta lepna, godkārīga, viltīga un neuzticama daba. Daudz no tā var sajust arī minētajā nakšatrā. Šajā ziņā Jyeshta ir visai līdzīga otrai nakšatrai, ko pārvalda Indra – Vishakhai. Tomēr Jyeshta ir vairāk savaldīga, noslēgta un apdomīga nekā Vishakha.
Var teikt, ka Jyeshta darbojas pozitīvā vai negatīvā veidā atkarībā no tā, kādā izpausmē funkcionē Indra katrā noteiktā laika sprīdī. Tomēr, ja Jyeshtai ir kāda slikta ietekme dzimšanas kartē, tad tā ārēji izpaužas kā izlaidība, varas un autoritātes nepareiza lietošana, lieka iedomība un tamlīdzīgi.
Savukārt labi „ekipēta” Jyeshta rada labklājību, patiesas rūpes un aizsardzību apkārtējiem.
Viena no Jyeshtas īpatnībā ir tā, ka viņa gādā par pārticību tādā visai mistiskā, pārdabiskā vai ekstraordinārā veidā. Tas notiek tāpēc, ka pārvaldoša dievība Indra ieguvis savu pozīciju, pateicoties veiktajai grēku nožēlai un citām ezotēriskām darbībām. Pat savu zibens šautru viņš ir saņēmis, iežēlinot Visuma viedo Dadhichi. Tie, kas ir ieinteresēti leģendās, var lasīt Amar Chitra Katha – grāmatu par Purānu leģendām.
Raksturs un darbība
Jyeshtu raksturo vārdi „ierašanās” vai „kļūšana”. Jyeshta noslēdz otro nakšatru rindu, kas bija sākusies ar Maghu. Tās visas šajā pasaulē ir stipri saistītas ar iesaistīšanos materiālajās aktivitātēs. Jyeshai par visu svarīgākais ir sava tēla izveidošana un uzturēšana. Indivīdi parasti rīkojas ar domu, kā viņus uztvers citi. Viņi grib iegūt sabiedrības respektu un darīs visu nepieciešamo, lai sekotu sabiedrībā valdošajiem standartiem.
Senajos laikos, kad reāli labdarības, filantropijas un vienkārši laipnības akti bija kā pakāpieni uz respektablu stāvokli, Jyeshta funkcionēja labi. Mūsdienās, kad valdošo standartu atspoguļo pārmērīgs materiālisms, Jyeshtas enerģija izplūst nevajadzīgos, pašdestruktīvos rīcības veidos. Te var veidoties stereotipiski pūļa līderi, neizglītoti politiķi, birokrāti un vadītāji.
Indivīdi ar Jyeshtas ietekmi horoskopā parasti ātri nobriest gan mentāli, gan fiziski. Viņiem ir labi proporcionēti ķermeņi, tomēr viņi nav spējīgi uzturēt savu jauneklīgumu ilgstoši. Ķermeņa augšdaļa parasti ir spēcīgāka par apakšdaļu. Vienkāršākais veids viņu atpazīšanai ir pievērst uzmanību viņu caururbjošajam un vērtējošajam skatienam.
Jyeshtas indivīdiem ir tieksme pārspīlēt savas problēmas un ciešanas. Neviens nepārspēj Jyeshtu, ja runa iet par dramatisku vaidēšanu un stenēšanu. Viss Āfrikas kontinents ir Jyeshtas enerģiju ietekmē. Un nav brīnums, ka blues mūzika kā mākslas forma nāk tieši no turienes.
Jyeshtas indivīdos bieži pamanāmas atriebīgas tendences. Viņi viegli kļūst par upuriem greizsirdības jūtām un vienmēr ir modri, lai noliktu pie vietas sāncenšus. Stiprs sacensības gars drīzāk nekā kāda iekšēja virzība liek viņiem manifestēt savas spējas pilnā mērā.
Jyeshtas patīkamā puse ir viņu spēja būt sargājošiem pret vājajiem, bezpalīdzīgajiem, padotajiem vai nepriviliģētajiem. Viņi pārsteidzīgi bāž galvas briesmās, lai aizsargātu citus. Turot savu vārdu, viņiem ir atbildīga attieksme pret lietām, kas „iekrīt” viņu lauciņā. Dažreiz viņu atbildības sajūta tiek novesta līdz ekstrēmam.
