Grahas / planētas Gunās

Satva, Radžas, Tamas / Trigunas darbībā

Katram no mums ir raksturīga vienas Gunas dominance, bet šīs Gunas ietekme mainās ik pa laikam un nosaka mūsu rīcības paradumus. Cilvēki, kam dominē Radžas būs aktīvi, darbīgi, neatlaidīgi un pilni ar apņēmību, tomēr dēļ šīs dabas, tie nekad tā arī nebūs laimīgi un apmierināti ar dzīvi, vismaz ne ilgstoši, jo miers un harmonija iestājas tikai tad, kad esam sabalansējuši gan aktīvo, gan neaktīvo dabu. Tikai tad mēs varam piedzīvot Sattvisko stāvokli. Parasti pēc veiksmīgas jogas Asanu vai meditācijas sesijas šis stāvoklis ir labi izjūtams, tiesa, tas drīz vien izgaist, un tā vietā parādās Radžas – drudžaina rosība vai pāraktīva komunicēšana!

Jūs varat ik pa laikam sekot, kura Guna dotajā brīdī dominē, un attiecīgi apzināti rīkoties. Piemēram, ja esat nomāktā stāvoklī, kad neko negribas darīt, slinkums izkāpt no gultas un viss liekas tik neinteresants, plus, ja vēl piedevām ir lietaina un pelēka diena, – 100 punkti, ka esat pilnīgā Tamasa ietekmē. Tad vienīgais risinājums ir celties un sākt kaut ko aktīvu darīt. Tādējādi mēs lēnām nonākam Radžas stāvoklī. Šim stāvoklim ir raksturīga intensīva un aktīva rosība, dažkārt pārcentīga. Darbaholisms, pedantiskums, pārspīlēta neatlaidība ir tipisks Radžas stāvoklis. Samērīgi darbojoties Radžas stāvoklī, iespējams sasniegt patīkama miera, padarīta darba un harmonija stāvokli. Tas arī ir stāvoklis, ko sauc par Sattvu! Lai mēs nonāktu Sattviskajā stāvoklī, mums ir jāsabalansē gan Tamas, gan Radžas, tad arī parādās iespēja Sattviskajam elementam. Tas izpaužas kā skaidrība, pārdomāta un apzināta darbošanās, miera un līdzsvara sajūta, apmierinātība ar dzīvi, darbu, apkārtējo pasauli.

Radžas dominance (kaislībā)
Ja ilgstoši dominē viena Guna, piemēram, Radžas, tad mēs kļūstam hiperaktīvi, darbaholiķi, ilgstoši nemierīgi, tas noved pie dažādām slimībām – bezmiegs, izdegšana, nespēks, mentālo spēju kapacitātes samazināšanās utt. Šis stāvoklis rada jūtamu diskomfortu mums un arī apkārtējiem. Radžistiski cilvēki vienmēr vēlas dominēt un nomākt citus, tie kļūst egoistiski un nepiekāpīgi. Šādi cilvēki parasti daudz ko sasniedz, bet uz citu cilvēku rēķina, tomēr viņiem vienalga nav miera, un vajadzības tikai pieaug. Bet problēma ir tā, ka miers un apmierinātība tā arī nepienāk, drīzāk iestājas, vilšanās un izdegšana.

Tamass dominance (neziņā)
Ja ilgstoši dominē Tamas, tad esam pasīvi, slinki, flegmatiski, nomākti, kas noved pie depresijas, apātijas un tamlīdzīgām mentālām kaitēm. Tamasisks cilvēks drīz vien paliek negatīvs, un tad šīm negatīvajam domām un enerģijām jārod iespēja izpausties, kas arī tiek darīts, parasti, internetā vai piketā, sabiedriskajā telpā vai ģimenē. Pie kam, šāds cilvēks labi apzinās, ka ir negāciju varā, tomēr no šī stāvokļa tikt ārā ir gaužām pagrūti. Nepieciešama aktivitāte, bet saprātīga un pozitīva aktivitāte. Tamass mūs atsviež infantilajā stāvoklī, kad negribas ne strādāt, ne ko darīt, ne mācīties. Viss fokuss ir ēšana un slinkošana pa gultu, Tv vai internets. Nē, dažkārt tas pat ir ieteicams, tomēr runa šeit iet par tendencēm, kas kļūst par mūsu rakstura iezīmi. Protams, jāmāk arī paslinkot un pasaudzēt sevi, bet ja sestdien, svētdien gultas režīms līdz 11:00, un tad arī pārējās dienās tāpat, tad kaut kādā brīdi sajūta kļūst gaužām nelāga. Mūsu iekšējā balss saka, ka kaut kas nav labi pie šāda dienas režīma, vai ne?

