Vaštušatra un miegs

Vaštušatra un miegs

Iespējams esam dzirdējuši, ka guļot galvai ir jābūt noteiktas debespuses virzienā, piemēram, uz Austrumiem. Tam tiešām ir savs enerģētiskais pamatojums. Tomēr, jāatzīmē, ka vienkārša gultas novietošana it kā pareizajā virzienā var nedot nekādu rezultātu.

Vēdiskā mācība par telpu (Vaštu šastra) nosaka, ka visa pozitīvā enerģija nāk no Ziemeļiem un Austrumiem, tāpēc vienmēr pēc iespējas sevi jāatver šo debespušu enerģijai. Savukārt, svara joga (ar elpošanu saistītā enerģijas plūsma) paredz, ka kreisā svara (kad vairāk atvērta kreisā nāss) ir paredzēta mierīgām, iekšējām darbībām, t.sk. miegam, savukārt, labā svara ir labvēlīga aktīvām, sabiedriskām darbībām. Tāpēc, aizmiegot labvēlīgi, ja ir aktivizēta kreisā svara (vairāk atvērta kreisā nāss).

saules-meness-kalendars-2014-b1

Vastu šastra iesaka gulēt ar galvu uz Austrumiem vai Dienvidiem. Taču šāds ieteikums var radīt neizpratni – kā tad tā, tā pati Vaštu šastra nosaka, ka labvēlīgie virzieni taču ir Austrumi un Ziemeļi, nevis Dienvidi? Par Austrumiem it kā viss sakrīt: no Austrumiem nāk pozitīvā enerģija, un arī galva guļot jāliek Austrumu virzienā. Savukārt, par otro labvēlīgo debespusi sanāk pilnīgs juceklis. Pozitīvā enerģija nāk no Ziemeļiem, bet galvu iesaka likt tieši pretējā – Dienvidu virzienā. Atbilde atklājas savienojot šīs abas vēdiskās zinātnes – Vaštu šastru (telpas mācību) un jau pieminēto svara jogu (enerģijas plūsma ar elpošanas palīdzību).

Mums guļot uz labā sāna, kreisā nāss būs augšpusē, kas veicinās tās atvēršanos un brīvāku gaisa plūsmu, tātad būs aktivizēta kreisā svara, kas labvēlīga miegam. Ja mūsu gultas galvgalis ir vērsts uz Dienvidiem, tad, gulēdami uz labajiem sāniem, mēs atveram savu ķermeni labvēlīgajā Austrumu virzienā. Savukārt, ja mūsu gultas galvgalis ir vērsts uz Austrumiem, tad, gulēdami uz labajiem sāniem, mēs atveram savu ķermeni labvēlīgajā Ziemeļu virzienā. Tā rezultātā, mēs guļot uz labā sāna ar galvu uz Dienvidiem vai Austrumiem, esam atvērti labvēlīgai Visuma enerģijai (kas plūst attiecīgi no Austrumiem vai Ziemeļiem), kā arī stimulējam gulēšanai labvēlīgās kreisās svaras darbību.

Lai mēs varētu maksimāli labi izgulēties un uzkrāt pēc iespējas vairāk spēka (pozitīvās enerģijas), dodoties gulēt ir jāievēro abas prasības – gan galvas virziens (uz Austrumiem vai Dienvidiem), gan gulēšanas poza (uz labajiem sāniem). Tālāk ir apskatīti divi jauktie gadījumi, un varam redzēt, ka katram no tiem ir savi trūkumi.

Ja galvas virziens ir izvēlēts neatbilstošs (uz Rietumiem vai Ziemeļiem), un guļam uz neatbilstošā kreisā sāna, tad, sanāk, ka mēs sevi atveram labvēlīgai Visuma enerģijai (attiecīgi: Ziemeļu vai Austrumu). Taču, tanī pat laikā mēs veicinām miegam neatbilstošās labās svaras aktivizēšanos, kas ceļ ķermeņa tonusu un neļauj pilnībā atslābināties un pilnvērtīgi atpūsties.

Ja ir izvēlēts neatbilstošs galvas virziens (uz Rietumiem vai Ziemeļiem), bet guļam uz labvēlīgā labā sāna, tad no vienas puses mēs aizveram sevi Visuma enerģijas labvēlīgajai plūsmai (jo tādā gadījuma būsim pagriezuši muguru attiecīgi Ziemeļiem vai Austrumiem), bet aktivizējam nomierinošo un relaksējošo kreiso svaru. Līdz ar to, mums labāk izdodas atslābināties, bet nesaņemam pietiekamu debespušu atbalstu.

