18-Džještha mīts

Pārvaldnieks:
Simbols:
Dievība:
Šakti:
Raksturs:
Mērķis:
Novietojums Zodiakā:

Džještha aptver no 226° 40′ līdz 240° 00′ zodiakā, apzīmējot Skorpiona zīmes beigas, kuru pārvalda Marss. Nakšatru pati pārvalda Merkurs. Ar šo nakšatru beidzas otra trešdaļa nakšatru, kuras atrodas primārajā Tamas plūsmā, kas apzīmē inertuma īpašību. Tās sekundārie un terciārie līmeņi nodrošina Sattvas ieplūdi. Džješthas primārā motivācija ir Artha jeb mērķtiecīga darbība. Džješthas pārvaldnieks vēdiskajā mitoloģijā ir Indra, dievu karalis. Trīs zvaigznes, kas veido šo nakšatru, izskatās kā lietussargs vai auskars, kas arī ir šīs nakšatras simboli. Galvenā zvaigzne ir spožā sarkanā milzu zvaigzne, kas atrodas Skorpiona centrā – Antares.

Džještha nozīmē vecāko māsu, vidējo pirkstu vai svēto Gangas upi. Ar to ir saistīta cieņas izjūta. Vecākās māsas simbols, kas hindu sabiedrībā tiek cienīta gandrīz tikpat kā māte, un Gangas upe, kas tiek uzskatīta par svēto māti, norāda, ka šī nakšatra darbojas kā sievišķīgs sargeņģelis, kas aizsargā un vada savus zemes bērnus. Prānajāmas (elpošanas vingrinājumu) praksē vidējais pirksts tiek izmantots kreisās nāss aizvēršanai, lai elpa plūstu caur labo nāsi. Džješthas galvenā funkcija ir vadīt indivīdu garīgajā attīstībā. Šajā dvēseles ceļojuma posmā ir jānotiek radikālai pārmaiņai.

Indra, hindu mitoloģijas dievu karalis, pārvalda visas dzīves baudāmās lietas. Viņš ir sasniedzis šo cēlo statusu pēc smagām sagatavošanās un stingras disciplīnas. Indras vārds ir cēlies no saknes, kas nozīmē “pile”. Tas apzīmē indivīdu, kurš, pateicoties lielai askēzei, ir sasniedzis augstāko debesu stāvokli. Sudaršana čakra, nenovēršama disks, ar kuru jebko var iznīcināt acumirklī, balansē uz viņa rādītājpirksta. Tā ir balva, kuru viņš ieguvis par saviem lielajiem upuriem. Šis ierocis, kas līdzīgs pērkonam, ir apaļš disks, kas ir aktīvs, labvēlīgs un noslēpumains. Čakras apaļā forma simboliski atbilst lietussarga un auskara simboliem, kas piešķirti Džješthai.

Indra izmanto šo disku, lai aizsargātu Visumu un dievu valstību no dēmonu (Asuru), jeb dievišķo pretinieku, nāvējošajiem uzbrukumiem. Sudaršana čakru var izmantot, lai cīnītos pret visbīstamāko ienaidnieku. Šis aizsardzības ierocis netiek piešķirts kā dāvana, bet gan tiek nopelnīts ar stingru askēzi un pašdisciplīnu, kontrolējot savas maņas un smalkos dabas spēkus.

Šie simboli — Indras disks, auskari uz dievišķo ķēniņu ausu ļipiņām un aizsardzība, ko nodrošina lietussargi elitei, jogas izpratnē apzīmē Čūskas uguni, kas tiek uzskatīta par tiem līdzīgu. Šī Kundalini Šakti, slepenā (sieviešu vai negatīvā) enerģija, kas savīta kā čūska mugurkaula pamatnē, kad tiek pareizi aktivizēta, nodrošina kontroli pār dabas smalkajiem spēkiem. Lai to pareizi attīstītu, indivīdam ir jāapgūst sava zemākā daba un jāpārvar pieķeršanās ārējai pasaulei. Pēc veiksmīgas šīs disciplīnas ieviešanas dvēsele kļūst par visas pasaules valdnieku. Eņģeļi un fejas dejo pēc tās gribas, un tā iegūst brīnumainas spējas. Šie potenciāli ir iekļauti Džješthā, kas ļauj cilvēkam brīvi sazināties ar garīgajām enerģijām. Šīs saiknes pārvaldību nodrošina Merkurs, kas valda pār šo nakšatru.