Sattvas izpausme (labestībā)
Ja dominē Sattva un tas ir reti, mēs esam apskaidroti un harmoniski, mierpilni un apmierināti ar dzīvi. Mūsu intelekta spējas un izpratne par dzīvi stipri pieaug. Esam labestīgi un radoši, vēlamies palīdzēt un izprast citus. Jogas prakses pamatā ir virzītas tā, lai mūsos no šiem 3 stāvokļiem dominētu Sattva. Pēc noklusējuma mums ir apmēram 50% Radžas, 40 Tamass un tikai 10% Sattvas. Tā kā te mums ir vēl daudz pie kā piestrādāt!

Satviskiem cilvēkiem der, un viņi, visticamāk, arī praktizē meditāciju regulāri, jo tikai šajā gadījumā iespējams pa īstam piedzīvot to, ko nozīmē meditēt un nonākt dziļa miera stāvoklī. Tieši tā, miera stāvoklis ir atslēgas vārds. Ne Radžistiski, ne Tamasiski cilvēki nespēj nonākt ilgstoša miera stāvoklī. Pirmie nespēj novaldīt prātu un uzmanību, otrie nespēj noturēt fokusu un ķermeni, miegs un slinkums ir pārāk nopietns šķērslis starp viņiem un meditāciju.

Persona ar stipru Sauli var Radžasā izlamāt otru, un rezultāts ir pārmaiņās, kuras harmonizē (Satva).

Sūrja / Saule Gunās

Saules ietekmi neziņā (Tamas) raksturo šādas rakstura iezīmes un uzvedības modeļi: nespēja agri celties un agri gulēt, slinkums, iedomība, prāta kūtrums, milzīgs egoisms, sāpīga atkarība no apkārtējo viedokļiem, pilnīga bezatbildība., nespēja un nevēlēšanās pildīt solījumus, vēlme baudīt, vērojot citu ciešanas, naidīga attieksme pret pasauli, pastāvīgas sūdzības pret apkārtējiem, ilgstošas dusmas, milzīga augstprātība (vai, gluži otrādi, pilnīga šaubīšanās par sevi), ārkārtīgi necienīga attieksme pret visiem, īpaši pret tēvu un valdību, pilnīgi bezmērķīga dzīve, gatavība un vēlme sasniegt augstu stāvokli, slavu sagādāt citiem ciešanas un sāpes.

Saule kaislībā (Radžas): spēcīga vēlme būt uzmanības centrā, mākslīgi smaidi, lepnums, liela impulsivitāte, liela tieksme pēc varas, vēlme manipulēt ar citiem, tos izmantot, atkarība no citu viedokļiem, liela aktivitāte savtīgu mērķu sasniegšanā, uzņemties atbildību tikai tad, ja tas ir izdevīgi un sola nest slavu un pašslavinājumu. Cieņa pret tēvu un dažāda veida autoritātēm un laba attieksme pret tām tikai tad, ja viņiem “ir ko cienīt” vai tās var būt noderīgas. Uzmācīga vēlme visus izglābt. Cilvēks jūtas laimīgs, kad viņš ir uzmanības centrā un sasniedz prestižu stāvokli un slavu. Tas, kā citi jūtas, nav viņa rūpes.