Parasti gan mums ir raksturīgi nakts laikā vairākkārtīgi pārgrozīties no vieniem sāniem uz otriem, kā rezultātā mēs laiku pa laikam arī aktivizējam labo svaru (kas var traucēt mierīgu miegu) un novēršamies no labvēlīgām debespušu enerģijām. Taču par to nav jāpārdzīvo, bet vienkārši tas jāapzinās, un jācenšas vismaz sākumā aizmigt pareizā stāvoklī. Jo cilvēks ir mierīgāks, jo viņam ir vieglāk nogulēt vienā stāvoklī. Līdz ar to, apguļoties un aizmiegot uz labā sāna un pareizā virzienā, šāds cilvēks ilgāk var saglabāt šo labvēlīgo pozīciju. Pamazām sevi pieradinot mēs pakāpeniski dodam sev iespēju arī gulēšanas laikā saņemt pēc iespējas vairāk labvēlīgās enerģijas un atpūtas. Tad arī miegam nepieciešamais stundu skaits pats par sevi dabiski kļūs mazāks, un tas ļaus vieglāk, ievērojot dabiskos ritmus, celties no rīta līdz ar saullēktu.

Autors: Edgars Līvmanis, no grāmatas Pančanga, Vēdiskie svētki

Ir absolūti būtiski mājas vai dzīvokļa saimniekam guļamistabu novietot un gulēt dienvidrietumu stūrī. Ja DR stūrī gulēs bērns, būs problēmas un konflikti ar vecākiem, bērns slimos, kā arī veidosies citi neparedzēti apstākļi. No konsultāciju pieredzes – divstāvu mājā Jūrmalā, kurā bērna guļamistaba atradās DR stūrī, gulta pirmajā stāvā novietota istabas ZA stūrī, pats bērns jau ārstējās psihiatriskajā slimnīcā.

Guļamistaba DR stūrī nozīmē, ka dienvidos vai rietumos ir logi, pa kuriem aizplūst enerģija. Tāpēc vēlams, lai logi būtu nelieli, tur neatrastos balkons ar bieži atvērtām durvīm.

Ja saimnieks gulēs ziemeļaustrumu (ZA Guru-Jupiters) stūrī, kas ir rīta atjaunojošās enerģijas, kā arī Dieva stūris, personai iespējamas pārspīlēta Ego problēmas, būs bezatbildīgs, dzīvojošs savās idejās (jau rītdienā), ar pieticīgu realitātes segumu. Var daudz ceļot un reti atrasties savā dzīves vietā.

Bērniem un ciemiņiem atbilst, vēlams gulēt ziemeļrietumu (ZR) stūrī, kuru pārvalda Čandra – Mēness. Čandra ir ātrākā un mainīgākā no planētām, kas arī piemērota bērna enerģijai un dinamikai. Galdu mācībām novietot tā, lai bērna seja skatītos uz ziemeļiem vai austrumiem. Saimnieka gulēšana šajā stūrī var norādīt par retu atrašanos savā dzīvesvietā, straujām pārmaiņām bagātu ikdienu.

Gulēšana dzīves telpas dienvidaustrumu stūrī labvēlīga seksam, jo to pārvalda Šukra – Venēra, taču norāda par iespējamu agresivitātes uzkrāšanos, jo dienvidus pārvalda planēta Mangals – Marss.

Mājokļa īpašnieka guļamistaba


1 – gulta, 2 – naktsskapītis, 3 – kumode, 4 – spogulis, 5 – brīvi stāvošā lampa, 6 – durvis, 7 – pārsēju galds, 8 – drēbju skapis, 9 – paklājiņš

Ir divi enerģijas veidi – Tedžass un Odžass.

TEDŽAS – rezerves enerģija, kas veidojas no pareiza dienas režīma. Neievērojot režīmu, neveidojas Saules enerģijas rezerves. Piemēram, lai uzvarētu vēzi, nepieciešama Uguns enerģija (Agni, Džatragni) – rezerves dzīvojot atbilstošu un pareizu dienas režīmu. Uzkrājot organismā Uguns – Saules enerģiju, tā vajadzīgā brīdī sadedzinās svešos mikroorganismus un toksīnus. Šī Uguns (Agni) nozīmē imunitāti!!! Ļoti svarīgi iet ātri gulēt un agri celties !

ODŽASS – atpūtas spēks, miega spēks. Uzkrājoties Odžasam, veidojas organisma psihiskās rezerves, kas palīdz izturēt un vieglāk pārdzīvot stresu, emocionālās svārstības, arī sāpes (augstāks sāpju slieksnis pat pie zobārsta). Neesot Odžasa rezervēm, cilvēku ātrāk var aizkaitināt un viņš nespēj atturēties, iesaistoties konfliktos. Guļot pareizi mūsu ķermenī ienāk miers, veidojas iekšējā spēka rezerves!!!

Naktī organismā notiek metabolisma procesi – uztura* pārstrāde smalkā enerģijā. Ēdot sātīgas vakariņas pāc plkst. 18:00, organisms neatpūšas. Iekšējais uguns (džataragni) strādā uz pārtikas sagremošanu, nevis uz organisma atstresošanu no dienā uzņemtās jaunās enerģijas, kā arī problemātikas. Cilvēkam var veidoties liekais svars, nemiers un bezmiegs, kā arī citi blakusefekti. Plašāk par Dinačarja – dienaskārtību lasiet šeit Ājurvēda.