Mūsdienās vairums Jyeshtas aktivitāšu ir ierobežotas ar militārām, politiskām un citādām Marsa iedvesmotām darbībām. Tā kā līdzīgas aktivitātes kontrolē tā saucamā „tumšā elite”, tad nav reālas nozīmes sevi cītīgi identificēt ar minētajām nozarēm.
Izpausmes veids
Uzskata, ka Jyeshta ir aktīva nakšatra. Te jāņem palīgā policista profesija, lai izprastu Jyeshtas aktīvo dabu, jo tieši policists ir tas, kam jābūt modram 24 stundas diennaktī. Tas ietilpst viņa pienākumos – nemitīgi būt gatavam rīkoties. Tā ir nodarbošanās, kas ietver pastāvīgu nomoda sajūtu, aktivitāti un atbildību. Var gadīties, ka Jyeshtas indivīds kļūst depresīvs, ja viņam kādi negaidīti apstākļi neļauj būt pastāvīgi aktīvam.
Varna (kasta)
Jyeshta pieder kalpotāju (servant) kastai. Senatnes gudrie uzskatīja, ka kalpotāju kasta ir iesaistīta visāda veida pakalpojumu sniegšanā. Grūti saprast, kāpēc šķietami vecākā no 18 pirmajām nakšatrām ir „aizbīdīta” uz pakalpojumu sniegšanas jomu. Vienīgais iemesls varētu būt tas, ka Jyeshtai nav īpašu prasmju kādā noteiktā amatā, profesijā vai mākslā. Tas ir līdzīgi kā Indram, jo arī viņš nevar tikt „ielikts” ne zem Brahminu, ne Kshatriya, ne Vaishya vai Shudra kastas. Indra nav ne priesteris, ne karotājs, ne tirgotājs, ne roku darba darītājs. Arī Jyeshtas indivīdi parasti ir iesaistīti kādās sabiedrību apkalpojošās profesijās – kā policisti, oficieri un tamlīdzīgi
Dzimte
Jyeshta ir sieviešu dzimtes nakšatra. To parasti attēlo kā cienījamos gados esošu karalieni. Pat Indra kā raksturs ietver lielāko daļu sievišķīga tipa attieksmju un atribūtikas. Un Jyeshtai piederas tāds norūdītas, vecas, greizsirdīgas, tomēr spožas un vientuļas karalienes arhetips gluži kā cimds rokai.
Ķermeņa ajūrvēdiskā konstitūcija
Ķermeņa daļas, kas saistītas ar Jyeshtu, ir kakls un ķermeņa augšdaļas labā puse. Daudzās senajās kultūrās karalienei vienmēr bija visgreznākās un īpašākās kaklarotas, kas uzsvēra viņas īpašo statusu. Pat mūsdienās vairākās Āfrikās ciltīs tieši kaklarota ir tā, kas norāda uz cilvēka statusu sabiedrībā. Dažos gadījumos kakls tiek pagarināts, lietojot arvien vairāk un vairāk kakla riņķu.
Jyeshta primāri ir Vata (gaisa) tipa nakšatra. Tas saistīts ar Merkurija lielo ietekmi, jo Merkurijs pats ir Vata tipa planēta. Jyeshta, kā redzam, pieder gaisa elementam.
Debess puses (virzieni)
Jyeshta ir saistīta ar Z un D virzieniem.
Padas (nakšatras ceturkšņi)
1. pada: 16˚40” – 20˚20” Scorpio, kas atbilst Sagitarius Navamsa, ko pārvalda Jupiters. Šeit uzsvars ir uz ģimenes vērtībām un interesēm. Šī ceturkšņa indivīdi ir ļoti norūpējušies par finansu darījumiem, un panākumi šajā sfērā svārstās no vienas ekstrēmas galējības uz otru. Dzīves mācībstundas šiem Jyeshtām liek uztvert vieglāk finanšu lietas. 1. ceturksnī dzimušajiem ir novērojams zināms entuziasms attiecībā uz augstāku zināšanu ieguvi. Parasti noslēpumainā Jyeshta tiecas atklāties caur Strēlniekam raksturīgo bezrūpību un vaļsirdību. Indivīds ir riskētājs. Šeit vairāk nekā citos ceturkšņos jūtama augstsirdība un devīgums, indivīds ir bruņiniecisks attiecībā pret radiem un paziņām. Planētas šeit veido humora izjūtu. Saule, Marss, Jupiters un Ketu šeit ir stipri, savukārt Jupiters dod vislabākos rezultātus. Pret māsu/brāļu labklājību šīs planētas nav labi noskaņotas.