Saule labestībā (Sattva): liela atbildības sajūta – par sevi, savu ģimeni, savu tautu un visām dzīvajām būtnēm, muižniecība, augstsirdība, augstsirdība, svētlaime darbībā, liela pašcieņas sajūta, cilvēcība, mērķtiecība, apņēmība, pašcieņa disciplīna, liels gribasspēks, prasmju vadība ar minimālu soda pielietojumu, dzīvespriecīgums, novatorisms, cieņa pret sevi un citiem, lepnuma un iedomības trūkums, skaļa pavēloša balss, neatkarība no citu viedokļiem, bet uzmanīga attieksme pret visiem padomiem, sirsnība, regulāra agra celšanās un attiecīgi agrs gulētiešanas laiks, nemitīgs entuziasms, liela pateicības sajūta visiem un visam. Šādam cilvēkam viegli izdodas iepriecināt citus, un no tā viņš saņem lielu svētlaimi. Spēja skaidri domāt un ātri aptvert būtību.

Čandra / Mēness Gunās

Mēness ietekmi neziņā (Tamas) raksturo šādas rakstura iezīmes un uzvedības modeļi: bieža histērija, dziļa depresija, milzīgas bailes, ļoti slikta atmiņa, liela aizdomīgums, nespēja kontrolēt savas emocijas vai, gluži otrādi, pilnīga to apspiešana. Liela iekšēja neapmierinātība ar dzīvi. Nespēja un nevēlēšanās rūpēties par mīļajiem. Naids pret māti un bērniem, nevēlēšanās radīt bērnus. Aborts. Cilvēks ar Mēnesi neziņā (Tamas), kā likums, dzer maz ūdens, bieži to aizstāj ar alkoholu, alu, kafiju lielos daudzumos un neiztur pienu, bieži aktīvi veicinot piena produktu kaitīgumu. Viņam ir pieņemams sekss ar māti vai bērniem, vardarbība pret bērniem.

Mēness kaislībā (Radžas): ļoti nemierīgs prāts, sentimentalitāte, spēcīgas un pastāvīgi mainīgas emocijas, liela pieķeršanās saviem bērniem un vienaldzība pret svešiniekiem. Patērētāju attieksme pret māti, liela atkarība no viņas. Laimes sajūta ir ļoti nepastāvīga, un tā ir atkarīga no ārējo apstākļu emocionālās uztveres. Pamatemocija, uz kuras cilvēks būvē savu dzīvi, ir bailes.

Mēness labestībā (Sattva): draudzīgums pret visām dzīvajām būtnēm, vēlme un spēja rūpēties par citiem, liela iekšējās laimes sajūta neatkarīgi no ārējiem apstākļiem, pilnīgs miers, liela pateicība par visu, ar ko cilvēks saskaras, cieņa un mīlestība pret viņu. māte neatkarīgi no tās attīstības līmeņa. Mīlestība pret piena produktiem. Pilnīga kontrole pār savām emocijām, apzinātām emocijām, pat ja tās ir ļoti spēcīgas. Nopietna attieksme pret ieņemšanu, bērna piedzimšanu un audzināšanu. Neparasti spēcīga intuīcija.

Mangal / Marss Gunās

Marsa ietekmi neziņā (Tamas) raksturo šādas rakstura iezīmes un uzvedības modeļi: liela agresivitāte pret visiem, seksuāla vardarbība, perversija, sadisms, sadomazohists, nežēlība, nežēlība, mānija. Runa ir piepildīta ar dusmām, rupjībām un neķītru valodu. Slinkums. Gļēvulība. Nepateicība. Pārtikā priekšroka gaļai, alkohola dzeršana jebkurā daudzumā.

Marss kaislībā (Radžas): lielas fiziskās aktivitātes, spēcīga dzimumtieksme (īpaši saskarsmē ar Venēru), seksuālā izlaidība, liels fiziskais spēks, pieķeršanās dažādām sacensībām, turnīriem, azartspēlēm. Vulgārs humors, stingrība raksturā. Priekšroka gaļas ēdieniem un alkoholam, tostarp alum.

Marss labestībā (Sattva): bezbailība, liels gribasspēks, entuziasms, praktiskums, apņēmība, nelokāma tiekšanās un uzticība Augstākajam mērķim, nopietna attieksme pret seksuālo enerģiju, spēja to uzkrāt, ilgstoši iztikt bez seksa. Spēcīga, skaidra loģiskā domāšana. Spēja praktiski īstenot gandrīz jebkuras, pat diezgan revolucionāras idejas. Vēlme un spēja aizsargāt vājos.