* uzturs jāsaprot kā visu sajūtu orgānu diennaktī uzņemtā enerģija – garšotais (mēle), redzētais (acis), dzirdētais (ausis), smaržotais (deguns), sajustais (tauste). Ir būtiski skaisti (acis) noformēt svaigu, smaržīgu (deguns) ēdienu, ēšanas procesā lēnām to izgaršojot (mēle).

Cilvēka organisma un mājokļa diennakts cikls atbilstoši Saules un Mēness kustībai

Zinātnieki ir pierādījuši, ka gulēt uz kreisajiem sāniem ir veselīgāk*

Mēs zinām, ka veselīgs miegs – tas ir laimīgas un aktīvas dzīves pamats. Vidēji astoņas stundas katru nakti mēs pavadām miegā guļot, kas nozīmē, ka faktiski mēs trešdaļu savas dzīves pavadam gultā. Miegs ir ļoti svarīgs mūsu veselībai, un, ja neesam izgulējušies, mūsu ķermenis iziet no līdzsvara, nonākam disbalansā. Nesen veiktais pētījums, kas publicēts Journal of Clinical Gastroenterology, mēs iegūstam pierādījumus, ka miega daudzums nav vienīgais faktors, kas ietekmē mūsu veselību. Nepareizi piemērots matracis, spilvens vai neērta poza, guļot var sabojāt ne tikai dienu, bet arī iedragāt veselību. Pētījumā konstatēts, ka mūsu miega stāvoklim var būt dramatiska ietekme uz mūsu veselību.

Šie pētījumi apstiprina, cik būtiski guļot miegā ir mainīt gulēšanas puses, tā organismā nomainot arī elpošanas ietekmi – svaru. Vēlu paēdot vakariņas, būtiski iet gulēt apguļoties uz kreisā sāna, tā aktivizējot labo svaru, un normalizējot uzņemtās pārtikas pārstrādi, atvieglojot arī sirdsdarbību. Ievērojot dzīvesveidu pēc Ājurvēdas, pēc 18:00 uzņemot tikai nelielu pārtikas devu, varam doties pie miega apguļoties uz labā sānā, tā atverot kreiso svaru.

1. Limfas plūsmas uzlabošana

Pētījums parādīja, ka gulēšanai uz kreisā sāna, ir pozitīva ietekme uz limfātiskās sistēmas darbību. Šī sistēma transportē svarīgas uzturvielas un iztīra ķermeni, pārstrādājot kaitīgās vielas un izvadot no organisma atkritumus, kas tiek filtrēti limfmezglos. Limfas atplūšana notiek pa ķermeņa kreiso pusi, un gulēšana uz kreisajiem sāniem palīdz izvadīt kaitīgās vielas.

2. Tas ir labāk sirdij

Gulēšana uz kreisā sāna atvieglo sirdij sūknēt asinis pa ķermeni, tā atvieglojot sirdsdarbību. Lieta tāda, ka aorta – galvenā artērija un asinsrites sistēmas daļa – izliecas pa kreisi. Šķiet, sīkums, bet, ja mēs guļam uz labajiem sāniem, palielinās slodze sirdij.

3. Uzlabojas gremošana

Atbilstoši kuņģa formai, aizmiegot uz labo pusi, kuņģa skābe var ieplūst barības vadā. To sauc par “skābes atplūšanu” un, iespējams, tu to zini, vairāk izplatīts ir vārds: dedzināšana! Bet, kad mēs aizmiegam uz kreisajiem sāniem, kuņģa skābes nevar ieplūst barības vadā, jo tas atrodas kuņģa labajā pusē. Ja Jums ir gremošanas problēmas, Tev noteikti jācenšas gulēt uz kreisā sāna.

4. Kā strādā mūsu dabiskā anatomija

Kuņģa un aizkuņģa dziedzeri atrodas kreisajā pusē. Kad mēs aizmiegam uz labā sāna, ķermenim ir jādarbojas pretēji gravitācijas spēkam. Tas rada spiedienu uz kuņģi un aizkuņģa dziedzeri, kas kavē to sekmīgai darbībai.

5. Palīdzība liesai

Visbeidzot, liesa, kas spēlē milzīgu lomu organisma attīrīšanā, arī atrodas ķermeņa kreisajā pusē. Guļot uz kreisajiem sāniem samazinās asinsspiediens un uzlabojas liesas darbs – izfiltrētās vielas labāk tiek izvadītas no organisma.

Lai rīts patiešām būtu lielisks, pārliecinieties, ka jūsu organisms naktī kārtīgi atpūšas. Tagad jūs zināt, kas jādara!

Ja jūs vēl neesat pārliecināts, pamēģiniet gulēt uz kreisā sāna pāris naktis un iespējams sajutīsieties mazliet veselīgāk. Tas nekaitēs – pamēģiniet!

Translate »