2. pada: 20˚00” – 23˚20” Scorpio, kas atbilst Capricorn Navamsa, ko pārvalda Saturns. Šis ceturksnis rada indivīdus, kuri ir visai „stīvi” attiecībā pret atbildību kā tādu un pareizo lietu darīšanu. Indivīdi ir ar stipri aizsargājošām tendencēm un nereti izaicina citus. Veidojas autoritāra tipa personas, kas var būt savtīgas, skopas, materiālistiskas un atriebīgas, dažreiz arī diezgan nežēlīgas pret apkārtējiem. Jau no neliela vecuma indivīdos vērojams fizisks un mentāls briedums. Viņiem ir autoritatīvas balsis. Otrā ceturkšņa ietekmē cilvēki ir ļoti nopietni un valdonīgi un tiecas sasniegt savus mērķus. Tomēr mērķi parasti tiek sasniegti tikai dzīves otrajā pusē – pēc ilgstoša un grūta darba, neatlaidības un „grēku izpirkšanas”. Indivīdi ir piesardzīgi, lēni un bargi. Jāpiesargās no tendences kļūt pārāk skeptiskiem, melanholiskiem un negatīvi noskaņotiem. Marss un Saturns šeit ir stipri tādā nozīmē, ka tie dod autoritāti un posteni. Planētas, kas izvietotas Jyeshtas 2. ceturksnī, ietekmē brāļu/māsu labklājību savai dabai pretējā nozīmē.
3. pada: 23˚20” – 26˚40” Scorpio, kas atbilst Aquarius Navamsa, ko pārvalda Saturns. Sis ceturksnis dod spēcīgu humanitāru ievirzi un ļauj indivīdam spēlēt sabiedrībā labvēlīgas un aizsargājošas lomas. Indivīdiem vislabāk ir strādāt jomās, kuras saistītas ar mazāk priviliģēto aizsardzību. Viņiem patīk izdarīt pakalpojumus un viņi var uzupurēties, ja lieta nonāk līdz citu aizsargāšanai. Trešais ceturksnis dod mīlestību uz pētnieciskām zinātnēm un misticismu. Indivīdam ir pašam sava dīvaina ģimenisko vērtību skala. Viņam patīk eksponēt savu personīgo filozofiju attiecībā pret apkārtējiem. Mēdz gadīties dīvaini seksuāli kontakti. Saturns, Merkurijs, Venēra un Rahu šajā ceturksnī ir stipri, tomēr ne visai labi ietekmē indivīda māti.
4. pada: 26˚40” – 30˚00” Scorpio, kas atbilst Pisces Navamsa, ko pārvalda Jupiters. Tas ir ļoti emocionāls ceturksnis, un indivīds var būt pārlieku pārņemts ar savām emocijām un var sevi pat „noslīcināt’ emocijās. Ir draudi aizrauties ar fantāzijām, seksuālām intrigām un intoksikācijām. Indivīds tomēr spēj iepludināt savas emocijas dažā labā radošā izpausmē. Dažkārt viņš noved līdz ekstrēmam savu atbildības un protekcijas izpausmi. Savā zemākajā izpausmē indivīdi visai neveselīgā veidā mēdz žēloties par dzīves problēmām. Savukārt augstākajā izpausmē ceturtais ceturksnis sniedz spēju ziedoties un nodoties cilvēces vajadzībām. Indivīdam patīk bērni, viņš aizstāv citu tiesības un interesējas par okultu lietu izpēti cilvēka gara izglītošanai. Vājais punkts, ar ko šajā ceturksnī ir problēmas, ir „grēku izpirkšanas” aspekts, kas ir ļoti nepieciešams, lai Jyeshta adekvāti funkcionētu. Tomēr Jyeshtas kapacitāte materiālu mērķu sasniegšanai šajā ceturksnī ir pietiekami stipra un nabadzības iespējas nelielas –
jo te ir izvietoti tādi labvēļi kā Jupiters un Venēra. Marss ceturtajā ceturksnī funkcionē slikti, Saturns stimulē garīgās disciplīnas, nelabvēlīgi ietekmējot materiālās. Šis ceturksnis ir tendēts būt pašdestruktīvs, ja indivīds darbojas savā zemākajā izpausmes aspektā.
