Dienaskārtība Ajurvēdā

Dienaskārtība Ajurvēdā

Dinačarja – rīts, diena, vakars un nakts

Rīts ir pakļauts kaphas ietekmei, jo organismu stimulē atmošanās un saules gaisma. Laikā no rīta līdz pusdienlaikam visaktīvāk darbojas Pīta. Pēc pusdienslaika palielinās Vātas ietekme, kuras kulminācija tiek sasniegta pievakarē.

Dinačarja-grafiks_1

Kapha dominē no krēslas līdz nakts pirmajai trešdaļai, Pīta valda nakts stundās, bet Vāta uzkrājas laikā pirms rītausmas. Kopumā diennaktī Pīta dominē dienā, Vāta – rītausmas un krēslas stundās, bet kapha – naktī.

Vāta dominē starp pulksten diviem un sešiem rītā un pēcpusdienā, kad ir vispiemērotākais laiks fiziskām un garīgām nodarbībām. Jāuzmanās, lai garīgā un fiziskā slodze nebūtu pārlieku lielā laikā, kad valdošā doša ir Vāta.

Pīta visaktīvākā ir dienas un nakts vidū. Cilvēkam vislielākais spēka pieplūdums ir dienas vidus Pītas fāzē, kad dominē Agni – uguns elements. Pīta atbild par ēdiena pārvēršanu enerģijā, tādēļ pusdienām ir jābūt vislielākajai ēdienreizei. Nakts laikā Pīta izmanto savu uguni, lai uzturētu ķermeni siltu, notiek barības vielu uzsūkšanās un transformācija visdziļākā plānā.

Ausmas laikā, pirms saullēkta dominē Vāta. Šajā laikā ir vieglā miega fāze, nomods, mēs pakāpeniski pamostamies. Agrs rīts ir atbilstošākais meditācijām, vizualizāciju vingrinājumiem, radošai darbībai. Rītausmā 48 minūtes ilgst Brahma Muhurtas laiks.

Kapha dominē no rīta un vakarā. Ar Kaphu saistītās problēmas, piemēram, palielināts gļotu daudzums, iesnas un astma, var saasināties tieši šajās stundās. Izmantojiet kaphas aktivitātes laiku (it īpaši rītus), lai attīrītu prātu un ķermeni (nodarbojieties ar jogu, meditēšanu, veiciet attīrīšanās procedūras), un rūpējieties par sevi.

Translate »