Džještha piešķir lielu statusu. Auskari un lietussargs ir statusa simboli. Senajā Indijā, tāpat kā citās senajās civilizācijās, ķēniņi, kuri sasniedza garīgas un okultas spējas, nēsāja īpašus auskarus, lai apliecinātu savu pārākumu pār Čūskas uguni. Cēlie un aristokrāti, kuri sasniedza augstu sociālo statusu savas gudrības un izglītības dēļ, saņēma karalisko lietussargu. Individuāla apslēpto spēju aktivizēšana, kas savieno ar makrokosmisko spēku, notiek Džješthas ietekmē. Šajā posmā dvēsele kļūst gatava sākt jaunu virzienu. Dvēseles personīgā evolūcija sasniedz beigu punktu. Pat ja dvēsele joprojām ir materiālisma varā un tai jāiedziļinās ārējā pasaulē, tā piedzīvo nopietnu reakciju, jo tā kļūst atvērta citu eksistences dimensiju enerģijām. No iekšējā Es rodas jauns dzīvības vilnis, lai sniegtu jauna veida eksistences pieredzi.

Lai absorbētu kosmisko impulsu, kas spēj pārvērst indivīdu garīgi, nepieciešama ievērojama psiholoģiskā izaugsme. Šī psiholoģiskā ietekme ir norādīta ar dažādo Džješthas kvadrantu pārvaldību. Pirmais kvadrants atrodas Jupiteru – reliģijas planētas – ietekmē. Tās ietekmē indivīda materiālisms pakāpeniski tiek garīgi pārveidots. Tas izpaužas kā pievilkšanās ārējām reliģiskām praksēm. Pievilkšanās zemes lietām joprojām ir svarīga, taču indivīda iekšējā balss norāda uz šo lietu galīgo bezjēdzību. Šādus cilvēkus bieži pārprot. Pretrunas viņu uzvedībā ir acīmredzamas draugiem. Ārēji indivīds praktizē reliģiskus rituālus, bet psiholoģiski viņš joprojām ir iesaistīts materiālistiskās tieksmēs. Šīs pretrunas draugus vedina uzskatīt viņu par liekuli, taču abas uzvedības puses atspoguļo patiesus uzskatus. Pretruna rodas iekšējā un ārējā Es atšķirības sākuma dēļ.

Otrajā ceturksnī (padā), kuru pārvalda Saturns, tas izpauž savu ietekmi, kāda tam ir pār Mežāža zīmi, bet trešajā ceturksnī (padā) kļūst redzama tā ietekme uz Ūdensvīra zīmi. Indivīds pilnībā tiek “salauzts” otrā ceturkšņa laikā. Viņa personība tiek sagrauta. Saturns darbojas ļoti lēni un smalki, vienmēr turot skaidru galamērķi. Dabiskos spēkus nevar apgūt neviens, kuram ir mazākā egoisma vai materiālisma pazīme vai kurš tiecas pēc personīgā statusa. Lai Saturns radītu nepieciešamo pilnīgu atdalīšanos, tas izmanto vienīgo tam zināmo metodi – pilnīgu personības iznīcināšanu. Šīs izmaiņas notiek Džješthas otrajā ceturksnī (padā). Trešais ceturksnis (pada) seko transformācijai, kas tika sasniegta otrajā. Jaunais impulss ļauj indivīdam darboties visu labā. Šajā posmā enerģija, kas atrodas indivīdā, tiek izmantota universālajam labumam, neizdarot nekādas personīgas kalkulācijas par ieguvumiem vai zaudējumiem. Indivīdam, kurš ir pilnībā atbrīvojies no savām pieķeršanām, šādas iespējas ir ļoti piepildošas, taču no materiālās perspektīvas tas var būt ārkārtīgi grūti. Indivīdam nav nožēlas, ja viņš cieš nabadzību vai personīgas bēdas, kamēr tās netraucē viņa līdzjūtīgajām darbībām.