Profesijas
Policisti jebkuros amatos, valdības pārstāvji, administratori, reportieri, radio un TV komentētāji, ziņu lasītāji, talk – show vadītāji, aktieri, oratori, ugunsdzēsēji, arodbiedrību vadītāji, okultisti (īpaši saistībā ar melno maģiju), detektīvi, mafijas darboņi, birokrātiskā aparāta darbinieki, jūrnieki un citas ar floti saistītas profesijas, mežziņi, militāro profesiju pārstāvji, pestīšanas armijas darbinieki, roku darba strādnieki, atlēti (īpaši sprinteri), telekomunikāciju darbinieki, gaisa satiksmes kontrolieri un radaru eksperti, ķirurgi.
Vietas
Kalnainas, nepieejamas vietas, tropiskie džungļi, valdības ēkas, telekomunikāciju un mediju institūcijas, lidostas, slimnīcas, militārās bāzes, galvaspilsētas, muižas un pilis, ostas, pansionāti un citas vietas, kas saistītas ar augstāk minētajām profesijām.
Guna (esence) un Tattwa (elements)
Uzskata, ka Jyeshta ir satviska (līdzsvarota) nakšatra. Tas vairāk attiecas uz Jyeshtas protektīvo aspektu. Kā jau agrāk tika rakstīts, Jyeshta ciena tos, kas ir par viņu vecāki un varenāki, savukārt aizsargājoša pret jaunākajiem un padotajiem. Jyeshta ir satviska arī tajā nozīmē, ka spēj ziedot daudz no sava prieka un izklaides par labu pienākumiem un uzticētajiem darbiem.
Jyeshta pieder gaisa elementam. Tas saistāms ar Merkurija stipro asociāciju ar šo nakšatru. Aiz savas stīvās un bargās marsiāniskās ārienes Jyeshta ir pietiekami viegla, lidojoša un gaisīga savā noskaņojumā un rīcībā.
Jyeshta tiecas pēc brīvības un kustības, kas ir gaisa elementa dabiskas īpašības, bet to ierobežo Jyeshtas ārējais imidžs, pienākumi un apstākļi. Piemēram – policijas oficieris labprāt iekļautos pūlī, kas vēro rokkoncertu, bet viņš to nevar atļauties sava darba un posteņa dēļ.
Gana (tips)
Uzskata, ka Jyeshta ir rakshasa vai dēmoniska nakšatra. Tas zināmā mērā ir pārsteigums, ka nakšatra, kuras pārvaldošā dievība Indra ir visu dievību valdnieks, tiek klasificēta kā dēmoniska. Tomēr ieskatoties leģendās un stāstos, kas saistīti ar Indru, atklājas, ka tas savā jaudā var pārspēt dēmonus, ja runa iet par dēmoniskām un nekrietnām aktivitātēm. Jyeshtas labā un ļaunā izjūta var kļūt visai netverama, jo nakšatra ir diezgan patmīlīga un egocentriska.
Orientācija un dispozīcija
Tā ir horizontāli vērsta nakšatra (level). Jyeshtas tendence „izlīdzināt lietas” ir pirmais, kas nāk prātā. Jyeshta vienmēr ir norūpējusies par godīgu spēli, taisnīgumu, likumu ievērošanu, atbilstošiem noteikumiem un godīgiem cilvēkiem. Policists, kas izseko slepkavu, ir piemērots tēls Jyeshtas raksturojumam.
