14-Čitra mīts

Pārvaldnieks:
Simbols:
Dievība:
Šakti:
Raksturs:
Mērķis:
Novietojums Zodiakā:

Čitra aptver zodiaka daļu no 173° 20′ līdz 186° 40′. Tās pirmais ceturksnis (pada) atrodas Jaunavas zīmē, kuru pārvalda Merkūrs, un otrā pada – Svaru zīmē, kuru pārvalda Venēra. Pašu Nakšatru pārvalda Marss. Tās galvenais motivators ir Kama jeb vēlme. Tamas jeb inertums ir tās īpašība visos līmeņos, kamēr tās pārvaldošā dievība ir debesu arhitekts Tvaštars. Čitra tiek pārstāvēta ar vienu zvaigzni – Spiku, spožo balto pirmās lieluma zvaigzni Jaunavas zīmē. Šī vienīgā zvaigzne spīd kā pērle, kas arī ir šīs Nakšatras simbols.

Čitras nosaukums nozīmē “spilgtums” vai “caurspīdīgums”, un tas attiecas arī uz feju vai čūsku. Virspusēji pērle, kas simbolizē šo Nakšatru, pauž patīkamu un pievilcīgu izskatu, bet tas nedrīkst maldināt studentu. Tai piemīt čūskas potenciāls – tā vienlaikus ietver gan gudrību, gan briesmas. Patiesībā Čitra ir viena no mistiskākajām Nakšatrām.

Sanskrita vārds “Mukta”, kas nozīmē “pērle”, ir cēlies no tā paša saknes kā vārdi “Mukti” un “Mokša”, kas abi nozīmē atbrīvošanos. Neviens nekad nav teicis, ka atbrīvošanās process cilvēka dvēselei ir patīkama pieredze. Jogas praktizētāji pievēršas sarežģītām praksēm un stingrām askēzēm, lai cerētu uz pēdējās realizācijas mājienu. Savā patiesās dabas atklāšanas procesā un Patiesības vīzijas rītausmā kandidātam jādisciplinē sevi un jāatsakās no dzīves ērtībām. Pat tiem, kas brīvprātīgi neuzņemas šo uzdevumu, bet atrodas uz garīguma ceļa, ir jāiztur smagi pārbaudījumi. Dvēseles atbrīvošanas no materiālās pasaules važām process ir grūts. Šajā ceļā indivīda “spārni tiek apgriezti”, un viņa darbības tiek ierobežotas. Viņš izjūt milzīgu vilšanos. Viņam ir jābūt pilnībā “salauztam”, pirms viņš var kļūt brīvs. Viņa “kājas ir jāmazgā viņa sirds asinīs”, pirms viņš patiesi var virzīties uz priekšu.

Šajā kontekstā jāatzīmē, ka Jaunava pārstāv kosmiskā cilvēka Sesto māju – slimību un opozīcijas māju. Šī māja simbolizē meklētāja pārbaudījumus, pirms viņš tiek iesvētīts “Iniciācijas” zīda drānā, kas ir tiešais ieskats patiesībā. Tas ir pārbaudījumu un grūtību posms, kas nepieciešams, lai aktivizētu dvēseles spējas. Kad iekšējais dzīvības spēks sāk pārraut ārējo materiālo garozu, rodas grūtības un sāpes. Indivīds jūtas it kā tiktu saplēsts. Taču šī “okeāna maisīšana” ir neizbēgama prelūdija iekšējās realitātes atklāšanai. Patiesais tēls, kas slēpjas neslīpētā akmenī, ir jāizcērt tēlniekam. Kad akmens šķembas tiek nošķeltas, tas rada skumjas. Debesu arhitekta uzdevums ir izveidot arhetipu, kas paredzēts indivīdam un katrai Visuma būtnei. Tvaštaram ir jānošķeļ nevajadzīgās akmens daļas, kas nav būtiskas patiesā tēla atklāšanai. Vārds “Čitra” nozīmē “tēls” vai “atspulgs”. Šīs Nakšatras impulsa vadīta, latentais arhetips piespiež ārējo, fizisko, izšķīst, lai patiesais tēls varētu tikt uztverts.