Budha / Merkurs Gunās

Merkura ietekmi neziņā (Tamas) raksturo šādas rakstura iezīmes un uzvedības modeļi: pilnīga nespēja koncentrēties, bezprātīga darbība (ķermeņa un prāta) un kopumā visa darītā pilnīga bezjēdzība, pilnīgs kontroles trūkums. prāts un jūtas, pastāvīgs citu nosodījums un rupjā veidā, viltība, slikta atmiņa, nevēlēšanās mācīties un saprast kaut ko jaunu, pilnīgs humora izjūtas vai “tumšā” humora trūkums, kas saistīts ar citu ciešanām. cilvēkiem. Nespēja mācīties no pagātnes notikumiem, turklāt totāla vainot visus savās problēmās. Par šādiem cilvēkiem viņi saka: “Dzīve viņiem nekad neko nav iemācījusi.” Ja viņi paši nestrādā, tad agrāk vai vēlāk viņu nervu sistēma tiek iznīcināta. Cilvēki, kuri iepriekšējās dzīvēs dzīvoja neziņā (Tamas) ar Merkūru, piedzimst ar iedzimtām nervu un psihoterapeitiskām problēmām.

Merkūrs kaislībā (Radžas): viltība, vēlme klausīties un nodot tālāk tenkas, īpaši ar seksuālu pieskaņu, spēja nodibināt attiecības ar “pareizajiem” cilvēkiem, vēlme šķist visu zinošam, pastāvīgs informācijas bads, liela vēlme pētīt to, kas palīdzēs manipulēt ar citiem cilvēkiem, sasniegt augstu finansiālo stāvokli un slavu, liela prāta un ķermeņa aktivitāte, nervozitāte, īgnums, pārāk neskaidra runa, ortodoksāla pieķeršanās jebkuram pasaules uzskatam, tuvība visam jaunajam, milzīgs lepnums, kas saistīts ar savām spējām intelekts. Nevēlēšanās, nespēja aiz visa saskatīt Augstāko prātu, nevēlēšanās saskatīt cilvēku un priekšmetu patieso būtību un iekšējo stāvokli.

Merkūrs labestībā (Sattva): nepārspējama loģika, dziļākās analītiskās spējas, spēja mācīties no citu kļūdām un ļoti īsi norādījumi, spēja ātri aptvert būtību. Spēja īsi un vienkāršā, ļoti pieejamā valodā izskaidrot sarežģītas lietas, atrast kopīgu valodu ar visiem. Atvērtība jaunām zināšanām, spēja skaidri izvirzīt mērķus un tos sasniegt neatkarīgi no apstākļiem, ātra pielāgošanās dažādiem dzīves apstākļiem un cilvēkiem. Spēja kontrolēt savas jūtas un prātu. Smalka humora izjūta, spēja pajokot par sevi labā nozīmē. Saprāts. Spēcīga vēlme izzināt Absolūto Patiesību un studēt Augstākās zināšanas. Saprotot, ka viss, kas ar mums notiek, ir mācības, un ikviens, ko mēs dzīvē sastopam, ir mūsu Skolotāji. Izpratne, ka tikai Dievišķā mīlestība var būt dzīves galvenais mērķis.

Guru / Jupiters Gunās

Jupitera ietekmi neziņā (Tamas) raksturo šādas rakstura iezīmes un uzvedības modeļi: alkatība, rupja necieņas pilna runa, nemitīga citu nosodīšana, skarbs vērtējums, dažādu reliģisko kustību kritika un naids pret to vadītājiem, bieži vien spēcīga vēlme tos iznīcināt. Saistības pret politiskajām partijām, reliģiskajām sektām un konfesijām, kas veicina un īsteno vardarbību pret disidentiem — alkatība. Naids pret Skolotājiem, pilnīga morāles un ētikas trūkums, liels pesimisms.