Atmaksāšanas tendence ir atrodama gangsteru mentalitātēs, līdzīgi mafijas stilam. Mafijas bosi un vecākie spēlē nebeidzamu spēli, lai atriebtos viens otram.
Jyeshta ir smaga, asa un bīstama nakšatra. Līdzīgi kā Marsam, Jyeshtu neatbaida darbības, kur jābūt asai vai draudošai. Jyeshta sevī satur lielāko daļu no atslēgas vārdiem, kas saistās ar Skorpiona zīmi – drosmi, vēsumu, fokusa un spīdzināšanas spēju, uzbrukšanas un sodīšanas tieksmi, neatlaidību, dzēlīgumu. Jyeshta reprezentē smago, cieto un neganto Skorpiona zīmes pusi. Tās brutalitāte ir pamanāma jebkurā pasaules vietā, ja runā par policijas departamentiem, organizāciju vadībām un lielo korporāciju rīcību.
Mēnesis un diena
Jyeshtas enerģijas saistās ar lunārā mēneša Jyaishtha pirmo pusi, kas Saules kalendārā parasti iekrīt maija beigās vai jūnija sākumā.
Jyeshtai atbilst Saptami&Chaturdashi, kas attiecīgi ir katra mēneša septītā un četrpadsmitā augošās vai dilstošās Mēness fāzes diena.
Labvēlīgās aktivitātes
Asas darbības, plānošana, shēmošana, intrigu vērpšana, spiegošana, spriedumu „taisīšana”, atriebība (vai izlīdzināšana), kontrolēšana, autoritatīvā rakstura ekspresijas, administrēšana, situāciju monitorings, okultās aktivitātes, atbildīga rīcība, darījumu akti, rūpes vai aizsardzība, asociācijas ar vecākajiem (īpaši palīdzība vecākiem cilvēkiem), rūpes par ģimenes lietām, aktivitātes, kas prasa grēku izpirkšanu, diskutēšana par nopietniem jautājumiem, liela mēroga plānošana, ātra rīcība (nerēķinoties ar citiem), sevis paša disciplinēšana.
Nelabvēlīgas aktivitātes
Vaļāšanās depresijā, aizvainojumā vai sašutumā, neuzticēšanās, savtīgas un egocentriskas darbības, savu priekšrocību izmantošana, laulības, dziedniecība, pārliecīga atpūta vai rekreācija, jebkuras darbības, kas prasa takta izjūtu, jūtīgumu un maigumu, ceļošana.
Planēta –pārvaldnieks
Merkurijs ir Jyeshtas galvenā planēta –pārvaldnieks. Merkurija enerģija pamazām kļūst tīrāka no savas maldinošās, rēķinošās, bērnišķīgās sākotnes un kļūst nopietnāka, mēģinot kontrolēt izkaisītās, vējainās prāta aktivitātes. Nav brīnums, ka Jyeshtas indivīdi jūtas kā pasaules policisti.
Marss, Skorpiona zīmes pārvaldnieks, protams, atbalsta šo policejisko mentalitāti, kā arī iniciatīvu un enerģiju, kas tai nepieciešama.
Merkurija –Marsa kombinācija viegli var ietekmēt pašlabuma vēlmi, jo Marsa enerģija nomāc Merkurija enerģijas uztverošo un izšķirošo raksturu. Lielāko daļu šai nakšatrai piemītošo darbību ar varas nepiemērotu izlietošanu vai maldināšanu var saprast no leģendām par dievu Indru un viņa nevaldāmo, trokšņaino uzvedību. Merkurijs padara Jyeshtu līdzīgu hameleonam, kura vērtības nav bāzētas uz reālu sapratni, bet ir atkarīgas no konkrētās apkārtesošās vides.
Plutons un Ketu, kas blakus Marsam pārvalda Skorpionu, vada Jyeshtas rīcību tādu kā pašdestruktīvu tendenču veidā, ietverot ārēju un iekšēju transformāciju, emocionālus kāpumus un grēku nožēlu.
Jyeshtai līdzīgas enerģijas rada Merkurija -Marsa un Merkurija -Marsa –Ketu kombinācijas dzimšanas kartē. Mūsdienās šāda veida savienojumiem jāpievērš nopietna uzmanība, jo tie darbojas pret indivīda prāta mieru un līdzsvaru. Tikai labi izvietots Merkurijs var dot labus rezultātus.
