A • B-C • D • E-F • G-H • I-J • K-L • M • N • O-P • R-S • T-U • V-Z • Raši un navamšu, Nakšatru un padu Čakra

D

Dabiskās attiecības – sk. Grahu dabiskās attiecības.

Dakšinajana – pusgada cikls. Pastāv divi šādi pusgadu cikli: Uttarajana un Dakšinajana. No 22. jūnija, Vasaras saulgriežiem līdz 22. decembrism ilgst Dakšinajana, kas ir gada lejupejošais cikls, kurā pakāpeniski samazinās saules enerģija, dienas kļūst īsākas un daba virzās uz miera stāvokli. Šie Ajanu cikli ietekmē gan notikumus dabā, gan cilvēka enerģētiskos ritmus. Abi Ajanu (sezonas) maiņu punkti jeb Makara sankranti un Karka sankranti sevī nes spēcīgu enerģijas transformāciju, Sūrjai pārejot no viena cikla uz otru, tāpēc, šis laika posms atzīstams par došu un nav piemērots ilgstošu vai būtisku sadzīvisku un sabiedrisku darbību uzsākšanai. Tanī pat laikā, tas ir pat ļoti piemērots garīgām praksēm, meditācijām, ķermeņa un prāta attīrīšanai, utml.

Dakšiaijana-un-Uttaraijana

Daruna nakšatra – sk. Nakšatru daba.

Dašami – 10.tithi jeb lunārā diena. Pieder ‘purna’ grupai, tās pārvaldošā graha – Gu.

Devata nakšatras – Dievišķās izcelsmes nakšatras: Ašvini, Mrigašira, Punarvasu, Pušja, Hasta, Svati, Anuradha, Šravana un Revati.

Debilitācija – sk.niča

Dina – Sk.Vara

Dispozitors – mājas pārvaldnieks, kas zināmā mērā nosaka viņa mājā esošās grahas stāvokli. Piemēram, ja Sūrja atrodas Mešā (kas ir Sy učas stāvoklis), tad pēc Mešas saimnieka – Mangala jušanās horoskopā, var secināt cik labi jūtas arī Sūrja. Ja Mangala (Mešas saimnieks, līdz ar to – Sūrjas dispozitors) atrodas sev labvēlīgā stāvoklī, piemēram, Makarā (učas stāvoklī), tad arī Sy jutīsies lieliski. Ja Mangala atrodas, piemēram, Karkā (ničas stāvoklī), tad arī Sūrjas stāvoklis ar to pasliktinās. Dispozīcijas princips nav plaši izplatīts muhurtā.

Divdabīgie zvaigznāji – sk.Dvišvabhava raši

Dhanu – Strēlnieka zvaigznājs. Devītais raši, skaitot no Mešas. Tā pārvaldnieks – Gu, elements – uguns.

Dhaništha – divdesmit trešā no 27 nakšatrām (zvaigžņu kopām). Dhaništhas deva – Astoņi Vasus, kas tulkojas kā lieliskie vai pārpilnie. Viņi ir prasmīgi mūzikā un pārpilni ar to. Tas saistās ar visuma mūziku, ritmu. Dhaništa saistīta ar hinduisma trīsvienības dievu Šivu. Tās simbols – 1) Bungas, ko spēlē Šiva (Damaru – Šivas mīļākās bungas, bet var būt arī mridanga, tabla u.c), 2) Flauta. Dhaništhas šakti – dod pārpilnību, bagātību un slavu. Pasaulīgie sasniegumi. Tās daba – kustīgā. Saistās ar ceļošanu un izmaiņām visās tās formās, dod labumu ārvalstīs. Pārvaldošā graha – Ma.

Dharma bhava – bhava, kas apzīmē vienu no četriem dzīves mērķiem – dharmu. Dharma bhavas ir 1., 5.un 9.bhava. Tās nosaka cilvēka patieso būtību un aicinājumus. Šīs bhavas attēlo cilvēka raksturu (1.bhava), radošās izpausmes (5.bhava) un augstākos mērķus (9.bhava). Šīs bhavas apzīmē arī par trikonām, kas skaitās ļoti pozitīvas un spēcīgas bhavas. Muhurtā šubha bhavas trikonā uzskatāms par ļoti pozitīvu izvietojumu, kas palīdz neitralizēt daudzas došas.

Dhriti – Astotā no 27 jogām (Čandra jogām). Tās pārvaldnieks – Ra. Pilnībā labvēlīga.

Dhruva – Divpadsmitā no 27 jogām (Čandra jogām). Tās pārvaldnieks – Ke. Pilnībā labvēlīga.