Jupiters kaislībā (Radžas): nepamatots optimisms, neapdomība, citu cilvēku spriestspēja, tieksme uz azartspēlēm, liela vēlme strīdēties ar visiem, jebkādu autoritātes neatzīšana (vai, gluži otrādi, akla to pieņemšana), fanātiska noteikumu un noteikumu ievērošana, pārmērīga ievērošana principiem, izpratnes trūkums par to, kāds ir jebkuras garīgās prakses mērķis attīstīt mīlestību pret Dievu, nevis veikt kādus rituālus vai normas. Sekojot tikai tiem morāles standartiem, kas veicina materiālo progresu.

Jupiters labestībā (Sattva): Pastāvīgs veselīgs optimisms, cieņa un labestība un līdzjūtība pret visām dzīvajām būtnēm, cieņpilna runa, godīgums, sirsnība, mīlestība slepus dot, atrautība un neatkarība no naudas. Regularitāte un konsekvence garīgajā praksē, veicot reliģiskos rituālus. Pilnīga atteikšanās no dažāda veida azartspēlēm. Uzmanīga un pārdomāta attieksme pret saviem vārdiem. Kritikas un citu cilvēku nosodījuma trūkums gan prātā, gan vārdos.

Šukra / Venēra Gunās

Venēras ietekmi neziņā (Tamas) raksturo šādas rakstura iezīmes un uzvedības modeļi: seksuāla perversija (arī homoseksualitāte), tieksme uz seksuālu vardarbību vai mazohismu, ķeršanās pie melnās maģijas, izlaidība personiskajās attiecībās, pieķeršanās formām un jutekliskām baudām, rupjība, vulgaritāte, nesavaldība ēdienā un dzeršanā, grūtības personīgajā dzīvē, vardarbība “mīlestības” dēļ.

Venēra kaislībā (Radžas): liela seksuālā iekāre, bieža seksuālo partneru maiņa, daudz dažādu seksuālo fantāziju prātā, pieķeršanās jutekliskām baudām, vulgārs humors, vēlme manipulēt ar citiem cilvēkiem. Koši, krāsaini, uzkrītoši apģērbi, vēlme vienmēr sekot modei. Pieķeršanās izskatam, partnera finansiālajam stāvoklim, nespēja, bieži vien arī nevēlēšanās saskatīt būtību. Laulības pārkāpšana. Nespēja piedot mīļotajam, intensīva greizsirdība.

Venēra labestībā (Sattva): beznosacījumu mīlestība un labvēlība pret visām dzīvajām būtnēm, spēja pieņemt sevi un citus tādus, kādi viņi ir, augstsirdība, pieķeršanās trūkums naudai, materiālajai bagātībai, žēlastībai, spēja radīt ap sevi mīlestības telpu, pareiza izmantošana dārgakmeņi, ziedi, mūzika, aromāti, laba skaistuma izjūta, piedošana, pieticība, izcila humora izjūta, maiga harizma, pieticīgs, bet gaumīgs apģērbs (sievietēm ir gari svārki, bez lieliem kakla izgriezumiem utt.), neparasts pievilcīgums, katrs dzimumakts tuvina Dievišķajam, laulātā kā Dieva daļiņas uztverei, spējai veikt dzimumaktu meditatīvā stāvoklī, ilgstoši un partnera prieka labad. Spēja dzīvot laimīgi un nesāpīgi ilgu laiku bez aktīvas dzimumdzīves, un, ja nepieciešams, atteikties no tās vispār.

Šani / Saturns Gunās

Saturna ietekmi neziņā (Tamas) raksturo šādas rakstura iezīmes un uzvedības modeļi: milzīgs egoisms, izmisums, depresija, aklas dusmas, visaptverošas bailes, tukšums dvēselē, ateisms, nežēlība, tieksme sagādāt citām dzīvām būtnēm smagas ciešanas., lai viņus spīdzinātu. Nevēlēšanās visā saskatīt Augstāko Gribu, visa veida nodevības, milzīgs lepnums, nevēlēšanās strādāt, slinkums, pilnīga atrautība no apkārtējās pasaules. Veikt askēzes, upurus un grēku nožēlu, lai radītu ciešanas citiem. Pilnīga nespēja paciest. Kriminālas tieksmes, perversitāte un paranoja.
Saturns kaislībā (Radžas): pārliecība, ka smags darbs ir dzīves mērķis, pastāvīga vēlme kaut ko mainīt, pabeigt būvniecību utt.. Nespēja atpūsties un relaksēties. Pārāk nopietna attieksme pret visu, pārmērīga piesardzība, fanātiska vēlme visu organizēt. Veikt taupības pasākumus, lai sasniegtu savtīgus mērķus. Ieradums paļauties tikai uz saviem spēkiem, “darbaholisms”, nepacietība.

