7-Punarvasu mīts

Pārvaldnieks:
Simbols:
Dievība:
Šakti:
Raksturs:
Mērķis:
Novietojums Zodiakā:

Punarvasu aptver zodiaka daļu no 80° 00′ līdz 93° 20′. Tas sastāv no piecām zvaigznēm, ieskaitot Kastoru un Polluksu – divas galvenās zvaigznes (alfa un beta) Dvīņu zvaigznājā. Šī Nakšatras simboli ir māja un bulta. To pārvalda Jupiters. Tā pirmās trīs ceturtdaļas ietilpst Dvīņos, ko pārvalda Merkūrs, bet pēdējā ceturtdaļa – Vēzī, ko pārvalda Mēness. Punarvasu pārstāv dieviete Aditi, un tai piemīt spēcīga Radžasa (aktivitātes) kvalitāte gan primārajā, gan terciārajā līmenī, ar Satvu (harmoniju) sekundārajā līmenī. Tās galvenais mērķis ir Artha jeb mērķtiecīga darbība.

Nakšatras nosaukums ir divu vārdu savienojums: “punah” (kas nozīmē “atkal”) un “vasu” (kas nozīmē “gaismas stars”, “dārgakmens” vai “juvelierizstrādājums”). Vasu ir īpaša astoņu vēdisku dievību klase, un šī Nakšatra ir netieši saistīts ar tām. Šī Nakšatras nozīme galvenokārt balstās uz pirmo vārda daļu – “punah”, kas nozīmē “atkārtošanos”. Tā simbolizē atgriešanos vai atjaunošanos, kļūstot par dārgakmeni, gaismas staru vai dārgumu. Nakšatra atspoguļo universālo dzīvi, kas ir kā gaismas stars vai dārgakmens, kas atkārtoti parādās. Tas simbolizē noteiktu sākotnējās dzīvības būtības aspektu atjaunošanos, kas izpaužas evolūcijas procesā.

Vasu dievības parādās dažādos līmeņos. Kosmiskās evolūcijas posmā, ko pārstāv šī Nakšatra, tas pats impulss, kas redzams Krittikā un Rohinī, atkārtojas citā veidā. Dieviete Aditi, līdzīgi kā Krittikā un Rohinī, baroja Kartikeju un Balaramu. Punarvasu ir saistīts ar dažādu Vasu atdzimšanu, kas personificē kosmiskos fenomenus un tos enerģizē.

Astoņi Vasu tiek saukti par Apas, Dhruva, Soma, Dhara, Anila, Anala, Pratyusha un Prabhas. Viņiem ir tāds pats statuss kā Saules Logosam, taču ar smalkām funkciju atšķirībām. Apas nozīmē gan ūdeni, gan grēku, un tas nodrošina pamatu manifestācijai. Tas, ko kristietībā sauc par sākotnējo grēku, jeb tas, kas elementāri ir ūdens, ir nepieciešams, lai uzturētu un barotu dzīvās būtnes. Zem Ardra dievišķais siltums kondensējas mitrumā. Punarvasu laikā Saules radiācija pārvērš šo mitrumu ūdens tvaikos vai fiziskās dzīvības daļiņās. Cilvēka dvēseles izsūtīšana no tās debesu miera mājvietas notiek noteiktu piespiedu apstākļu dēļ, ko bieži sauc par grēku. Apas makrokosmiskajā līmenī simbolizē ūdens rašanos kā dzīvību dodošu enerģiju, bet mikrokosmiskajā līmenī – grēku, kas atņem dvēselei tās debesu līdzsvaru.

Dhruva, vēl viens Vasu, ir saistīts ar Polārzvaigzni, ap kuru rotē zodiaks. Tā norāda uz gravitācijas pievilkšanas spēku, kas piešķir formām saliedētību. Psiholoģiskajā līmenī Dhruva dod apņēmību – nelokāmu gribu, kas ir būtiska katrai cilvēka darbībai. Soma ir sula, kas baro augus un cilvēka psihi, nodrošinot sistēmu, kurā cilvēks dzīvo un darbojas. Dhara ir atbalsta princips, kas nodrošina iekšējo likumu lietās. Bhava ir spēks, kas ļauj izturēt un saglabāt kvalitāti, kā arī impulsus, kas dod neatlaidību un izturību katastrofisku pārmaiņu laikā. Anila ir vēja dievs, cita vārda forma Vaju, savukārt Anala ir uguns dievs, cits Agni vārds. Pratyusha ir rīta Saule, bet Prabhas – spožums, skaistums un mirdzums. Astoņi Vasu tādējādi simbolizē daudzveidīgo uzturēšanas spēku, kas nepieciešams zemes un cilvēku manifestācijai visos līmeņos. Šīs īpašības Punarvasu vada, lai tās varētu uzturēt un veicināt evolūcijas procesu.