Ceturtā ceturksnī (padā) atkal dominē Jupiters, un kļūst izteikts iekšējais apmierinājums. Šajā posmā Jupitera īpašības, kas saistītas ar Zivju zīmi, kļūst dominējošas. Šī impulsa ietekmē nav nekādu neskaidrību. Indivīds apzinās, ka dievišķās misijas piepildījums dzīvē ir vissvarīgākais. Fiziskās dzīves grūtības kļūst nenozīmīgas salīdzinājumā ar augstāko mērķi.

Džještha sagatavo indivīdu jaunajai ietekmei, kas viņam būs jāiztur. Šajā sagatavošanās posmā viņam ir jāsaista sevi ar savu iekšējo dzīvi. Šis psiholoģiskās izpētes process ir saistīts ar materiālo zaudējumu. Nakšatras ārējā izpausme ir atkarīga no indivīda dvēseles attīstības līmeņa. Ja dvēsele darbojas materiālā līmenī, šī nakšatra piešķirtā vara izraisa augstprātību; garīgajā līmenī tā pauž dievišķo svētību.

Hasta piešķir pašpaļāvību un kontroli pār izejošo kosmisko enerģiju, kas vienmēr ir gatava virzīties tālāk. Dažādi šķēršļi rodas kā dabiskas reakcijas uz šo darbību. Ikreiz, kad jebkāda veida kinētiskā enerģija pārvietojas pār statisku matēriju, rodas pretestība. Šāda individuālistiska pieeja dzīvei, kas ir dabiska zem šīs Nakšatras, neizbēgami saskaras ar šādiem izaicinājumiem. Iekšējās spējas var attīstīties tikai caur šādu pieredzi.

Roka simbolizē prasmes vai spēju, kas ļauj indivīdam izturēt konfrontāciju. Roka arī norāda uz pilnīgu pārliecību par dvēseles spējām virzīties uz priekšu. Šī pašpaļāvība izriet no fakta, ka indivīds apzinās savas spējas, izprotot savu patieso dabu un Visuma likumus. Tas ir Hastas pamatprincips un vissvarīgākā iezīme.

Hasta ietver sevī milzīgu atjaunojošu spēku. Savitars, tās valdošā dievība, ir Saules dieva forma, kas piešķir radošo un pārveidojošo enerģiju. Šī enerģija ļauj dzīvībai augt un iegūt neskaitāmas formas. Dzimšanas, augšanas, norieta un nāves cikls parāda iemiesotās dvēseles enerģijas pārveidošanos. Šī Nakšatra mudina indivīdu tās ietekmē mainīties, iegūt jaunas formas un augt. Šis izaugsmes process izriet no iekšējās vēlmes virzīties uz priekšu, kamēr ārējie apstākļi rada pretestību. Tādējādi konflikts un dažādi krīzes līmeņi ir šīs lunārās savrupības dabiskas iezīmes. Šķēršļi, grūtības un kavēkļi, kas tiek piedzīvoti, rodas pretēju spēku ietekmes dēļ uz indivīdu. Šo Nakšatru pārvalda Mēness, un tās četras ceturtdaļas pārvalda ātri kustīgās planētas – Merkūrs, Venēra, Marss un Mēness –, kas visas ir saistītas ar atjaunošanu un dvēseles ārējo apvalku pielāgošanu, kā arī palīdz tās konkretizēšanā un individualizācijā materiālajā pasaulē.

Garīgā līmenī Hasta simbolizē dabas smalko spēku mijiedarbību. Dabas divi pamatimpulsi ir pievilkšanās un atgrūšanās, kas izpaužas kā pozitīvās un negatīvās enerģijas impulsi. Šī dualitāte ir galvenais visu kustību un izaugsmes cēlonis Visumā. Pats Visums ir iezīmēts ar kosmiskās radošās enerģijas divpadsmit starojumiem, kas astrologiski tiek atspoguļoti zodiaka divpadsmit zīmēs. Šī pamatdiferenciācija izriet no četriem galvenajiem motivējošajiem cēloņiem Visumā, proti, Kama (vēlme), Artha (mērķtiecīga darbība), Dharma (uzturošie principi) un Mokša (atbrīvošanās). Šie četri impulsi motivē iemiesoto dvēseli. Tos ietekmē trīs galvenās aktivitātes īpašības: Satva (harmonija, tīrība vai labestība), Radžasa (pašintereses vadīta aktivitāte) un Tamasa (inertums). Roka īsi un kodolīgi pārstāv šos spēkus.