Stāsts par pērles izcelsmi, neatkarīgi no tā patiesuma, ir līdzīgs iekšējās apziņas attīstības procesam. Tiek teikts, ka lietus pilieni, ietekmējoties no Nakšatras Svati, nokrīt uz austeru čaulām, veidojot tajās pērles. Lai iegūtu pērles, ir jāsašķeļ cietās austeru čaulas. Dzīvē impulsi no augstākiem līmeņiem vai pašas Dievišķās būtības iedarbojas uz indivīda apziņu un sāk maisīšanas procesu. Tie uzmodina tieksmi apzināties savu patieso Es. Īslaicīgais zibsnis kļūst par ceļvedi, kas mudina meklētāju šķērsot grūto ceļu. Nakšatra Čitra simbolizē pēkšņu iedvesmas zibspuldzi, tieksmi apzināties savu patieso tēlu. Lai to sasniegtu, indivīdam ir jāiziet cauri dažādām ciešanām. Pirms pērle tiek iegūta un noslīpēta, austeres ārējais fiziskais apvalks ir jāizšķīdina un čaula jāatmet. Šīs ciešanas ir saistītas ar mērķi – iekšējā Es realizāciju, patieso cilvēku, kas līdzinās tīrai, spožai pērlē, kas slēpjas cietajā ķermeņa un ego čaulā.

Debesu arhitekts Tvaštars ir Saņas, Saules sievas, tēvs. Debesu arhitektam bija jāsamazina Saules spārni un starojums, lai Saņa spētu izturēt viņa gaismu. Dzīvē indivīdam ir jāpielāgojas reālajiem ārējiem apstākļiem. Savtīgās sajūtas ir jāatmet, pirms cilvēks var saprast patiesību par sevi un savām attiecībām ar pasauli. Čitra simbolizē patiesā Es apzināšanos caur dzīves pārbaudījumiem un pilnīgu materiālās dabas un egocentrisma pakļaušanu vai iznīcināšanu.

Marss kā Čitras pārvaldnieks atklāj pamatvajadzību pēc ārējas realizācijas. Marss nepieņem nekādu sakāvi. Jebkura konfrontācija tam sniedz papildu stimulu cīnīties un sasniegt savu mērķi. Kad dvēsele sasniedz Čitras posmu, tā jau ir atklājusi savas misijas mērķi, kas jāīsteno par katru cenu. Šajā līmenī veiktais mēģinājums galvenokārt notiek intelektuālajā un iedvesmojošajā plānā. Tāpēc šī Nakšatra stiepjas no Jaunavas, kuru pārvalda intelektuālais Merkūrs, līdz Svariem, kuru pārvalda iedvesmojošā Venēra. Venēras iedvesma atvieglo cīņas slogu dvēselei. Pirmās divas šīs Nakšatras ceturtdaļas Jaunavā, kuras pārvalda Saule un Merkūrs, raksturo cīņas raksturu intelektuālajā plānā. Šajā posmā var rasties neskaidrības, kas saistītas ar ideālu neprecizitāti vai pārliecības trūkumu par tiem. Pēdējās divas šīs Nakšatras ceturtdaļas Svaros aktualizē konfliktus un pielāgošanās nepieciešamību sociālo attiecību jomā.

Čitra rada lielu tieksmi veidot un sasniegt jaunus sasniegumu līmeņus. Šī iemesla dēļ zem šīs zvaigznes var atrast brīnumdarus, efektīvus līderus, cilvēkus ar vēlmi sasniegt intelektuālus augstumus un ārkārtīgi godīgus cilvēkus. Bet tie, kuri nespēj pilnībā uzņemt šīs Nakšatras starojumu, var kļūt pašapmierināti, stagnējoši un egoistiski. Neatkarīgi no garīgās attīstības līmeņa, indivīdam zem šīs Nakšatras ir jāspēj ieraudzīt pilnības vīziju, cīnīties, lai sasniegtu ideālu, konkretizēt šo vīziju un nonākt nedaudz tuvāk sava likteņa galīgajam mērķim. Atkarībā no tā, cik lielā mērā viņš spēj uzņemt Nakšatras enerģiju un citu planētu izvietojuma, var paredzēt šīs zvaigznes ietekmē sāktās cīņas iznākumu.

Translate »