Saturns labestībā (Sattva): pacietība, pieticība, pazemība, viltus ego trūkums, vēlme dzīvot nomaļā vietā, pieķeršanās un atkarību trūkums, izpratne, ka viss ir īslaicīgs, bet tajā pašā laikā spēja novērtēt katru sekundi, izpratne, ka to nevar atdot ne par kādu naudu. Augstākās Gribas saskatīšana it visā, pilnīga iekšēja pieņemšana visam un visiem, miers. Lojalitāte, patiesums, uzticamība. Saprast, ka īsts darbs, pirmkārt, ir darbs pie sevis, saviem trūkumiem, nevis smags darbs materiālā komforta un slavas sasniegšanai. Pilnīga kontrole pār emocijām. Teicamas darbības un organizatoriskās prasmes. Liela pacietība un izturība.

Rahu Gunās

Rahu neziņā (Tamas) izraisa apziņas apduļķošanos un atmiņas zudumu. Ja cilvēkam ir tāda Rahu pozīcija, tad viņš dabisku pārtiku nemaz nevar ēst, no tā jūtas slikti. Cilvēks ir atkarīgs no smēķēšanas, vieglajām narkotikām un alkohola.

Rahu kaislībā (Radžas) arī aizēno apziņu, dod aklu pieķeršanos kādai idejai, zināmu fanātismu, kas nereti ātri pārvēršas neziņā (Tamas), apveltī ar milzīgām materiālām vēlmēm, vēlmi manipulēt ar citiem cilvēkiem, apgūt maģiskos paņēmienus.

Rahu ietekmi labestībā (Sattva) raksturo šādas rakstura īpašības un uzvedības modeļi: vēlme dzīvot dabā, priekšroka dabīgiem produktiem, kas ir noderīgi veselībai, regulāra meditācija. Skaidra apziņa, ka visa šī pasaule ir iluzora. Spēja saskatīt pagātni un nākotni, intuitīvi izprast Visuma smalkākos likumus. Nesavtīgums. Pilnīgs baiļu trūkums no nākotnes.

Ketu Gunās

Ketu ietekmi neziņā (Tamas) raksturo šādas rakstura iezīmes un uzvedības modeļi: milzīgi dusmu uzbrukumi, kas uzliesmo jebkāda iemesla dēļ, grūtības ar pašidentifikāciju, tieksme uz pašiznīcināšanos, liela šaubīšanās par sevi, vēlme atdalīties no pasaules, paslēpties savā “bedrē” (parasti ļoti netīra un dīvaina). Nespēja koncentrēties. Šāda cilvēka rīcība ir pilnīgi pretrunā ar visu loģiku un veselo saprātu, viņš pats var pat nesaprast, kāpēc viņš rīkojas tā un ne citādi.

Ketu kaislībā (Radžas): neprognozējama uzvedība, pēkšņas garastāvokļa maiņas, konservatīva attieksme, vēlme cīnīties par dažādām novecojušām vērtībām un idejām, dalība dažādos karos, masu kautiņos utt. Pārlieku pašpārliecinātību periodiski nomaina šaubas par sevi.

Ketu labestībā (Sattva): pilnīga atsacīšanās no pasaules, nepieķeršanās nekam, gādības dāvana, liels psihisks jūtīgums, Augstākās dvēseles redzējums visā un aiz visa. Gudrība, mērķtiecība, disciplīna, liels iekšējais spēks. Cilvēks nemaz nebaidās no nāves, bet arī uz to netiecas.

Translate »