Skaņas un burti
1-pada: ‘No’ līdzīgi vārdam Nora.
2-pada: ‘Ya’ līdzīgi vārdam Yani.
3-pada: ‘Yi’ līdzīgi vārdam Yeast.
4-pada: ‘Yu’ līdzīgi vārdam Yul.
Sanskrita alfabētā Jyeshtai atbilst skaņa ‘Dha’ un līdz ar to atbilstošā mantra ir ‘Om Dham’ .
Tara Bala
Džanma Nakšatra 18-Džještha
Nr. |
Pirmā grupa |
Nr. |
Otrā grupa |
Nr. |
Trešā grupa |
Tara |
Nozīme |
Labi/Slikti |
Graha |
Ziedojums |
18 |
Džještha |
27 |
Revati |
9 |
Ašleša |
Džanma |
Bīstami ķermenim |
Slikti |
Budha |
Rīsi, dārzeņi |
19 |
Mula |
1 |
Ašvini |
10 |
Magha |
Sampat |
Bagātība, veiksme |
Labi |
Ketu |
|
20 |
P.Ašadha – visa Nakš. |
2 |
Bharani – pirmās 8 st. |
11 |
P.Phalguni – neitrāla |
Vipat |
Nelaimes gadījums |
Slikti |
Šukra |
palmu cukurs |
21 |
U.Ašadha |
3 |
Krittika |
12 |
U.Phalguni |
Kšema |
Labklājība |
Labi |
Sūrja |
|
22 |
Šravana – visa Nakš. |
4 |
Rohini – pēdējās 8 st. |
13 |
Hasta – neitrāla |
Pratjari |
Šķēršļi, kavēkļi |
Slikti |
Čandra |
sāls |
23 |
Dhaništa |
5 |
Mrigašira |
14 |
Čitra |
Sadhak |
Sasniegumi |
Ļoti labi |
Mangal |
|
24 |
Šatabiša – visa Nakš. |
6 |
Ardra – vidējās 8 st. |
15 |
Svati – neitrāla |
Naidhana |
Briesmas, draudi |
Ļoti slikti |
Rahu |
Sezams, zelts |
25 |
P.Bhadra |
7 |
Punarvasu |
16 |
Višaka |
Mitra |
Draugs, labvēlis |
Labākā |
Guru |
|
26 |
U.Bhadra |
8 |
Pušja |
17 |
Anuradha |
Parama mitra |
Vislabākais draugs |
Labi |
Šani |
|
Seksuālais tips un saderība
Nakšatrai atbilstošais dzīvnieks ir pieaudzis briedis (stag). Tas ir seksuāli agresīvs dzīvnieks, ja to salīdzina ar jaunu briedi (deer), kas raksturo iepriekšējo nakšatru Anuradhu.
Jyeshtai ir auksts, nedaudz agresīvs un kaislīgs piegājiens seksa lietām un viņai patīk dominēt. Tā netiek uzskatīta par īpaši nobriedušu nakšatru seksuālajā izpausmē, lai gan brīžiem var kļūt burtiski apsēsta ar seksu.
Ezotēriskais skaidrojums
Jyeshta ir 18. nakšatra un līdz ar to tā atspoguļo skaitļa 18 nozīmi. Šo skaitli uzskata par lunārās enerģijas kulmināciju.
Skaitli raksturojošais attēls Taro kāršu komplektā, piemēram, ir nosaukts par„Mēnesi” un attēlo naksnīgu scēnu ar diviem gaudojošiem suņiem, kuri atrodas uz diviem torņiem. Torņi savukārt veido vārtus uz mistisku telpu aiz tiem. Virs horizonta spīd pilnmēness, bet no dīķa priekšplānā mēģina izlīst kāds krabim līdzīgs radījums. Šis dominējoši tumšais attēls ir saistīts ar mūsu zemapziņas slēptajām darbībām.