Draudzība – sk.grahu attiecības

Drišti – skatiens. Drišti ir grahas aspekts jeb ietekme, ko graha dod no savas atrašanās vietas noteiktā horoskopā uz citām šī paša horoskopa mājām. Visas grahas aspektē 7.bhavu no sevis. Trim grahām (Gu, Ma un Sa) ir tā sauktie speciālie drišti. Gu papildus vēl aspektē 5. un 9.bhavu no sevis, Ma papildus aspektē arī 4.un 8.bhavu no sevis, un Sa papildus aspektē arī 3.un 10.bhavu no sevis. Džaimini astroloģijā tiek piemēroti raši drišti, kas pamātā netiek izmantoti muhurtā.

Druva  nakšatra – sk. Nakšatru daba.

Dušthana – 6.,8.un 12.bhava. Dušthanas jeb dustanas kā likums tiek uzskatītas par negatīvām bhavām un svarīgu grahu atrašanāsšajās bhavās nav uzskatāma par pozitīvu. Muhurtā jo īpaši jāizvairās no Čandras un lagneša atrašanās dušthanās.

Dur Muhurta – viena no 21 klasiskajām muhurtas došām. Tā ir saistīta ar noteiktiem nelabvēlīgiem laika posmiem dienas laikā. Šī doša viegli neitralizējama, piemēram, ar Gu labvēlīgu izvietojumu, vai spēcīgu Ch muhurtas horoskopā.

Dvadaši – 12.tithi jeb lunārā diena. Pieder ‘bhadra’ grupai, tās pārvaldošā graha – Bu.

Dvišvabhava raši – divdabīgie zvaigznāji, kuros grahas var izpaust gan savas dinamiskās, gan mazkustīgās (fiksētās) īpašības. Dvišvabhava raši ir katrs ceturtais zvaigznājs skaitot no Mithunas: Mithuna, Kanja, Dhanu un Mina.

Dvitija – 2.tithi jeb lunārā diena. Pieder ‘bhadra’ grupai, tās pārvaldošā graha – Bu.

Dvīņi – sk.Mithuna

Džanma masa – lunārais mēnesis cilvēka dzimšanas brīdī. Reizēm to izmanto muhurtā, paredzot, ka ilgstošām būtiskām muhurtas izvēlēm džanma masa nav ieteicams, ja šī lunārā mēneša pārvaldošā graha muhurtas horoskopā ir sliktā stāvoklī (lunāro mēnesi pārvalda tā pati graha, kas pārvalda to nakšatru, kas iekrīt šī lunārā mēneša pilnmēnesī). Piemēram, ja cilvēks ir dzimis lunārajā mēnesī Čaitra, tad viņam izvēloties muhurta ir jāskatās, lai viņa izvēle neiekrīt Čaitra mēnesī, kad Čaitras pārvaldnieks ir novājināts (vāja aštakavarga, negatīvi aspekti utt). Ja pārvaldnieks ir spēcīgs, tad šī džanma masa (lunārā mēneša) doša nav bīstama.

Džanma nakšatra – nakšatra, kurā dzimšanas horoskopā atrodas Čandra. Ļoti svarīga nakšatra muhurtā, kā arī analizējot dzimšanas horoskopu. Džanman nakšatra muhurtā tiek izmantota kā atskaites punkts daudziem aprēķiniem, nosakot labvēlīgu laiku attiecīgu darbību uzsākšanai.

Džjaištha – trešais lunārais mēnesis.

Džještha – astoņpadsmitā no 27 nakšatrām (zvaigžņu kopām). Tās nosaukums tulkojams kā – vecākā. Tā ir vecākā starp pirmajām 18.nakšatrām. Agrāk tika izmantotas tikai 18.nakšatras. Pievienojot ar laiku pārējās nakšatras, Džještas nosaukums palika. Tās deva – Indra, devu priekšnieks. Tāpat kā ja valdnieks ir grēkpilns, tas nes tautai postu, tā arī Indras negatīvās izpausmes (neuzticamība, iedomība, blēdība u.c) var atnest problēmas. Džještā var izpausties kā pozitīvā, tā negatīvā daba. Ja ir negatīvi aspekti uz Džještu, izpaudīsies tās negatīvie aspekti, ja pozitīvi, tad – pozitīvie. Jārēķinās, ka Džješta dod uzplaukumu tikai caur okultu, pārdabisku pieeju, jo Indra iegūst savu statusu caur garīgām praksēm, pat savu uguns šautru viņš var iegūt tikai ar okultu, garīgu darbību palīdzību. Džješthas simbols – 1) Apaļš talismans, apaļš auskars (riņķis). Saistās ar apli, dievišķās aizsardzības, arī varas simbolu, 2) Lietussargs. Tas aizsargā no lietus, saules utml. Tāpat arī Džješta dod aizsardzību no visuma spēkiem. Lietussargs simboliski aizsargā no visuma spēkiem, caur šo Visuma spēku zināšanu, izpratni. Džješthas šakti – sacelties vai iekarot. Tā rezultātā kļūst par varoni. Tās daba – šausmīgā. Tā ir cietsirdīga, asa un draudīga nakšatra. Pārvaldošā graha – Bu

Translate »