Aditi, šī Nakšatras dievība, būdama sievišķs princips, norāda, ka šīs Nakšatras īpašības nevar realizēties pašas par sevi. Lai tās nestu augļus, tām ir jāsaskaras ar ārēju, pozitīvu vai vīrišķīgu spēku. Nakšatra nodrošina piemērotu augsni, kurā veselīgas sēklas var efektīvi dīgt.

Bultas simbols atspoguļo palaišanas platformu, no kuras tiek izšautas bultas. Cilvēka griba vada bultu. Loks nodibina saikni starp loka šāvēju un mērķi. Arī bulta veido saikni. Šis kontakts tiek uztverts, kad tiek sasniegts mērķis. Spēks, kas aktivizē šo kontaktu, nāk no ārpuses, bet nepieciešamo sagatavošanās fonu mērķa sasniegšanai nodrošina Punarvasu. Tikai tad, kad darbības spēks tiek aktivizēts, šī Nakšatra spēj parādīt savus rezultātus.

Intelektuālais impulss, kas tiek radīts Punarvasu ietekmē, ir aizsargājošs, kā to norāda tā Jupiteriskais raksturs. Šī Nakšatras ceturtdaļas, kas ietilpst Merkūra pārvaldītajā Dvīņu zīmē, akcentē Prāta principa dominanci, un tās beigās, kad pēdējā ceturtdaļa izplatās Vēža zīmē, norāda uz subjektīvās dzīvības uzturošās enerģijas materializēšanos domās. Lai šīs radošās enerģijas nestu augļus, nozīmīga loma ir Merkūram, Jupiteram un Mēnesim. Šīs trīs planētas ir cieši saistītas ar Punarvasu. Tās pastiprina īpašības – gan labas, gan sliktas –, kas tajā ir iekļautas. Punarvasu šādā veidā darbojas kā atspēriena dēlis latento tikumu izpausmei un attīstībai, kā to norāda loka simbols.

Šo pašu ideju pauž mājas simbols. Māja nodrošina atpūtas vietu radošo enerģiju atjaunošanai. Mājas saimnieks strādā citur, bet atgriežas mājās, lai atpūstos. Māja ir vieta, no kurienes aiziet uz darbu un kur atgriezties pēc darba beigām. Tādā veidā tā ir kā palaišanas platforma – stacija, kurā var uzturēties īsu brīdi, pirms uzsāk ceļojumu.

Vasu ir Dievišķie aģenti, kas attīsta un baro Dievišķo plānu. Punarvasu izpauž spēkus, kas materializē idejas augstākā plānā un pārvieto tās uz zemākiem līmeņiem. Šī Nakšatra nodrošina impulsu, kura rezultātā abstraktas idejas kļūst konkrētas. Šajā posmā radošajiem spēkiem tiek piešķirts jauns stimuls, lai tie veiktu savu sarežģīto darbu, galvenokārt garīgajā līmenī. Šī Nakšatra nodrošina atpūtas vietu Dievišķās enerģijas lejupvērstajai plūsmai, ļaujot tai darboties ar pieaugošu enerģiju. Punarvasu nav tik daudz saistīts ar rezultātiem, cik ar būtisku apstākļu nodrošināšanu dvēseles tālākajam ceļojumam.

Vai bulta ir vērsta uz dievu iznīcināšanu, kā to darīja dēmoni, vai uz Dievišķās sēklas aizsardzību no bojāejas, ir atkarīgs no cilvēka, kas to izšauj. Aģents, kurš saņem Punarvasu radīto impulsu, nosaka lēmuma būtību. Kas attiecas uz pašu Nakšatru, tas vienkārši sagatavo ceļu lielākām darbībām, kas vērstas uz gribas konkretizāciju.

Translate »