Tas ir Jyeshtas darbs – nemitīgi konfrontēties ar dabas izpausmes tumšajām dzīlēm, t.sk. mistērijām, bailēm, ilūzijām, lamatām. Jyeshtai ir jāievieš kārtība šajā lietu juceklī, pareizi pielietojot dabiskos, stihiskos spēkus. Galvenais ir zināt, kad ļaut dabai ņemt pārsvaru un kad iejaukties.
Indra kopā ar pārējiem stihiju pārvaldniekiem Agni (uguns) un Varunu (ūdens) ir vienmēr centies noturēt līdzsvaru pasaulīgajās lietās, konfrontējot dēmoniskos spēkus, kuri nemitīgi tiecas sagraut dabas veidojumus.
Briesmas parasti rodas no muļķīgas rīcības, ja tiek nepareizi saprasta dabisko lietu kārtība. Šajā aspektā nākošā nakšatra – Mula – gūst pārsvaru, mēģinot saprast pašus Visuma funkcionēšanas pamatus.
Universālajā lietu kārtībā Jyeshta saistās ar ‘arohana shakti’ – spēku pacelties pāri briesmām. Simbolika zemākajā izpausmē nozīmē uzbrukumu, bet augstākajā – aizsardzību.
Šis tēls uzsver Jyeshtas karotāja aspektu. Tas ir viņas uzdevums – uzvarēt zemapziņas dēmonus un saskaņot savu zemāko ES ar augstākajiem spēkiem.
Gotra (dievišķā izcelsme)
Jyeshta ir saistīta ar Sage Atri, vienu no septiņiem Visuma viedajiem, kas „pieskata” notikumus mūsu galaktikā. Viņa vārds tiek tulkots kā „kāds, kurš kāri uztver”. Sekojot vārda nozīmei, šķiet, ka Atri ir piešķirta zināmā mērā „policejiska” loma mūsu galaktikā un tādējādi ir visai saprotams, ka viņš pārvalda arī Jyeshtai raksturīgo enerģiju.
Korekcija (dziedināšana)
Tiem Jyeshtas indivīdiem, kuru horoskopos ir kādi kaitīgi faktori, labākā dziedināšana ir Vishnu vai kādu nežēlīgo dievību (Durgas, Kali) pielūgšana.
Situācijas uzlabošanos var panākt, atkārtojot Jyeshtas saknes mantru ‘Om Dham’ 108 reizes – īpaši periodos, kad Mēness šķērso Jyeshtu vai arī ir nakšatrai atbilstošais lunārais mēnesis.
Personas, kuras saņem pozitīvo Jyeshtas enerģiju, arī var vairot labvēlīgos efektus iepriekšminētajā veidā.
Ir labi valkāt zilo nokrāsu (īpaši gaiši zilo) vai sarkanās, melnās vai tumši zaļās krāsas apģērbu.
Lai uzsāktu svarīgas darbības, jāievēro nakšatrai atbilstošās debess puses, lunārais mēnesis un atbilstošās dienas.
Piemērs
Ted Bundy, Amerikā zināmam sērijveida slepkavam, Mēness bija izvietojies Jyeshtā. Viņa raksturs atspoguļoja Jyeshtas negatīvās iezīmes.
Al Pacino, Holivudas aktierim, kurš spēlēja mafijas un policistu lomas, ascendenta pārvaldnieks bija izvietots Jyeshtā.
Jidu Krishnamurthi, slavenam filozofam, Mēness bija izvietots Jyeshtā. Par spīti daudzām labām lietām viņa mācībā, Jyeshtas stūrgalvība izpaudās, kad viņš atteicās lūkoties uz lietām ārpus to materiālās izpausmes, lai iegūtu pilnīgu universālu sapratni. Interesanti atzīmēt, ka lielāko daļu dzīves viņš cieta no pulsējošām sāpēm galvā, kas bija rezultāts apzinātām pūlēm nepievērst uzmanību iekšējiem psihiskiem procesiem kundalini līmenī.
Dažādi papildinājumi
Saskaņā ar Varahamihiru, Mēness novietojums Jyeshtā dod „dusmīgu raksturu, dažus draugus, kaislīgumu, apmierinātību un atbildības sajūtu”.
Book of Nakshatras, Prash Trivedi
Tulkoja vēdiskā astroloģe Ingūna Birzniece