Simboliskā roka var attiekties uz reālo orgānu un tā darbību, caur kuru tiek izpausta cilvēka individualitāte. Tā arī norāda uz telpisko dimensiju, jo visfundamentālākās mērvienības ir balstītas uz roku. Kubits sastāv no divām plaukstām jeb trīsreiz četrām pirkstu platumiem. Divas rokas pārstāv pozitīvās un negatīvās enerģijas plūsmas, centrbēdzes un centrtieces spēkus, pievilkšanās un atgrūšanās, Purusha un Prakriti – vīrišķos un sievišķos eksistences aspektus.

Četri pirksti simbolizē četrus galvenos motivējošos spēkus: Kama, Artha, Dharma un Mokša, kas minēti iepriekš. Tie arī attiecas uz kosmosa četrām daļām, kas sanskritā tiek sauktas par Annamaja Koša, Pranamaja Koša, Manomaja Koša un Viģnanjama Koša – attiecīgi matērijas, dzīvības, prāta un intelekta apvalkiem vai slāņiem. Šiem četriem impulsiem vai četriem eksistences līmeņiem var būt Satviska, Radžasiska vai Tamasiska daba. Kopā tie pārstāv visas latentās spējas cilvēka individuālajā būtībā un arī kosmosā. Zodiaka divpadsmit zīmes, kas simbolizē rokas divpadsmit falangas, ir ietvertas šajā Nakšatrā, kurā to kosmiskie impulsi kļūst pilnībā diferencēti.

Šī Nakšatra darbojas visā Visumā. Tā iedarbojas gan uz subjektīvajiem, gan objektīvajiem eksistences plāniem. Jebkur, kur dvēsele var pastāvēt, Hasta kā Nakšatra atstāj savu ietekmi. Tas padara to par ļoti dziļu ietekmi. Tādēļ Hasta tiek uzskatīta par Durāciju jeb Pašu Laiku. Visas aktivitātes var īstenoties tikai laika-telpas kontinuumā. Apziņā nav reālas atšķirības starp telpu un laiku, kā arī starp subjektīvo un objektīvo. Vai nu ir pilnīga visas izpausmes noliegšana, vai arī viss ir tīra realitāte.

Parastā līmenī ir lauks, kurā notiek darbība. Hasta attiecas uz darbības lauku. Šo darbību var veikt tikai Durācijas laukā, kas sevī apvieno gan Laika, gan Telpas funkcijas. Radīšanas impulss, kas tiek aktivizēts zem Phalguni, satiek savu reakciju. Šī reakcija var notikt tikai tad, kad šis impulss satiek kosmiskās ideācijas laika-telpas matricu. Abu kombinācija vai darbības sadursme ar tās lauku vai matricu rada daudz un dažādas grūtības. Šo reakciju var risināt tikai tad, ja ir individualitātes kvalitāte. Hasta simbolizē situāciju, kad indivīds ir gatavs sastapties ar Visumu ar visām savām fiziskajām un ne-fiziskajām spējām. Dažādās pilnības, kuras var sasniegt caur šo mijiedarbību, ir ārpus šīs Nakšatras robežām. Gan objektīvajos, gan subjektīvajos līmeņos Hasta pārstāv dvēseles gatavību uzsākt un darboties.

Prognozējošajā astroloģijā Hastas ietekmi var novērot divos virzienos. Ja indivīds neapzinās augstāku mērķi, viņš iesaistīsies dažāda veida brīvprātīgajā un sociālajā darbā. Ja viņš apzinās patieso dzīves mērķi, viņš praktizēs jogu vai citas praktiskas iekšējās attīstības tehnikas. Zem Hastas, kad dvēsele vēl nav attīstīta un joprojām ir iegrimusi materiālajā pasaulē, dzīve viņam daudz ko atņems. Šāds cilvēks iesaistīsies aktivitātēs, kuras pastāvīgi nebūs veiksmīgas. Viņš piedzīvos grūtības, šķēršļus, veselības problēmas, nabadzību un visdažādākās pretestības saviem centieniem modināt sevī vēl lielāku spēku pielietošanai.

Translate »